ad
Page 6 of 9 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 LastLast
Results 51 to 60 of 90

Thread: Μεταφράσεις και πτυχιακές, από ειδικούς, με απόλυτη εχεμύθεια

Senior Member SBE's Avatar
    Έλλη, οι πιο πολλές εργασίες είναι της μιας εβδομάδας- σου δίνει το θέμα τώρα και σου λέει φέρτο σε μια βδομάδα. Πόσο απαιτητικές να είναι;
    Επιπλέον ίσως ξεχνάς ότι η ικανότητα να κάνεις βιβλιογραφική ή άλλη έρευνα και να γράφεις κριτικές εκθέσεις και να κάνεις προτάσεις και να βγάζεις συμπεράσματα είναι απαίτηση σε πολλά επαγγέλματα. Ίσως όχι στον κλάδο σου και στον κλάδο μου.

Administrator Zazula's Avatar
    Quote Originally Posted by SBE View Post
    Από την άλλη, μου κάνει εντύπωση πόσο εύκολα ικανοποιούνται οι φοιτητές που βρίσκονται στην ανάγκη να ζητήσουν βοήθεια. Η μικρή αδερφή που πήρε το Β+ έμεινε πολύ ευχαριστημένη, εγώ ίσως δεν θα ήμουνα ευχαριστημένη. Ίσως γιατί είναι καλύτερος ένας βαθμός, ό,τι να'ναι, από το μηδέν.
    Ακριβώς αυτό λέει κι η δική μου εμπειρία: http://lexilogia.gr/forum/showthread...l=1#post174229

Administrator Zazula's Avatar
    Στην αρχή νόμισα πως ήταν τρολιά, αλλά όχι! https://www.facebook.com/groups/5011...4496649230693/ Μετά το σινεμά, η πραγματικότητα ξεπερνά πλέον και το τρόλινγκ!

Senior Member Earion's Avatar
    Υπέροχος! Με αφήνει άναυδο η ανεμελιά του, και επιπλέον έχει και την προπέτεια να δικαιολογεί την πράξη του!
    Επειδή προβάλλει δικαιολογίες περί προσφοράς ευκαιριών σε ανέργους, ας του πει κάποιος ότι αυτός ο ίδιος είναι το πρόβλημα του οποίου διαφημίζει τη λύση.
    Άλλο πληροφορία, άλλο γνώση· άλλο βία, άλλο δύναμη.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Να μεταφέρω όμως και μια απάντηση που βρίσκω πολύ σωστή:

Εγώ συμφωνώ [...] Γι' αυτό ακριβώς και οι τάξεις μου 100% είναι No Homework και 100% ο βαθμός τους εξαρτάται από εξετάσεις στην τάξη... Για να ξέρω ποιός γράφει τι... και να μην έχουν εργασία "εταιρείες"/άτομα που ο σκοπός τους είναι η παραγωγή "πτυχιούχων" άσχετων με το θέμα τους. Γιατί εγώ θέλω όταν θα κτίσω το σπίτι μου ο αρχιτέκτονας και ο πολιτικός μηχανικός να μην έχουν πτυχία που τα πήραν με την βοήθεια του [...] και να νιώθω σίγουρος ότι δεν θα με πλακώσει.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member SBE's Avatar
    Καλές οι εξετάσεις, αλλά υπάρχει σοβαρός λόγος που δίνονται εργασίες στους φοιτητές: να μάθουν να ερευνούν και να γράφουν.
    Το θέμα είναι τι κάνουμε με τη νοοτροπία της ευκολίας, η οποία προφανώς δεν ξεκινάει στο πανεπιστήμιο αλλά την ημέρα που ο μαθητής έχει το πρώτο του φροντιστήριο, που ξεκινάει ακόμα κι από το δημοτικό σε μερικές περιπτώσεις.

Senior Member Hellegennes's Avatar
    Κακές οι εξετάσεις και θα προτιμούσα όλα τα μαθήματα να είναι μόνο εργασίες (αν και προτιμώ ένα τελείως διαφορετικό μοντέλο). Υπάρχουν τρόποι να είναι μοναδικές οι εργασίες ανάμεσα στους φοιτητές. Σου μένει να διασφαλίσεις ότι τις έκαναν οι ίδιοι, αλλά αυτό το πρόβλημα το έχεις και με τις εξετάσεις, όσο σφιχτή επιτήρηση κι αν κάνεις.

Senior Member bernardina's Avatar
    Στο στόχαστρο του ΣΔΟΕ έχουν μπει οι εταιρίες που πουλάνε πτυχιακές εργασίες.

Η έρευνα έχει ξεκινήσει εδώ και δέκα μέρες περίπου και όπως αναφέρουν οι πρώτες πληροφορίες οι εταιρίες πώλησης... πτυχίων έχουν εξαπλωθεί και στο εξωτερικό. Ειδικότερα οι πληροφορίες από το ΣΔΟΕ αναφέρουν ότι οι εταιρίες προσφέρουν σε Έλληνες φοιτητές του εξωτερικού πτυχιακές εργασίες έναντι 5.000 ευρώ τις οποίες βέβαια οι φοιτητές θα τις παρουσιάσουν ως δικές τους στα πανεπιστήμια που φοιτούν. Χαρακτηριστικό είναι το απόσπασμα της διαφήμισης μια τέτοιας εταιρίας: «Το άρτιο δίκτυο συνεργατών μας μπορεί να σας βοηθήσει σε εργασίες προπτυχιακού και μεταπτυχιακού επιπέδου, σε εργασίες πτυχιακές, σε διπλωματικές, σε στατιστικές μελέτες, στα Ελληνικά, στα Αγγλικά, στα Γαλλικά, στα Γερμανικά και στα Ιταλικά, παρέχοντάς πολύτιμες συμβουλές και δίνοντάς όλες τις απαραίτητες κατευθύνσεις»
    .
    Η έρευνα του ΣΔΟΕ έχει εστιαστεί σε τρεις τέτοιες εταιρίες που δραστηριοποιούνται στην χώρα καθώς οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για διακίνηση αρκετού μαύρου χρήματος στην όλη υπόθεση. Οι εταιρίες αυτές, όπως διαφημίζονται, μπορούν αν πληρωθούν, να φτιάξουν κατά παραγγελία πτυχιακές εργασίες, διπλωματικές εργασίες, προπτυχιακές εργασίες και μεταπτυχιακές διατριβές. Οι τιμές όπως αναφέρουν οι πληροφορίες κυμαίνονται από 1.200 ευρώ μέχρι και δύο χιλιάδες ευρώ ανάλογα με τις απαιτήσεις του πελάτη και με τον αριθμό των σελίδων της κάθε εργασίας. Επίσης οι εταιρίες αυτές προσφέρονται να δώσουν τα... φώτα τους και στους σπουδαστές ιδιωτικών κολλεγίων αλλά και σε φοιτητές των ανοικτών πανεπιστημίων όπου εκεί βέβαια τα πράγματα είναι ακόμη πιο εύκολα γι αυτούς.

Όπως αναφέρουν οι πηγές από το ΣΔΟΕ τις εταιρίες έχουν δημιουργήσει καθηγητές των ΑΕΙ και ΤΕΙ τους οποίους βοηθούν κάποιοι φοιτητές ή τελειόφοιτοι που έχουν επιλέξει οι ίδιοι για να κάνουν την γραφική δουλειά. Το αστείο βέβαια στην όλη υπόθεση είναι ότι οι ίδιοι καθηγητές που εξετάζουν τους φοιτητές είναι τα ίδια άτομα που τους γράφουν και τις εργασίες τους. «Ήθελα να ήξερα τι βαθμό θα βάλει ο καθηγητής στην εργασία του φοιτητή του όταν διαπιστώσει ότι αυτή έχει γραφτεί από τον ίδιο και ο φοιτητής του είναι πελάτης του;» αναρωτιέται στέλεχος του ΣΔΟΕ.
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Στην αρχή νόμισα πως ήταν τρολιά, αλλά όχι! https://www.facebook.com/groups/5011...4496649230693/ Μετά το σινεμά, η πραγματικότητα ξεπερνά πλέον και το τρόλινγκ!
    screenshot έχεις; διότι η δημοσίευση δεν εμφανίζεται πλέον.
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Member seaofdreams's Avatar
    Έμεινα άφωνη (όχι για πολύ) όταν σε συγγενικό σπίτι από το οποίο επέστρεψα μόλις τώρα, δήλωσε μια μητέρα (θεία της εορτάζουσας) ότι η κόρη της δεν θα μπορέσει να έρθει γιατί γράφει μια εργασία.
    Τη ρωτάμε λοιπόν γνωρίζοντας ότι η κόρη της έχει τελειώσει μόνο το λύκειο και δεν σπουδάζει αυτή τη στιγμή:
    -Τί εργασία;
    και απαντάει:
    -Έχει αναλάβει μια εργασία για μια φοιτήτρια, μέσω του φροντιστηρίου που δουλεύει, πάνω στη νευρική ανορεξία αλλά μάλλον θα πρέπει να τη βοηθήσω κι εγώ!
    Της λέω κι εγώ λοιπόν:
    -Θα μου είχε κάνει εντύπωση αυτό που είπατε αλλά το συζητάγανε σε ένα φόρουμ (είδες κύριε Zazula; ) και το διάβαζα πριν έρθω.
    Μα καλά, ξέρει για το αντικείμενο η κόρη σας;
    -Έχει δεί πολλά βιντεάκια στο γιουτιούμπ και να φανταστείς τόσος κόπος για 50 ευρώ! Της τη δώσανε τελευταία στιγμή και θα πρέπει να τη βοηθήσω κι εγώ για να την τελειώσει!

Τα σχόλια δικά σας...!!!!!
    Αιτείτε, καί δοθήσεται υμίν

Page 6 of 9 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 LastLast

Bookmarks

Bookmarks