metafrasi banner

to strut one's stuff

To behave, or to perform in a showy or ostentatious manner, especially in a way to impress others; to show off/ behave in a showy manner. Often used colloquially with sexual overtones [viz. displaying one's genitals, without 'flashing':-
--Get ready for bed instead of strutting your stuff in your underpants!
--I thought you'd be up there on the dance floor, strutting your stuff!

To strut originally meant to walk proudly in a way that attracts attention.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το show off γενικά μπορεί να αποδοθεί "κάνω φιγούρα". Για το strut my stuff δεν μου έρχεται τίποτα αυτή τη στιγμή, αλλά σίγουρα υπάρχει.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Κορδώνομαι / καμαρώνω / περιφέρω τα κάλλη μου / κάνω το κομμάτι μου / φιγουράρω.

ΛΚΝ:
κορδώνω [korδóno] -ομαι P1: τεντώνω αγέρωχα το κορμί και υψώνω το κεφάλι από μια αίσθηση υπεροχής και ανωτερότητας: Mην κορδώνεσαι!, μην υπερηφανεύεσαι. Περπατούσε κορδωμένος. [κόρδ(α)1 -ώνω]

καμαρώνω [kamaróno] P1α : 1. αισθάνομαι αυτοπεποίθηση ή ικανοποίηση για κτ. που έχω ή που είμαι και την εκδηλώνω με διάφορους τρόπους: Kαμαρώνει για τα πλούτη του / για την ομορφιά της / για την οικογένειά του. Kοίτα τον πώς καμαρώνει, τώρα που έγινε μεγάλος και τρανός. (ειρ.) Kαμαρώνει σαν νύφη / σαν γαμπρός / σαν παγόνι. (έκφρ.) καμαρώνει σαν γύφτικο* σκεπάρνι. || ~ κπ. ή κτ., χαίρομαι, αισθάνομαι υπερήφανος για κπ. ή για κτ.: Kαμαρώνει τους μαθητές της που τους βλέπει να προοδεύουν. Δουλέψαμε όλοι για να χτίσουμε το χωριό μας και τώρα το καμαρώνουμε. (ευχή) να σε καμαρώσουμε και φοιτητή / γαμπρό κτλ. 2. (ειρ.) αντιμετωπίζω τα αποτελέσματα μιας αποτυχημένης ή λανθασμένης ενέργειας: Έλα τώρα να καμαρώσεις τα έργα σου. [μσν. καμαρώνω < καμάρ(ι) -ώνω ή ελνστ. καμαρ(ῶ) `προσθέτω καμάρα΄ -ώνω κατά τη σημ. της λ. καμάρι]

- Ετοιμάσου για ύπνο, αντί να καμαρώνεις σαν το γύφτικο σκεπάρνι με το βρακί.
- Νόμιζα πως θα ήσουνα στην πίστα, να κάνεις το κομμάτι σου!

The way he's strutting his stuff, you'd think he was the cock of the walk, that midden cock. :rolleyes:


Strut my stuff - Canned Heat

 
Last edited:

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
[...]Often used colloquially with sexual overtones [viz. displaying one's genitals, without 'flashing':-
--Get ready for bed instead of strutting your stuff in your underpants!
--I thought you'd be up there on the dance floor, strutting your stuff!
[...]
Of the above, I think only περιφέρει τα κάλλη του/της and μοστράρει την πραμάτεια του/της can be used with sexual over- (or, if you prefer, under-) tones --or not?
 
Yes, but the phrase is also used in other contexts. For instance:

Is a new Joe McCarthy strutting his stuff up on Capitol Hill? for a new politician with allegedly McCarthyist attitude, or, positively:

Joe Cole (left) is strutting his stuff in Ligue 1 with Lille (a British star footballer plays now in France)
 

nickel

Administrator
Staff member
Έτσι, στο κάνει το κομμάτι του, που είπε παραπάνω ο daeman, μπορούμε να προσθέσουμε και το κάνει τα μαγικά του.
 
Top