Quoting: Οι σωστές παραθέσεις στο φόρουμ

nickel

Administrator
Staff member
Quoting: Οι σωστές παραθέσεις στο φόρουμ

Όταν θέλετε να κάνετε παράθεση μηνύματος που υπάρχει στο φόρουμ, έχετε τις παρακάτω επιλογές:

Πατήστε, κάτω από το μήνυμα που θα παραθέσετε, το κουμπί Reply With Quote. Ανοίγει το πλαίσιο επεξεργασίας κάτω ακριβώς από το μήνυμα, αλλά, όταν θα δημοσιευτεί το δικό σας μήνυμα με το παράθεμα, θα εμφανιστεί στην κανονική χρονολογική του σειρά.

Αν δεν σκοπεύετε να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το παράθεμα στο ίδιο νήμα, θα πρέπει να κοπιάρετε το παράθεμα (επιλογή, Control-C) στο μήνυμα που θα ξεκινήσετε στο άλλο νήμα (Control-V).

Το παράθεμα εμφανίζεται μέσα στις ετικέτες (tags) [QUΟΤΕ] και [/QUΟΤΕ] στο πλαίσιο επεξεργασίας και μέσα σε χαρακτηριστικό πλαίσιο στο τελικό δημοσιευμένο μήνυμα. Το δικό σας κείμενο πρέπει να είναι έξω από το παρατιθέμενο κείμενο.

Στην πρώτη ετικέτα η διαδικασία Reply With Quote προσθέτει τα στοιχεία του συντάκτη του παρατιθέμενου κειμένου και τη διεύθυνσή του. Υπάρχει περίπτωση να θέλετε να έχετε παραθέματα χωρίς αυτά τα στοιχεία (π.χ. από κείμενο εκτός φόρουμ) αξιοποιώντας το κουμπί που ακολουθεί, το οποίο βάζει τις δύο ετικέτες μπρος και πίσω από κείμενο που έχετε αντιγράψει και επιλέξει.



Ας δούμε και κάποια άλλα δεοντολογικά ζητήματα:

Συχνά πατάμε Reply With Quote αντί για απλό Reply. Αυτό μπορεί να δώσει την εντύπωση του περίσσιου, εκτός αν παρεμβληθεί άλλο μήνυμα ή το δικό σας βρεθεί στην κορυφή σελίδας. Ίσως είναι έξυπνο να κάνετε παράθεση, αλλά, αμέσως μετά τη δημοσίευση του μηνύματός σας, να κάνετε Edit γα να το ευπρεπίσετε.

Τι θα μπορούσε να θεωρηθεί ευπρεπισμός;

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να παραθέτετε ένα τεράστιο κείμενο για να σχολιάσετε ένα σημείο του. Αφαιρέστε οτιδήποτε είναι περιττό.

Αν πάλι το κείμενο είναι σε άλλη ιστοσελίδα και θεωρείτε σκόπιμο να υπάρχει ολόκληρο, μπορείτε να χρωματίσετε το ειδικότερο σημείο αναφοράς ή να κάνετε έντονα τα γράμματά του ή να βάλετε υπογράμμιση. Το παράθεμα εμφανίζεται σε πλάγια γράμματα, οπότε μην δοκιμάζετε αυτή τη μορφοποίηση.

Όταν παραπάνω λέω «Αφαιρέστε οτιδήποτε είναι περιττό», φροντίστε να βοηθήσετε όσο περισσότερο γίνεται τον αναγνώστη. Αν έχουμε ένα κείμενο όπου ο Γιώργος γράφει:

Διάβασα ένα κείμενο του Πάνου όπου λέει ότι:
«Ο ΓΑΠ είναι απαράδεκτος. Έκανε το και το.»
Θεωρώ ότι ο Πάνος σφάλλει επειδή…


Βλέπω συχνά να υπάρχει μερικό παράθεμα που βάζει λάθος λόγια στο «στόμα» του συντάκτη του μηνύματος. Η παράθεση στο παραπάνω μήνυμα δεν πρέπει να γίνεται ως εξής:

“Originally posted by Γιώργος >>
Ο ΓΑΠ είναι απαράδεκτος.


αλλά ως εξής:
“Originally posted by Γιώργος >>
Διάβασα ένα κείμενο του Πάνου όπου λέει ότι:
«Ο ΓΑΠ είναι απαράδεκτος. …»



Αν έχουμε ένα μεγάλο κείμενο στο οποίο θέλουμε να κάνουμε πολλά σχόλια, θα πρέπει να το σπάσουμε. Ξεκινάμε από το Reply With Quote, κοπιάρουμε μέσα στο πλαίσιο επεξεργασίας τα δεύτερα παραθέματα και τα βάζουμε μέσα σε [QUΟΤΕ] και [/QUΟΤΕ] με το κουμπί
και στο τέλος καθαρίζουμε το πρώτο παράθεμα αφήνοντας μόνο το πρώτο σημείο που θέλουμε να σχολιάσουμε. Παράδειγμα παράθεσης και των δύο ειδών μπορείτε να δείτε εδώ.


Τέλος, αν θέλετε να παραθέσετε αποσπάσματα από διαφορετικά μηνύματα του νήματος, πρέπει πρώτα να τσεκάρετε τα μηνύματα πατώντας το σύμβολο των εισαγωγικών κάτω δεξιά από τα μηνύματα και πατώντας Reply to Thread στο τέλος. Στο πλαίσιο επεξεργασίας θα βρείτε όλα τα τσεκαρισμένα μηνύματα μέσα σε [QUΟΤΕ] και [/QUΟΤΕ].

Σχετικό νήμα: http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?4802
 
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να παραθέτετε ένα τεράστιο κείμενο για να σχολιάσετε ένα σημείο του. Αφαιρέστε οτιδήποτε είναι περιττό.
Σωστός!

Αυτό επίσης το ξαναματαξεχωρίζω όλως ιδιαιτέρως:
Αν έχουμε ένα κείμενο όπου ο Γιώργος γράφει:

Διάβασα ένα κείμενο του Πάνου όπου λέει ότι:
«Ο ΓΑΠ είναι απαράδεκτος. Έκανε το και το.»
Θεωρώ ότι ο Πάνος σφάλλει επειδή…


Βλέπω συχνά να υπάρχει μερικό παράθεμα που βάζει λάθος λόγια στο «στόμα» του συντάκτη του μηνύματος. Η παράθεση στο παραπάνω μήνυμα δεν πρέπει να γίνεται ως εξής:

“Originally posted by Γιώργος >>
Ο ΓΑΠ είναι απαράδεκτος.


αλλά ως εξής:
“Originally posted by Γιώργος >>
Διάβασα ένα κείμενο του Πάνου όπου λέει ότι:
«Ο ΓΑΠ είναι απαράδεκτος. …»
 

LostVerse

Member
Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα παράθεσης πολλών μηνυμάτων στο ίδιο μήνυμα. Υποθέτω έχει να κάνει με το vbulletin που θεωρεί βέβαιο πως αν κάνεις παράθεση ένα μήνυμα, ΔΕΝ θα θες να περιλαμβάνει και άλλη παράθεση που τυχόν ήδη έχει. Πρέπει αναγκαστικά να τα πάρεις με copy paste και να βάλεις μετά τις παραθέσεις στην σωστή τους θέση την μια μέσα στην άλλη. Είναι μάλλον θέμα συνήθειας βέβαια, αλλά για μένα που συμμετέχω σε μόλις 2 φόρα με vbulletin, είναι λίγο κουραστικό. Σε smf και phpBB αυτό είναι το default.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα παράθεσης πολλών μηνυμάτων στο ίδιο μήνυμα.

Τέλος, αν θέλετε να παραθέσετε αποσπάσματα από διαφορετικά μηνύματα του νήματος,

Αυτό που λες είναι διαφορετικό από το multi-quote που μόλις έκανα;
 

LostVerse

Member
Αυτό είναι που περιγράφω:

Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα παράθεσης πολλών μηνυμάτων στο ίδιο μήνυμα.

Αυτό που λες είναι διαφορετικό από το multi-quote που μόλις έκανα;

Και θα μπορούσε να ήταν κι έτσι:

Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα παράθεσης πολλών μηνυμάτων στο ίδιο μήνυμα.
Σωστός!

Αυτό που λες είναι διαφορετικό από το multi-quote που μόλις έκανα;

Αυτό δεν γίνεται αυτόματα και είναι λίγο αντι-εργονομικό να το κάνεις με αντιγραφή-επικόλληση κάθε φορά. Έχει νόημα και είναι χρήσιμο όταν δυο διαφορετικά μηνύματα απέχουν μεταξύ τους πάνω από μια σελίδα. Δηλαδή βλέπεις όλη την αλληλουχία, ενώ αν δεις μόνο το ένα μήνυμα ή αν δεις δυο μηνύματα σε ανεξάρτητες παραθέσεις, είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις ποιος είπε τι σε ποιον. Για μένα τουλάχιστον που έχω συνηθίσει αλλιώς, είναι λίγο δύσκολο.

Να σημειώσω ότι η παραπάνω δυνατότητα μπορεί εξίσου να γίνει κουραστική, αν γίνει κατάχρησή της, δηλαδή αν δυο μέλη συζητούν μεταξύ τους για αρκετά μηνύματα, να είναι όλα μαζί ταυτόχρονα σε καθένα από τα νέα μηνύματα που ποστάρουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό το σύστημα το βλέπω στο imdb.com και θέλω να σκοτώσω τον εφευρέτη του...
 

LostVerse

Member
Είναι θέμα συνήθειας. Εγώ το βλέπω σε όλα τα φόρα με smf και phpBB, που τυχαίνει να είναι πολύ περισσότερα από αυτά με vbulletin που παρακολουθώ, οπότε μοιραία μου κακοφαίνεται. Πέρα από αυτό εντάξει, δεν είναι κρίσιμη έλλειψη.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτό το σύστημα το βλέπω στο imdb.com και θέλω να σκοτώσω τον εφευρέτη του...
Συμφωνώ. Προτιμώ να έχω να κάνω λίγο copy-paste, αν χρειαστεί, που είναι σπάνιο, παρά να βλέπω αυτή την πολλαπλή παράθεση που θυμίζει ρώσικες κούκλες και με ζαλίζει.
 

Oneiro13

New member
Συμφωνώ. Προτιμώ να έχω να κάνω λίγο copy-paste, αν χρειαστεί, που είναι σπάνιο, παρά να βλέπω αυτή την πολλαπλή παράθεση που θυμίζει ρώσικες κούκλες και με ζαλίζει.

Eίναι τι έχει συνηθίσει να κάνει καθένας.:p
Π.χ. εγώ επειδή είμαι μέλος και σε άλλα φόρα που έχουν την άλλη μέθοδο παράθεσης τολμώ να πω πως με δυσκολεύει ο τρόπος παράθεσης που υπάρχει σε αυτό το φόρουμ. Όμως νομίζω πως οπτικά το αποτέλεσμα είναι καλύτερο με την παρούσα μέθοδο παράθεσης.
Συνήθεια είναι όλα. Πού θα πάει;; Θα το συνηθίσουμε!:upz:
 

LostVerse

Member
Επίσης ένα άλλο πρόβλημα του υπάρχοντος συστήματος είναι ότι αν ένα μέλος σου απαντήσει σε ένα κείμενό σου σπάζοντάς σε πολλές παραθέσεις, προφανώς για να απαντήσει ξεχωριστά σε πολλά κομμάτια του κειμένου, όταν πας να απαντήσεις σε αυτό το κείμενο, δεν βλέπεις και το δικό σου μαζί. Αυτό είναι πρόβλημα διότι βλέπεις ένα ξεκάρφωτο κείμενο που δεν ξέρεις σε ποιο δικό σου κομμάτι απαντάει, δηλαδή πρέπει κάθε φορά να πηγαίνεις πιο πάνω εκεί που ήταν το πρωτότυπο μήνυμα για να δεις την αλληλουχία.

Για σύγκριση:
quote1
quote2

Στο πρώτο όλα είναι εμφανή. Στο δεύτερο δεν βγαίνει άκρη. Π.χ. ειδικά στο τρίτο point όπου η απάντηση είναι 3 emoticon, ο μόνος τρόπος να ξέρω σε τι ακριβώς απαντάω, είναι να πάω πιο πάνω, να βρω το πρωτότυπο μήνυμα (αν είναι στην ίδια σελίδα. Αν δεν είναι να ανοίξω νέα καρτέλα για να το βρω.) και να δω τι από το αρχικό μήνυμα υπήρχε μέσα στον αρχικό κώδικα παράθεσης. Εντελώς αντιεργονομικό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μια πρόσθετη δυνατότητα είναι να χρησιμοποιήσετε παραθέματα τρίτων (εκτός του φόρουμ) αλλά κατονομάζοντας την προέλευσή τους. Για τον σκοπό αυτόν αρκεί να προσθέσετε την πηγή μετά την εισαγωγική ετικέτα [QUΟΤΕ] με ένα ίσον για ενωτικό: [QUΟΤΕ=Πηγή]. Για παράδειγμα:

Λεωνίδας A' said:
Μολών λαβέ


Επέμβαση Nickel: Αρκεί να μην αντιγράψετε τις εντολές από εδώ, γιατί πρέπει να έχουν γραφτεί με το Ο ή (και) το Ε τού QUOTE στα ελληνικά.
 
Last edited by a moderator:
Top