ad
Page 3 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 21 to 30 of 90

Thread: Μεταφράσεις και πτυχιακές, από ειδικούς, με απόλυτη εχεμύθεια

Senior Member Hellegennes's Avatar
    Quote Originally Posted by SBE View Post
    Άλλωστε πολύ σπάνια ζητάει κάποιος να του κάνει την εργασία ολόκληρη κάποιος άλλος.
    Σε ποιον κόσμο;

Δεν είναι δυνατόν να σου στέλνει ημέιλ με εκατό εκφραστικά λάθη και να υποβάλλει εργασία χωρίς ούτε ένα λάθος. Όπως δεν είναι δυνατόν να είναι κολλημένος στην αρχή της εργασίας έξι μήνες και δυο βδομάδες αργότερα να σου παραδίδει άψογη ολοκληρωμένη εργασία.
    Και ναι, έχω πιάσει φοιτητή για αντιγραφή.
    Αν η εργασία είναι πρωτότυπη, πώς θα αποδείξεις ότι δεν την έγραψε ο ίδιος; Ναι, είναι σοβαρές ενδείξεις αυτά που αναφέρεις, αλλά όχι αποδείξεις· ειδικά αν δεν απαιτείται προφορική εξέταση ή αν η προφορική εξέταση χρησιμοποιείται μόνο ως μέρος του βαθμού.

Senior Member SBE's Avatar
    α) δεν ξέρω για πέιπερ, αλλά έχω δει προπτυχιακές εργασίες σε βιογραφικό καθηγητή, αρχής γενομένης από την πτυχιακή μου
    Άρα έκανες εξαιρετική εργασία υψηλής ποιότητας (και δεν ισχύουν τα περί φτωχομιζέριας του Έλληνα ερευνητή).
    β) όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο, ο επιβλέπων πτυχιακής -από ό,τι γνωρίζω- έπαιρνε χρήματα για κάθε πτυχιακή που επέβλεπε.
    Συνήθως έτσι γίνεται, αλλά ένας σοβαρός καθηγητής θα αναλάβει όσες εργασίες μπορεί να επιβλέψει επιτυχώς, όχι όσες του χρειάζονται για να αλλάξει ιχ. Μη γελάς, είπα "σοβαρός".

γ) η αγγελία δεν απευθύνεται μόνο σε προπτυχιακούς, αλλά και σε μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς.
    Μέχρι και μάστερ κάνεις αντιγραφή. Αλλά πώς γίνεται να σου κάνει άλλος το διδακτορικό ολόκληρο; Γίνεται μόνο στο σύμπαν αυτών που νομίζουν ότι τα διδακτορικά είναι διαβάζω μερικά βιβλία και γράφω μια έκθεση. Ακόμα και στις θεωρητικές επιστήμες που δεν χρειάζονται εργαστήρια πρέπει να βγει ο υποψήφιος διδάκτορας στο δρόμο με το μαγνητόφωνο, να φτιάξει ερωτηματολόγια και να πείσει κόσμο να τα συμπληρώσει, να συνεργαστεί με άλλους φορείς για να έχει πρόσβαση στις πληροφορίες τους κλπ κλπ. Να, για παράδειγμα, μια γνωστή μου έκανε εθνογραφική- γλωσσολογική διατριβή. Για ένα χρόνο είχε πάρει τα βουνά και τα λαγκάδια και μίλαγε με παππούδες και γιαγιάδες στα χωριά. Μετά πλήρωσε κάποιον για απομαγνητοφώνηση και κάποιον να της μεταφράσει τους ξενόγλωσσους διαλόγους. Και μετά στρώθηκε να αναλύσει το υλικό.
    Θα μπορούσε να ζητήσει από κάποιον να της κάνει τη χαμαλοδουλειά στα κατσικοχώρια; Ίσως, αλλά γιατί; Αφού ήθελε να κάνει έρευνα σε αυτό τον κλάδο. Και άσε που άμα είσαι παρών όταν καταγράφονται τα διάφορα μπορείς να κάνεις καλύτερη ανάλυση μετά. Αλλά ακόμα κι αν το έκανε, δεν θα ήταν ανήθικο από ερευνητική άποψη: ξέρω ερευνητή που κάνει δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά με έρευνα σε κρατικά αρχεία χωρών που δεν μιλάει τη γλώσσα τους. Προσλαμβάνει κόσμο να κάνει την έρευνα και να του στέλνει υλικό.
    Μετά, θα μπορούσε να προσλάβει κάποιον να της κάνει την ανάλυση; Θα μπορούσε, αλλά είχε ήδη πρόσβαση σε κάποιον πολύ έμπειρο στη μεθοδολογία αυτή, και πολύ πρόθυμο να την βοηθήσει: τον καθηγητή της. Και το υπόλοιπο εργαστήριο. Γιατί είχαν το συνήθειο να μαζεύονται όλοι μια φορά το μήνα και να συζητάνε απορίες κλπ. Κι επειδή η σχέση δεν είναι ίδια με τη σχέση του προπτυχιακού, θα ήταν πολύ δύσκολο να προσποιείται ότι κάνει τη δουλειά χωρίς να την κάνει.
    Θα μπορούσε ίσως να προσλάβει κάποιον να της γράψει την εργασία με βάση τις σημειώσεις της, αλλά επειδή μέχρι να τελειώσει τη δουλειά οι σημειώσεις θα έχουν παρουσιαστεί σε συνέδρια, θα έχουν υποβληθεί ενδιάμεσες εργασίες κλπ το γράψιμο είναι κυρίως συρραφή και ρετουσάρισμα προϋπάρχοντος υλικού. Δηλαδή δεν θα το έλεγες 100% εξαπάτηση.
    Και τέλος, θα έπρεπε να είναι τσίφτισσα και καπάτσα για να εξαπατήσει την επιτροπή ολόκληρη.
    Στην καλύτερη, μπορείς να φορτωθείς ή να προσλάβεις κάποιον να σου κάνει μέρος της χαμαλοδουλειάς. Ολόκληρη διδακτορική διατριβή από την αρχή μέχρι το τέλος, δύσκολα...

Και πάμε τώρα στα διδακτορικά με κλινικές έρευνες ή εργαστηριακά πειράματα, ειδικά αυτά που τα εργαστήρια δεν στήνονται στην αποθήκη του σπιτιού μας και πρέπει π.χ. πρέπει να εξασφαλίσεις πρόσβαση για λίγο καιρό στη CERN... Καλά, ας μην πάμε...

Και τέλος, τα διδακτορικά παίρνουν πολλά χρόνια. Ποιός φοιτητής μπορεί να προσλάβει κάποιον και να του κόψει μισθό για τρία με πέντε χρόνια; Πότε θα κάνει απόσβεση του εξόδου αυτού;
    Και ποιός θα δεχτεί να περάσει την ταλαιπωρία ενός διδακτορικού ξανά και ξανά χωρίς αναγνώριση;

ΥΓ Αν υπάρχει κανένας πρόθυμος να με πληρώνει κανονικό (πολύ γερό) μισθό για να του κάνω το διδακτορικό στην ηλεκτρονική, ας στείλει προσωπικό. Η υπηρεσία περιλαμβάνει και φροντιστήριο για να μη φανεί η ασχετοσύνη του. Αλλά δεν περιλαμβάνει εργαστηριακή δουλειά ή χρήση εξειδικευμένου λογισμικού, εκτός αν μπορεί να μου το εξασφαλίσει. Ενδεικτικά, το λογισμικό που χρησιμοποίησα στο διδακτορικό μου για ηλεκτρομαγνητική ανάλυση, το οποίο παραμένει το κορυφαίο της αγοράς, κοστίζει στην απλή βερσιόν $12Κ. Το δωρεάν φοιτητικό πακέτο δεν έχει τις δυνατότητες που απαιτούνται σε διδακτορική διατριβή.

ΥΓ2 Έριξα μια ματιά στον κλάδο μου στο αρχείο διδακτορικών του ΕΚΤ και πολύ φοβάμαι ότι με το επίπεδο που είδα απογοητεύτηκα. Κλικάρω σε μία τυχαία και η περίληψη ήταν τόσο κακογραμμένη που αν έψαχνα πληροφορίες δεν θα μου έλεγε αν αξίζει να διαβάσω την υπόλοιπη εργασία ή όχι. Δεν έλεγε ούτε τι μεθοδολογία χρησιμοποίησαν, ούτε τι συμπεράσματα έβγαλαν. Και δυστυχώς, ορισμένες (όχι πολλές) μου φάνηκαν όχι ικανοποιητικού επιπέδου (με επιφύλαξη, βέβαια). Και μετά λέμε δεν έχουν τα ελληνικά επιστημονικά προϊόντα citations. Ούτε εγώ προχώρησα την επιστήμη μπροστά έτη φωτός. Αλλά ήταν πρωτότυπη πρακτική δουλειά με επαρκή θεωρητική ανάλυση.

Και να προσθέσω ότι η βιβλιογραφία της διδακτορικής διατριβής μου είχε 150 κομμάτια που τα ήξερα απ'έξω μέχρι να τελειώσω. ΚΑΙ την παραμονή της εξέτασης ήμουνα στη βιβλιοθήκη και διάβαζα ό,τι καινούργιο είχε βγει μπας και μου πουν "χτες όμως δημοσιεύτηκε άρθρο του τάδε που απορρίπτει την ερμηνεία σας". Και στην προφορική εξέταση απάντησα σε ερωτήσεις των εξεταστών δίνοντας παραπομπές στη βιβλιογραφία (συγγραφέα, τίτλο, έτος), χωρίς να συμβουλευτώ σημειώσεις. Κάποιος που έχει διαβάσει μια εργασία έτοιμη και πάει να την περάσει για δική του πρέπει να διαβάσει πάρα πάρα πάρα πολύ για να κάνει το ίδιο.

Administrator Zazula's Avatar
    Τι βαθμό πήρες, αν επιτρέπεται;

Μέχρι και μάστερ κάνεις αντιγραφή. Αλλά πώς γίνεται να σου κάνει άλλος το διδακτορικό ολόκληρο; Γίνεται μόνο στο σύμπαν αυτών που νομίζουν ότι τα διδακτορικά είναι διαβάζω μερικά βιβλία και γράφω μια έκθεση.
    Διαλέγω αυτό μόνο, εντελώς ενδεικτικά. Μου κάνει τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι θεωρείς πως όλες αυτές οι παρατηρήσεις (που είναι σωστές) συνεπάγονται ότι όλοι όσοι πήραν διδακτορικό είχαν παρόμοια πορεία. Υπάρχουν διδακτορικά και "διδακτορικά". Για παράδειγμα, τόσοι και τόσοι πολιτικοί πήραν διδακτορικά ενώ παράλληλα δούλευαν σε άλλο αντικείμενο (για κάποιους απ' αυτούς έχουν γράψει και οι εφημερίδες).

Ας μη συγχέουμε το δέον με το υπάρχον.

Senior Member azimuthios's Avatar
    Μια κουβέντα μόνο: +1 στην SBE.
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,/
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον / όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις --Κ. Καβάφης--

Whereof one cannot speak, thereof one must be silent. --Ludwig Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus--

Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Τι βαθμό πήρες, αν επιτρέπεται;
    Δεν βαθμολογούνται τα διδακτορικά, είναι pass/ fail.
    Αλλά αφού ρωτάς, πέρασα χωρίς να μου ζητήσουν αλλαγές ή διορθώσεις.

Administrator Zazula's Avatar
    Εκείνο που ήθελα να πω, κι έχω δει από την εμπειρία μου, είναι ότι όσοι αγοράζουν την πτυχιακή τους (για διδακτορικά δεν γνωρίζω, όπως φάνηκε άλλωστε) ενδιαφέρονται κυρίως να περάσουν αξιοπρεπώς κι όχι για τον βαθμό — δλδ στοχεύουν σε κάποιο επίπεδο όπου οι αστοχίες επιτρέπονται.

Αgezerlis, διδακτορικό και εργασία γίνεται. Δεν ξέρω πώς, αλλά γίνεται. Επίσης μπορεί να αντιγράψεις αποσπάσματα από δουλειά άλλου και να μην κάνεις καλή παραπομπή στη βιβλιογραφία (στις θεωρητικές επιστήμες κυρίως), είτε κατά λάθος είτε επίτηδες. Αυτό όμως είναι άλλο ζήτημα.
    Τώρα, όχι, δεν έχουν όλοι την ίδια πορεία, αλλά έχουν παρόμοια, όπως παρόμοια πορεία έχει ο φοιτητής ιατρικής στην Ελλάδα και στην Σουηδία. Κι οι διδακτορικές διατριβές είναι λειτουργικές. Υπάρχει μια γενική τυπολογία που ακολουθείται από τα εκπαιδευτικά συστήματα και πρέπει να την ικανοποιήσει ο φοιτητής. Αν κάποιος παίρνει διδακτορικό χωρίς να ικανοποιεί κάποια ελάχιστα αυτό είναι πρόβλημα του πανεπιστημίου και των εξεταστών του, και ελπίζω να είναι εξαίρεση κι όχι κανόνας.
    Ναι, έχω ακούσει στην Ελλάδα περιπτώσεις που ο κακός καθηγητής δεν αφήνει τον φοιτητή να τελειώσει. Όπως είχα ακούσει και σχέδια για το μέλλον: θα κάνω διδακτορικό για να πάρω εκπαιδευτική άδεια.
    Εμ βέβαια, άμα νομίζουν ότι διδακτορικό = πληρωμένες διακοπές...

Να σου πω μόνο ότι Άγγλος φοιτητής που επέβλεπα (προπτυχιακός) έλεγε τα ίδια για μένα. Στην πραγματικότητα είχε πρόβλημα ακόμα και με τα αγγλικά του και δεν ήξερε πώς γίνεται μια εργασία αλλά αρνιόταν να μάθει. Τον είχα βάλει κάτω και του τα είχα εξηγήσει με το νι και με το σίγμα, σε σημείο που ο προϊστάμενός μου μου έλεγε ότι δεν κάνω εγώ την εργασία αλλά ο φοιτητής. Το καταλάβαινε ο φοιτητής; Όχι. Αλλά πήγε στο φοιτητικό φόρουμ και παραπονιόταν για μένα, χωρίς να έχει προσέξει ότι ήμουνα μοντερέιτορ (δεν του είπα τίποτα, πιστεύω στην ελευθερία του λόγου και άλλωστε τον προσγείωσαν οι άλλοι φοιτητές).
    Και γενικά όλοι οι ηλίθιοι νομίζουν ότι είναι Αϊνστάιν και τους φταίει το σύστημα. Και νομίζω ότι σε πολλές περιπτώσεις φταίει το σύστημα- που τους βοηθάει. Ενώ θα έπρεπε να τους προσγειώνει.

Ζαζ, το καταλαβαίνω και ελπίζω κάθε φορά να οφείλεται η αντιγραφή όχι σε τεμπελιά αλλά σε άλλα προβλήματα. Ίσως αν είχαν συνηθίσει να γράφουν εργασίες και αν είχαν αξιώσεις για καλό βαθμό κλπ να μην το έκαναν. Δηλαδή για άλλη μια φορά αυτό δείχνει τις ελλείψεις του συστήματος. Και ελλείψεις δεν έχει μόνο η Ελλάδα, φυσικά, γι' αυτό το φαινόμενο είναι γενικότερο.

Page 3 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks