Page 3 of 20 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 13 ... LastLast
Results 21 to 30 of 191

Thread: «Η μπούρκα είναι φυλακή» ;

Senior Member sopherina's Avatar
    Εναντίον της μπούρκας είμαι κι εγώ, με παρεξήγησες. Διαφωνώ με τον τρόπο (εύκολο και ρηχό, κατά τη γνώμη μου)με τον οποίο αντιμετωπίζουμε το ζήτημα οι Δυτικοί. Για μένα, η κατάργησή της πρέπει να είναι μια κατάκτηση των καταπιεσμένων γυναικών και όχι επιβεβλημένη. Το ερώτημα είναι: "πώς θα γίνει να καταργηθεί η μπούρκα γιατί αυτό θα αποτελεί αίτημα της ίδιας της μουσουλμανικής κοινότητας/κοινωνίας".
    "Whenever I go to the dock and look at the horizon, I am on the other side".

Senior Member Ambrose's Avatar
    Quote Originally Posted by sopherina View Post
    Το ερώτημα είναι: "πώς θα γίνει να καταργηθεί η μπούρκα γιατί αυτό θα αποτελεί αίτημα της ίδιας της μουσουλμανικής κοινότητας/κοινωνίας".
    Μ' αυτό συμφωνώ κι εγώ.
    Spiritus ubi vult spirat

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by sopherina View Post
    "πώς θα γίνει να καταργηθεί η μπούρκα γιατί αυτό θα αποτελεί αίτημα της ίδιας της μουσουλμανικής κοινότητας/κοινωνίας".
    Ένα βήμα είναι η χορήγηση επιλογών σε ξένες χώρες. Όχι, κύριέ μου, η κυρία σου θα φορέσει τα δυτικά ρουχαλάκια της. Καλώς; Γιατί αν όχι, κάτσε σπίτι σου. Και εδώ, συμφωνώ με τον Αμβρόσιο: η Γαλλία είναι λαϊκό κράτος, και έτσι φέρεται. Για ποιο λόγο να αλλάξει;

Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο καταναλωτισμός θα κάνει το θαύμα του τελικά και θα οδηγήσει σε χαλάρωση των αυστηρών ηθών και σε εκείνες τις χώρες.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member Count Baltar's Avatar
    Φίλοι που ζουν εδώ και κάποιον καιρό στο Κατάρ, φυσικά σε compound, μας είπαν ότι -παραδόξως- μένει σε ένα τμήμα του και μια οικογένεια ντόπιων. Οι γυναίκες βγαίνουν πάντα συνοδεία του αντρός, και είναι συνέχεια καλυμμένες από πάνω ως κάτω. Παρόλα αυτά, βγαίνουν και ψωνίζουν και σηκώνουν ό,τι μάρκα υπάρχει από τα μαγαζιά. Και το ερώτημα ήταν: πότε στην ευχή τα φοράνε όλα αυτά;

Από κάτω. Βγάζεις τη μπούργκα και ταρά! Έτοιμο το σουπερμόντελ!
    Last edited by Alexandra; 23-07-2008 at 09:13 PM.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Administrator nickel's Avatar
    Η αρχική είδηση είναι εδώ και εδώ. Βοηθάνε να καταλάβουμε καλύτερα την απόφαση του γαλλικού δικαστηρίου.

Και επειδή απολαμβάνω τις συγκρούσεις με τη sopherina:

Ποιος απελευθερώνει τον καταπιεσμένο (παντού και πάντα στην ιστορία, όχι μόνο σ' αυτήν την περίπτωση) παρά ο ίδιος τον εαυτό του; Δεν είναι αφέλεια να πιστεύουμε ότι η ελευθερία χαρίζεται από κάποιον άλλο;

Συνήθως και κατά κανόνα, η ελευθερία χαρίζεται από τους λίγους στους πολλούς.

δεύτερη απορία: Τελικά μήπως όλες αυτές οι απαγορεύσεις των υπέρμαχων του κοσμικού κράτους είναι ένας εύκολος τρόπος να ξεμπερδεύουν οι "προοδευτικοί" με τους "βρωμο-μετανάστες" και να συγκαλύψουν και τον ρατσισμό τους; Όπου ρατσισμός σημαίνει να είσαι πεπεισμένος για την ανωτερότητα της δικής σου κουλτούρας και να μην δέχεσαι την κουλτούρα του άλλου.

Πέρα από το ρατσισμό (που υπάρχει), η δυτική κοινωνία με τις αξίες του Διαφωτισμού είναι υποχρεωμένη να προασπίσει αυτές τις αξίες και να τις διαδώσει. Αυτό προσπάθησαν να κάνουν κάποτε και οι Άραβες για τις αξίες της θρησκείας τους και του πολιτισμού τους. Εντάξει, να μην πάμε στο σπίτι τους να κηρύξουμε τον Διαφωτισμό, αλλά, όταν αυτοί έρχονται στο δικό μας, ας αποφασίσουμε, τέλος πάντων, πιστεύουμε ή δεν πιστεύουμε στην ανωτερότητα αυτών των αξιών; Αξίζει να τις διαδώσουμε ή να βάλουμε πάνω απ' όλα την ευθιξία του κάθε αγράμματου, μειονεκτικού, θρησκομανούς, καταπιεζόμενου και άλλων μη δημοκρατικών δυνάμεων;

και μία τρίτη: Αν τελικά ο καταπιεσμένος είναι αυτός που πρέπει να σπάσει τα δεσμά του, μήπως τελικά με το να του κόβεις τον δρόμο προς μια άλλη χώρα, πιο "ελεύθερη", με το να του απαγορεύεις τη φοίτηση σε "laiques" σχολεία και στα πανεπιστήμια, τελικά του στερείς τη μοναδική ευκαιρία συνειδητοποίησης της ελευθερίας; Μήπως τον καταδικάζεις στον αιώνιο σκοταδισμό;

Δεν αναφέρεσαι εδώ στη συγκεκριμένη περίπτωση, όπου δεν ισχύουν αυτά. Αλλά στην ευρύτερη συζήτηση που γίνεται στη Γαλλία κυρίως. Εδώ απαιτείται πιο φλύαρη απάντηση. Ες αύριον.

Προς το παρόν, το κύριο ερώτημα που θέτω εγώ και είναι μέσα στο θέμα μας είναι το δεύτερο.

Γλωσσικό σχόλιο:
    Αλήθεια, γιατί είναι τόσο διαδεδομένη η *μπούργκα; Αφού είναι burka (ή άλλες παραλλαγές του [rk]) και στα ελληνικά το «ργκ» είναι εντελώς ξένο.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member curry's Avatar
    Λοιπόν χτες έβραζε ο τόπος. Πετυχαίνω στην Ερμού, απόγευμα, ένα ζευγάρι: ένας πολύ μελαχροινός (με αφρικάνικα χαρακτηριστικά) μουσάτος κύριος με βερμούδα, κοντομάνικο, σανδαλάκι, παγωτάκι. Δίπλα του, μια γυναίκα τυλιγμένη από την κορυφή ως τα νύχια με μαύρα: τσαντόρ, μαντήλα, φερετζές. Χωρίς παγωτάκι βέβαια - το σανδαλάκι, αν υπήρχε, δεν φαινόταν. Βασικά, το μόνο που φαινόταν με το ζόρι - δεν υπερβάλλω - ήταν τα μάτια της. Δεν έχω δει τόσο ακραία περίπτωση άλλη φορά στην Αθήνα.
    Συγνώμη, αλλά στη χώρα του ο τυπάς αποκλείεται να μπορεί να κυκλοφορήσει με βερμούδα. Φυσικά δεν ξέρω τα οικογενειακά τους, αλλά δυστυχώς σκέφτομαι ότι η περίπτωσή τους είναι "τα καλά και συμφέροντα". Το Κοράνι προβλέπει σεμνή ενδυμασία και για άντρες και για γυναίκες.
    "There wanst was two cats of Kilkenny/Each thought there was one cat too many/ So they fought and they fit/ And they scratched and they bit/ 'Til instead of two cats there weren't any."

Senior Member Count Baltar's Avatar
    Quote Originally Posted by curry View Post
    Λοιπόν .
    Συγνώμη, αλλά στη χώρα του ο τυπάς αποκλείεται να μπορεί να κυκλοφορήσει με βερμούδα. Φυσικά δεν ξέρω τα οικογενειακά τους, αλλά δυστυχώς σκέφτομαι ότι η περίπτωσή τους είναι "τα καλά και συμφέροντα". Το Κοράνι προβλέπει σεμνή ενδυμασία και για άντρες και για γυναίκες.
    Το πρόβλημά μου εμένα είναι όταν ο τυπάς θα απαιτήσει, επικαλούμενος τη θρησκεία του, να καλύψει το κορμί της και η δική μου γυναίκα ή φίλη ή αδερφή. Τότε, ειλικρινά, θα γράψω στα παλιά μου παπούτσια όλο τον διαφωτισμό και θα απαιτήσω να τον χώσουν στο πρώτο αεροπλάνο και να τον στείλουν απο κει που ήρθε.

Senior Member Elsa's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Γλωσσικό σχόλιο:

Αλήθεια, γιατί είναι τόσο διαδεδομένη η *μπούργκα; Αφού είναι burka (ή άλλες παραλλαγές του [rk]) και στα ελληνικά το «ργκ» είναι εντελώς ξένο.
    Υποθέτω ότι κάνει πιο πρωτόγονο και άγριο με γκ, όπως ας πούμε μπρίζα και πρίζα.

Για τη μπούρ(γ)κα -προφανώς είμαι εναντίον- θεωρώ πως είναι απλώς ένα ακόμα στοιχείο της καταπίεσης των γυναικών στα θεοκρατικά κράτη/περιβάλλοντα, μαζί με πολλά άλλα που δεν είναι τόσο "μπουγιόρικα" αλλά είναι ίσως πιο ουσιαστικά. Καταλαβαίνω και συμμερίζομαι την γαλλική απόφαση να υπερασπιστεί τις αξίες του διαφωτισμού και δεν το εκλαμβάνω σαν απόρριψη αλλά μάλλον σαν ένα στοιχείο πίεσης που θα μπορούσε να προσφέρει διέξοδο σε όσες γυναίκες θέλουν να απαλλαγούν από το βάσανο.
    Στο σχολείο των παιδιών μου, είχαμε δυο κοριτσάκια από την Αίγυπτο των οποίων η μητέρα, που τα συνόδευε κάθε πρωί, φορούσε μαντίλα και καφτάνι. Τα κοριτσάκια είχαν πολύ μεγάλο πρόβλημα με αυτό. Τους έκανε πολύ πιο δύσκολη την -έτσι κι αλλιώς προβληματική- προσαρμογή τους. Μπορώ να πω ότι η συμπεριφορά της μητέρας ήταν που δημιουργούσε περισσότερη απόσταση παρά το χρώμα του δέρματος ή η γλώσσα.

Όταν είχα πάει πρόσφατα στην Πόλη, μέσα στο τραμ, έπιασα κουβέντα με μια πολύ νεαρή γυναίκα που φορούσε μια γαλάζια μακριά μαντίλα και από κάτω μοντέρνα πουκαμίσα, τζινάκι και πέδιλα. Ήταν παντρεμένη, φοιτήτρια, και μιλούσε Ελληνικά γιατί ήταν από τους μουσουλμάνους Έλληνες της Πόλης. Επειδή ήταν πολύ φιλική πήρα το θάρρος να την ρωτήσω αν φοράει την μαντίλα για θρησκευτικούς λόγους ή αν την υποχρεώνει η οικογένεια ή κάτι άλλο. Μου είπε λοιπόν ότι ούτε από την οικογένεια είχε πίεση ούτε θρησκευτικοί λόγοι της το επέβαλαν αλλά ότι η μαντίλα είναι ένας βολικός τρόπος να περνάει απαρατήρητη και να μην γίνεται στόχος πειραγμάτων και "κολλήματος" εκ μέρους των αντρών, κυρίως όταν ήταν ανύπαντρη αλλά και τώρα. Μου είπε χαρακτηριστικά: όταν φοράω την μαντίλα, είμαι γι αυτούς κάτι σαν την Παναγία, όταν είμαι ασκέπαστη είμαι "εύκολη"!

Δείτε αυτήν την καταπληκτική τανία: Η μέρα που έγινα γυναίκα

Πάντως, πιστεύω ότι το σκέπασμα προκαλεί τη συμπεριφορά τους. Τι εννοώ: όταν είναι όλες σκεπασμένες, η μία που δε θα είναι και αστράγαλο να δείξει, εξώλης και προώλης θα τους φανεί.
    -Isaak Asimov

Page 3 of 20 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 13 ... LastLast