Mademoiselle: Η αρχή του τέλους; (Or: "Mademoiselle" in distress)

Αντιγράφω την είδηση από εδώ:

Δεν υπάρχουν πια «δεσποινίδες» στην πόλη Σεσόν-Σεβίν. Η μικρή κοινότητα στη δυτική Γαλλία απαγόρευσε τη χρήση της λέξης «mademoiselle» (δεσποινίς), την ώρα που φεμινιστικές οργανώσεις ζητούν να μπει η λέξη στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, σε παγκόσμιο επίπεδο.

Η κοινότητα αποφάσισε να εξαλείψει τη χρήση της λέξης από όλα τα επίσημα έγγραφά της, λέγοντας ότι οι γυναίκες, όπως και οι άνδρες, δεν θα πρέπει να καθορίζονται από τη συζυγική τους κατάσταση.

Από δω και στο εξής, έφηβες κοπέλες, γιαγιάδες και 30χρονα κορίτσια καριέρας θα φέρουν το ίδιο όνομα: «μαντάμ», όπως όλοι οι άνδρες αποκαλούνται «κύριοι» (monsieur).

Ήδη οι Γερμανοί έχουν αποχαιρετήσει τις δεσποινίδες (και συγκεκριμένα τον όρο fraulein) από το 1972, ενώ και στα αγγλικά η λέξη «miss» έχει αρχίσει να εκλείπει. Όπου χρειάζεται προσδιορισμός ένα... βολικό Ms χρησιμοποιείται, το οποίο θα μπορούσε να σημαίνει και δεσποινίς (Miss) και κυρία (Mrs).

Αν και στη Γαλλία η λέξη δεσποινίς εξακολουθεί να χρησιμοποιείται, ο δήμαρχος της Σεσόν-Σεβίν αναφέρει ότι το κλειδί είναι η εξάλειψη των «διακρίσεων».

Εκλεγμένος το 2008, ο δήμαρχος έχει προσπαθήσει να αλλάξει την πόλη και να αφαιρέσει οτιδήποτε θεωρείται άδικο.

Η πόλη Ρεν είχε ήδη από το 2007 εγκαταλείψει τη λέξη mademoiselle, ενώ έχει ξεκινήσει και εθνική καμπάνια για να πάψει να χρησιμοποιείται η λέξη και να χρησιμοποιείται το madame, απαλλαγμένο από την έννοια της συζυγικής κατάστασης.
 

SBE

¥
Πάντως κάτι Γερμανοί μου είχαν πει ότι κάνω λαθος και δεν έχει εκλείψει η ντου γιου λάικ φροϊλάιν δι Γκρις.
Και μια Αγγλίδα κάποιας ηλικίας με διόρθωσε με άγριο ύφος όταν την αποκάλεσα κα Τάδε αντί για δις Τάδε. Δις. Εννοώ με διόρθωσε δύο φορές. Τη δεύτερη πολύ πιο άγρια από την πρώτη. :eek:
Όσο για τους (αγγλόφωνους) γονείς μιας φίλης μου, με δάκρυα στα μάτια την παρακαλούσαν να κάνει διδακτορικό γιατί λέει αφού θα μείνει στο ράφι, το Δρ Τάδε θα ακούγεται καλύτερο από το δεσποινίς Τάδε. :upz::clap::cry:
Και μάλλον ήταν φεμινίστριες όλες οι γαλλικούδες μου γιατί μας έλεγαν να τις λέμε όλες τις γυναίκες άνω των 12 ετών κυρίες.
 
Εγώ θυμάμαι μια φιλόλογο, στο λύκειο, που μας έλεγε ότι το δεσποινίς έχει καταργηθεί. Βασικά δεν το χρησιμοποιούμε, πράγματι. Μπορεί να μην έχει καταργηθεί με εγκύκλιο, αλλά τείνει στην εξαφάνιση.

Στα αγγλικά ούτε εγώ έχω παρατηρήσει εξάλειψη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
δεσποινικοποίηση: η ποινικοποίηση της χρήσης τού δεσποινίς
δεσπινακοθήκη: ο χώρος του οποίου τη διάρρηξη επιθυμούν διακαώς οι δεσποινίδες ετών 29+
δεσπειναλέος: ο σεσημασμένος δράστης των προαναφερθεισών διαρρήξεων
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
δεσπεινάριο: νεαρή κυρία που αυτοϋποβάλλεται σε εξαντλητική δίαιτα ομορφιάς
δεσπτηνάριο: νεαρή κυρία με μυαλά όρνιθας
δεσπρηνής: νεαρή στρατιωτίνα, εκπαιδευομένη σε πεδίο βολής
 
Πάντως μια ανάγνωση των λημμάτων Madame και Mademoiselle (ου μην αλλά και Monsieur) στο atilf αποκαλύπτει ιστορικά πράματα και θάματα. Θυμάμαι δε που είχα διαβάσει πως, με βάση τα ειωθότα της εποχής, ο δραματουργός Corneille, επιστέλλοντας στην αδερφή του, όσο μεν ήταν ανύπαντρη την αποκαλούσε Madame και όταν πια είχε παντρευτεί, Mademoiselle.

Υ.Γ. Στο δε ίδιο λήμμα είδα και το mamselle.
Υ.Γ. 2: και Mame!
 

nickel

Administrator
Staff member
Να ξαναεπισημάνουμε την τεράστια απόσταση ανάμεσα στην επίσημη ονομασία Δεσποινίδες της Αβινιόν και την πραγματική σημασία: Οι κοπέλες του μπουρδέλου της οδού Αβινιόν (της Βαρκελώνης).

Les Demoiselles d'Avignon
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Μέχρι τώρα, ήξερα ότι σκοτώνουμε τον δράκο για να σώσουμε τη δεσποσύνη εν κινδύνω (damsel in distress).
Εδώ όμως πρέπει να σκοτώσουμε τη δεσποσύνη ώστε να σωθούμε από τον δράκο;
Αυτό τώρα είναι το
παρά προσδοκίαν ή το άλλοι καιροί, άλλα ήθη;
 
PB280217.jpg
(Νικόλαος Κουνελάκης εκ Χανίων [1829-1869], Ανδρομέδα δεμένη στους βράχους)
 
Top