Τι κάνουν οι τροχονόμοι; Τροχονόμευση, βέβαια!

UsualSuspect

New member
Έπεσα στο "τροχονόμηση" (θεωρητικά από το "τροχονομώ"...). Δεν βρήκα πουθενά τη λέξη αυτή. Στο διαδίκτυο πέτυχα το "τροχονομία". Τελικά πώς μπορούμε να πούμε μονολεκτικά αυτό που κάνει ο τροχονόμος; Τα "τροχονομώ" και "τροχονόμηση" δεν είναι μια χαρά νεολογισμοί;
 

daeman

Administrator
Staff member
Κατ' αρχήν, οι τροχονόμοι χειρονομούν συνήθως. :)

Για μονολεκτικό ρήμα, σκέφτομαι και το τροχονέμω, όχι γιατί με πειράζει το τροχονομώ, αλλά γιατί με στέλνει στα σχετικά με τη δουλειά του τροχονόμου κατανέμω, διανέμω, ανακατανέμω, αναδιανέμω (την κυκλοφορία) - και συχνά απονέμω (κλήσεις, για δικαιοσύνη δεν ξέρω) - και λόγω της ετυμολογίας του νόμου. Μόνο που δεν φτιάχνει μονοσήμαντο ουσιαστικό· (τροχονομή είναι το βοσκοτόπι των τροχών; )
 
Κι αν σκεφτούμε ότι οι τροχονόμοι θυμίζουν μαέστρους, τότε η παρακάτω μουσική παρέμβαση ίσως και να μην είναι εντελώς εκτός θέματος:

 

daeman

Administrator
Staff member
Δε με λες, musistathis (μουσισταθείς, μτχ.· σου το οφείλω από το vidaeman), πού τους θυμήθηκες; Ουραίους, θενκς! :)


Edit, προμετασυνεχές: εγώ τους είχα ξεχάσει - παρότι μια εποχή τούς βινυλιοσπίνιαρα κάθε βράδυ - και χάρηκα πολύ που τους θυμήθηκες δεν τους ξέχασες και μου τους θύμισες.

Κυκλοφορυθμίζω και τα χέρια ανεμίζω; ελεγκτής επίγειας κυκλοφορίας


 
Δεν τους είχα ξεχάσει για να τους θυμηθώ τώρα, σε αντίθεση με το vidaeman...

Τροχηγετώ; :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι λέξη νεότερη, μεταπολεμική, ο τροχονόμος. Ούτε ο Δημητράκος την έχει ούτε ο Σταματάκος. Άλλωστε και η τροχαία αστυνομία δεν είναι περίεργο που δεν έχει γίνει τροχονομία;

Ωστόσο, όπως ο αστυνόμος αστυνομεύει και δουλειά του είναι η αστυνόμευση, έτσι και ο τροχονόμος *τροχονομεύει ρυθμίζει την κίνηση των οχημάτων και δουλειά του είναι η τροχονόμευση. Πάνω από 100 ευρήματα.
 

UsualSuspect

New member
Ευχαριστώ, το τροχονόμευση φαίνεται να πληροί τις προϋποθέσεις...:D
 
Άκουσα αντιρρήσεις για τις αποδόσεις μας, με το επιχείρημα ότι "η τροχαία αστυνομία κάνει τροχαία αστυνόμευση" - λογικό κι αυτό...
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, και η τροχονόμηση έχει καλό ήχο και το τροχονομείται ακούγεται σαν το δρομολογείται.

Πάντως, έχω και επίσημο κείμενο:

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ - 03.03.2004 - 2004
Αρθρο: 19
Ημ/νία: 05.03.2004
Τίτλος Αρθρου
Σχέδια Δράσης Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων
[...]
ειδικά προγράμματα σηματοδότησης και στρατηγικές του Συστήματος Διαχείρισης Κυκλοφορίας, σχέδια της Τροχαίας για την αστυνόμευση και τροχονόμευση, πίνακες δρομολογήσεων ΔΜΜΜ και Ολυμπιακών Στόλων, κλπ.


Δεν αμφισβητώ ότι το επίσημο παραμένει τροχαία αστυνόμευση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Άκουσα αντιρρήσεις για τις αποδόσεις μας, με το επιχείρημα ότι "η τροχαία αστυνομία κάνει τροχαία αστυνόμευση" - λογικό κι αυτό...
Η τροχαία αστυνομία κάνει και τροχαία, και πεζή αστυνόμευση όμως... :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μήπως εννοείς «εποχούμενη»; :)

Πάντως η αγορανομία, η αγρονομία, η αερονομία και η στρατονομία τι κάνουν — που 'χουν και το -νομία που λείπει από την τροχαία; :p
Και αν δεχτούμε ότι τροχαία αστυνόμευση => τροχονόμευση, τότε τουριστική αστυνόμευση => τι; :p:p
Και, τέλος, την «υπονόμευση» ποιος κλάδος της αστυνομίας την επιτελεί; :p:p:p
 

nickel

Administrator
Staff member
Εσύ μου θυμίζεις αυτόν με τις ερωτήσεις που βάζεις.

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μήπως εννοείς «εποχούμενη»; :)
Αν μιλάς για τη δική μου τροχαία αστυνόμευση, το χρησιμοποίησα επιρρηματικά. Θα ήταν σαφέστερο αν έγραφα τροχαίως και πεζή, αλλά μου χαλούσε το λογοπαίγνιο... :)
 

Earion

Moderator
Staff member

Από μια αξέχαστη δεκαετία. Τους είδαμε και στο Ρόδον.
 
Top