ψωνίζω από σβέρκο

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άλλη διατύπωση του ίδιου ιδιωματισμού νομίζω ότι είναι: Τώρα πρόκοψες.

Τμήμα διαλόγου από σίριαλ:

-Παιδιά, σας έχω απόλυτη εμπιστοσύνη. Γι' αυτό σας θέλω για νονούς του παιδιού μου.
-Ψώνισες από σβέρκο.

Η δική μου απόδοση μέχρι τώρα είναι "you hit the jackpot", αλλά θα ήθελα ν' ακούσω κι άλλες προτάσεις.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νομίζω πάντως ότι η φρ. «ψωνίζω από σβέρκο» σημαίνει κυρίως «την πατάω», όχι;
Για το «τώρα πρόκοψες» θα έβαζα ισοδύναμη τη φρ. «τώρα δέσαμε».
 

cougr

¥
Άλλη διατύπωση του ίδιου ιδιωματισμού νομίζω ότι είναι: Τώρα πρόκοψες.

Τμήμα διαλόγου από σίριαλ:

-Παιδιά, σας έχω απόλυτη εμπιστοσύνη. Γι' αυτό σας θέλω για νονούς του παιδιού μου.
-Ψώνισες από σβέρκο.

Η δική μου απόδοση μέχρι τώρα είναι "you hit the jackpot", αλλά θα ήθελα ν' ακούσω κι άλλες προτάσεις.

Υποθέτω ότι χρησιμοποιείται εδώ με την θετική του έννοια. Αν ναι τότε προτείνω I commend you on your choice.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, δεν χρησιμοποιείται με θετική έννοια. Το "ψώνισες από σβέρκο" μόνο αρνητική έννοια έχει. Σαρκαστικά το λέει.
 

cougr

¥
Λίγο ακόμα και θα φτάσουμε στο jackpot (το οποίο μ' αρέσει και μπροστά του δεν φτουράνε άλλα που έχω δει ή σκεφτεί).

Now you've hit the jackpot, not!
 
Δεν θα πήγαινε καθόλου το μυαλό μου στο jackpot, αλλά συμφωνώ. Θα σκεφτόμουν κάτι σαν "And you think you've made a good choice, do you?" ή "I really think you should keep looking" ή κάτι ανάλογο. Ακόμα πιο εμφατικό δε: "Talk about bad choices!".
 

daeman

Administrator
Staff member
Παρότι το "Now you've hit the jackpot!" μου αρέσει πολύ και το θεωρώ κατάλληλο για τη συγκεκριμένη χρήση, αν βοηθάει και η εικόνα ή ο τόνος της φωνής ώστε να φανεί η ειρωνεία, ίσως να μπορούσε να ταιριάξει και το "Quite a catch you got there!"
 

ChicGal

New member
Alternatively, "Some jackpot!" (with emphasis on "some") is used a lot in the American Midwest. The effect of sarcasm is often enhanced by leaving out verbal elements and sticking to a couple core words. HTH
 
Top