Λεξικά ισπανικής γλώσσας

Oneiro13

New member
Καλησπέρα σας!:)

Πριν λίγες μέρες ξεκίνησα μαθήματα ισπανικών.
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο (ή κάποια) λεξικό. Θα προτιμούσα να είναι ισπανο-ελληνικό και ελληνο-ισπανικό μαζί για να το μεταφέρω πιο εύκολα και να το έχω μαζί μου και μέσα στην τάξη.
Αν όμως γνωρίζετε και λεξικά ισπανικής τα οποία είναι ξεχωριστά, π.χ. 1 λεξικό-βιβλίο ισπανο-ελληνικό και άλλο 1 λεξικό-βιβλίο ελληνο-ισπανικό και το έχετε αξιολογήσει ως αρκετά καλό και αποτελεσματικό, θα ήθελα να μου το προτείνετε επίσης.
Ρώτησα και την καθηγήτριά μου να μου προτείνει κάποιο, αλλά μου είπε πως όλα σχεδόν τα λεξικά ισπανικής γλώσσας είναι πολύ αξιόλογα.


Σας ευχαριστώ!
 

nickel

Administrator
Staff member
Το έχω ξαναγράψει: Σε όλες τις τρίτες γλώσσες αγοράζω αγγλικά λεξικά, αλλά είναι τεράστια και δεν κουβαλιούνται. Collins Robert στα γαλλικά. Oxford Paravia στα ιταλικά, Oxford Spanish κ.λπ.
 

Oneiro13

New member
Σας ευχαριστώ πολύ!:)

Οφείλω, βέβαια, να ομολογήσω πως το Oxford Spanish όπως το είδα τώρα με τρόμαξε λιγάκι!:p
Έχω ήδη ένα γαλλο-αγγλικό λεξικό (λεξικό εκφράσεων περισσότερο), το οποίο μου έχει φανεί πολύ χρήσιμο μέχρι τώρα και στις δύο γλώσσες. Το αγόρασα όμως έχοντας ήδη φτάσει σ' ένα αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο γνώσης της γαλλικής γλώσσας. Τώρα όμως ως αρχάρια στα ισπανικά, μήπως δυσκολευτώ με το συγκεκριμένο;;:s
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν νομίζω. Εγώ δεν ξέρω καθόλου ισπανικά. Σημασία έχει πόσο καλά είναι τα αγγλικά σου. Δηλαδή, όταν δουλεύεις, να μη χρειάζεται να κοιτάς μια το ισπανοαγγλικό και μια το αγγλοελληνικό.
 

Oneiro13

New member
Δεν νομίζω. Εγώ δεν ξέρω καθόλου ισπανικά. Σημασία έχει πόσο καλά είναι τα αγγλικά σου. Δηλαδή, όταν δουλεύεις, να μη χρειάζεται να κοιτάς μια το ισπανοαγγλικό και μια το αγγλοελληνικό.

Ίσως και να έχετε δίκιο! Θα κοιτάξω μήπως το βρω πουθενά σε κάποιο βιβλιοπωλείο στο κέντρο έτσι ώστε να του ρίξω μια ματιά από κοντά.:)
 
Τα λεξικά που προτείνει ο Ζάζουλας είναι πολύ καλά, μάλλον τα καλύτερα ελληνο <=> ισπανικά αυτή τη στιγμή.
Αλλά είναι ογκόλιθοι και στοιχίζουν αρκετά χρήματα (αξίζουν τα λεφτά τους βέβαια, αλλά πρέπει να τα έχεις να τα πληρώσεις).
Δεν είναι για να τα πηγαινοφέρνεις στο μάθημα ή στο ταξίδι.

Επίσης ο Νίκελ έχει δίκιο, για όσους ξέρουν καλά αγγλικά προτείνω το ισπανο <=> αγγλικό Collins, εγώ αυτό βολεύομαι.
Αλλά κι αυτό είναι ογκόλιθος και ακριβούτσικο.

Εγώ για μικρό χρησιμοποιούσα της Μέδουσας, είναι δύο, το ισπανο-ελληνικό είναι λίγο μεγαλύτερο (και λίγο καλύτερο) από το ελληνο-ισπανικό.
Δεν είναι αριστουργήματα, αλλά καλύπτουν τις βασικές ανάγκες ενός σπουδαστή και κάτι παραπάνω. Ακόμη και τώρα καμιά φορά μπορεί να τα χρησιμοποιήσω, σε συνδυασμό με άλλα ή για να μην φρεσκάρουν τη μνήμη ή για να μου δώσουν ιδέες. Δεν έχω δοκιμάσει άλλα μκρά για να συγκρίνω.

Εδώ έχει κάμποσα λεξικά. Βλέπω ένα μικρούλι και φτηνό τσέπης του Πατάκη, δεν ξέρω πόσο καλό είναι αλλά για ταξίδι π.χ. που θες απλώς μια αναφορά, φαντάζομαι θα την κάνει τη δουλειά.

Εδώ επίσης μια συζήτηση για λεξικά και κάποιες προτάσεις, στο forum ispania.gr.
 

danae

¥
Μικρό λεξικό, που κουβαλιέται εύκολα, είναι εύχρηστο και καλύπτει τις μαθητικές ανάγκες είναι το diccionario de bolsillo της SGEL. Αν και μονόγλωσσο, είναι πολύ εύχρηστο, γιατί έχει απλές εξηγήσεις και όχι συνώνυμα όπως το αντίστοιχο της Larousse. Το συνιστώ στους μαθητές από τον δεύτερο χρόνο.
 
Top