ad
Page 7 of 9 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 8 9 LastLast
Results 61 to 70 of 90

Thread: Μεταφράσεις και πτυχιακές, από ειδικούς, με απόλυτη εχεμύθεια

Senior Member SBE's Avatar
    Εργασία υποσχέθηκαν. Δεν υποσχεθηκαν αξιόλογη εργασία.

Μου θύμισες γνωστό μου κύριο που όταν ήταν αγοράκι, έβαζε τη μαμά του να του γράφει τις εργασίες στο σχολείο και της έλεγε: γράφε γρήγορα, και με δικά μου γράμματα!!!

Δεν ξέρω τι του χρέωνε η μαμά.
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Τώρα μου θύμισες ότι όταν ήμουνα στο δημοτικό με έβαλε η δασκάλα να γράψω εκατό φορές "δεν θα ξαναμιλήσω στην τάξη" και έδωσα τη δουλειά υπεργολαβία στη γιαγιά μου.

ΥΓ ήμουνα φλύαρο από μικρό με αποτέλεσμα τα 10 από τα 12 χρόνια του σχολείου να κάθομαι μόνη μου

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Μια φορά με ρώτησε ο καθηγητής αν βοήθησα την αδερφή μου να γράψει μια εργασία και του απάντησα όχι. Εκείνος διαπίστωσε όμως ότι του είχα πει ψέματα και μ' έβαλε να γράψω την εξής τιμωρία: "Άλλοτε δεν θα ψεύδομαι, και δη ασυστόλως."
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Administrator Zazula's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandra View Post
    Μια φορά με ρώτησε ο καθηγητής αν βοήθησα την αδερφή μου να γράψει μια εργασία και του απάντησα όχι. Εκείνος διαπίστωσε όμως ότι του είχα πει ψέματα και μ' έβαλε να γράψω την εξής τιμωρία: "Άλλοτε δεν θα ψεύδομαι, και δη ασυστόλως."
    Είδες πόσες λέξεις γλίτωσες με την καθαρεύουσα; Υποτιτλιστής ήταν κι απέφευγε τους πολλούς χαρακτήρες;

Senior Member daeman's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandra View Post
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Είδες πόσες λέξεις γλίτωσες με την καθαρεύουσα; Υποτιτλιστής ήταν κι απέφευγε τους πολλούς χαρακτήρες;
    Όχι, δάσκαλος, κι απέτρεπε τους κακούς χαρακτήρες.

Άλλοτε δεν θα ψεύδομαι, και δη ασυστόλως. (7 λέξεις, 41 χαρακτήρες με τα κενά)

Δε θα ξαναπώ ψέματα, και μάλιστα ξετσίπωτα. (7 λέξεις, 43 χαρακτήρες με τα κενά)

Δεν ξαναλέω ψέματα, και μάλιστα ξετσίπωτα. (6 λέξεις, 42 χαρακτήρες με τα κενά)

Πριτς που θα ξαναπώ ψέματα, ξεδιάντροπα! (6 λέξεις, 40 χαρακτήρες με τα κενά)
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Senior Member bernardina's Avatar
    Επιτέλους, άρχισαν να κόβονται κώ... κεφάλια.

Πουλούσε πανεπιστημιακές εργασίες μέσω facebook.

Εναν άνδρα, ηλικίας 47 ετών, που εμπορευόταν μέσω facebook πανεπιστημιακές και διπλωματικές εργασίες, συνέλαβε η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Σε βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία για το αδίκημα της άμεσης συνέργειας σε ψευδή αναφορά στην Αρχή.

Σύμφωνα με την αστυνομία, ο συλληφθείς αναλάμβανε την εκπόνηση και επιμέλεια πανεπιστημιακών εργασιών έναντι αμοιβής. Από την έρευνα προέκυψε ότι ο 47χρονος συνεργαζόταν τουλάχιστον με 108 άτομα, τους οποίους χρησιμοποιούσε ως συντάκτες των εργασιών.

Επιπλέον, διαπιστώθηκε ότι είχαν εκδηλώσει ενδιαφέρον για την εκπόνηση πανεπιστημιακών, πτυχιακών και μεταπτυχιακών διπλωματικών εργασιών, τις οποίες και παρέλαβαν, διακόσια άτομα, ενώ το κέρδος και το «πελατολόγιο» θα προκύψει από την περαιτέρω ανάλυση των ψηφιακών πειστηρίων.

Ενδεικτικά, από τα μέχρι στιγμής στοιχεία προκύπτει ότι οι διπλωματικές εργασίες αφορούν στις ειδικότητες των Πανεπιστημιακών Σχολών:

- Διοίκηση Ανθρωπίνου Δυναμικού

- Πνευματικά Δικαιώματα

- Πληροφορική

- Εμπορία- Διαφήμιση

- Διεθνείς Οικονομικές Σχέσεις

- Διοίκηση Επιχειρήσεων

- Τουριστικά

- Νευρολογία- Νευροφυσιολογία

- Ιστορία

- Προσχολική Εκπαίδευση

- Μarketing

- Internet και Γεωργία

- Βιομηχανικά Απόβλητα

- Δυναμική Κατασκευών

- Νεοελληνική Γλώσσα

- Εργασιακό Άγχος

- Φιλολογία

- Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

- Φυσικό Αέριο

Τα κατασχεθέντα ψηφιακά πειστήρια θα αποσταλούν στη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών για εργαστηριακή εξέταση.

Το προανακριτικό υλικό στο οποίο συμπεριλαμβάνεται και ο ονομαστικός κατάλογος των φοιτητών, που αγόρασαν την διπλωματική εργασία τους, αλλά και των συντακτών των εν λόγω εργασιών, θα υποβληθεί στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών.

Καλή αρχή και καλή συνέχεια.
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Kαλά όλα αυτά, αλλά σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει λογικά νόμος που να μου απαγορέυει να καθίσω να φτιάξω μια πτυχιακή εργασια για την πλάκα μου, χωρίς να είμαι φοιτητρια. Ούτε υπάρχει ελπίζω νόμος που να μου απαγορεύει να πουλάω τις εργασίες μου όπου θέλω ή να τις μοιράζω στη λαϊκή ή να τις βάζω στο σάιτ μου. Γιατί τότε είναι παράνομο και το βιβλιο που είχα όταν ήμουνα στο γυμνάσιο με υποδείγματα εκθέσεων.
    Η ευθύνη είναι κανονικά αυτού που χρησιμοποιεί την υπηρεσία κατά παράβαση των κανόνων του πανεπιστημίου του. Και ελπίζω το πελατολόγιο του τύπου αυτού να οδηγήσει σε καμιά διαγραφή ή κανένα μηδενισμό για να φοβηθεί κανένας.

Senior Member bernardina's Avatar
    Το βιβλίο εκθέσεων καθόταν και σ' την έγραφε επ' αμοιβή και την περνούσες λάθρα για δικιά σου; Πού στην οργή ήταν αυτό το βιβλίο όταν το χρειαζόμουνα;
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Μπορούσε να μου την έγραφε την έκθεση επ'αμοιβή αυτός που μου έκανε φροντιστηριο έκθεση. Ή να αντέγραφα όλοκληρα αποσπάσματα από το βιβλιο.
    Και τα δύο είναι αντιγραφή για μένα, όχι για αυτόν που γράφει την έκθεση- και τιμωρείται αυτός που κάνει την αντιγραφή.

Page 7 of 9 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 8 9 LastLast

Bookmarks

Bookmarks