metafrasi banner

decadent

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ψάχνω για μια μετάφραση που θα ταίριαζε σε καθημερινό λόγο.

Π.χ. στη φράση A simply decadent chocolate dessert. Η ίδια η συγγραφέας του μπλογκ όπου βρήκα αυτόν τον τίτλο ξεπέρασε τον σκόπελο του decadent αποδίδοντάς το με άλλη ελληνική λέξη: "Ένα απλά εθιστικό γλυκό με σοκολάτα". Πώς θα το αποδίδαμε όμως αν επιμέναμε στην ακρίβεια της λέξης decadent;

Επίσης, σε άλλο συγκείμενο: Ένας ψυχαναλυτής συζητάει με την πελάτισσά του για κάποια εμπειρία ομαδικού σεξ. Και γίνεται ο εξής διάλογος:
-We were just having fun.
-It was decadent.
-And what's wrong with that?
-It's brought down empires.

Δεν μου αρέσει η απόδοση "παρακμιακός" σε κανένα από τα δύο παραδείγματα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στο δεύτερο παράδειγμα, το παρακμιακός μου φαίνεται μια χαρά. Αλλά για κάτι γενικότερο, που να ταιριάζει και στις δύο περιπτώσεις, θα πρότεινα και το παιχνίδι με το αμαρτία/αμάρτημα/αμαρτωλό.

Άλλωστε, λέμε «αμαρτωλό γλυκό».
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δηλαδή, ο ψυχαναλυτής λέει στην πελάτισσά του ότι το ομαδικό σεξ είναι κακή ιδέα, επειδή είναι παρακμιακό; Δεν μπορώ να φανταστώ έναν άνθρωπο να λέει αυτή τη λέξη, εκτός ίσως σε πολύ λόγιο συγκείμενο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δύο μικρές λεπτομέρειες. Ότι λέει was, όχι is, και ότι αμέσως μετά κάνει την αναφορά στην (παρακμή και) πτώση αυτοκρατοριών.
 

nickel

Administrator
Staff member
«Ήταν παρακμή».
Δεν χρειάζεται να πει «παρακμιακό» αν δεν το 'χει.

Για τα γλυκά, υπάρχει δίπλα στο αμαρτωλό και το κολασμένο. Θα σας τα πει καλύτερα ο Ζάζουλας, που παίζει στο στόμα του όλο το σχετικό λεξιλόγιο.
 
Καλημέρες, αμαρτωλοί!

Για τα γλυκά, συμφωνώ με το αμαρτωλό και κολασμένο.

Για το όργιο όμως, ούτε εγώ θα έλεγα παρακμιακός. Άλλωστε αφενός έχει και το στοιχείο του falling into a decadent state morally, δηλαδή ηθική κατάπτωση, έκλυση/εξαχρείωση των ηθών, εκφυλισμός (πείτε κι άλλα, πείτε κι άλλα! Εις ποίον ηθικόν τέλμαν βουλιάζουμε;;;). Εγώ θα έλεγα "Είναι εκφυλισμός", που παραπέμπει και στην ακολασία, αλλά και στην φθορά και στον μαρασμό.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, νομίζω ότι ο "εκφυλισμός" ή ο "ξεπεσμός" είναι πιο κοντά στο καθημερινό λεξιλόγιο.
 

SBE

¥
Μπαίνω στον πειρασμό να μεταφέρω φραση που μου είχε πει κάποιος πριν χρόνια αναφερόμενος στην (κακή υποθέτω) διάθεσή του "εχω μια ντεκαντάνς, ένα κάτι".
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αυτή η χρήση της λέξης "ντεκαντάνς" προέρχεται από τη "Μαντάμ Σουσού", απ' ό,τι θυμάμαι. Δεν έχω χρόνο να κοιτάξω το επεισόδιο, αλλά να το:

 

daeman

Administrator
Staff member
[...] A simply decadent chocolate dessert.
[...]
Επίσης, σε άλλο συγκείμενο: Ένας ψυχαναλυτής συζητάει με την πελάτισσά του για κάποια εμπειρία ομαδικού σεξ. Και γίνεται ο εξής διάλογος:
-We were just having fun.
-It was decadent.
-And what's wrong with that?
-It's brought down empires.
[...]

Ο ύστερος έχει τη δυνατότητα να πατήσει στις προτάσεις των άλλων:

Ένα γλυκό σκέτη αμαρτία!

- Ήταν έκφυλο.
- Και είναι κακό αυτό;
- Ο εκφυλισμός έχει ρίξει ολόκληρες αυτοκρατορίες.

Τα ύστερα του κόσμου!

Ένας περιστασιακός θαμώνας του Décadence, τα παλιά τα χρόνια που ήταν σκέτο ντεκαντάνς, αλλά από μουσική έσκιζε and even the dead would dance.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο ύστερος έχει τη δυνατότητα να πατήσει στις προτάσεις των άλλων:

Εσύ είσαι, να πούμε, το «καθυστερημένο σκουλήκι».
 

daeman

Administrator
Staff member
Σκ'λίικ, μουά; :scared: Μπα, σκ'λί μαύρο, νουάρ. :whistle:

Le vent nous portera - Noir Désir

 
Και ο πιο ύστερος σκέφτεται περισσότερο... :)

Ωραίος ο εκφυλισμός του δαεμάνου... αλλά προσωπικά ενώ πάει στις αυτοκρατορίες, δεν μου πάει ως καθημερινή έκφραση για ένα γλυκό...

Αν λέγαμε:

Ένα γλυκό σκέτη αμαρτία!

-Τι κατάπτωση!
-Κι είναι κακό αυτό;
-Η ηθική κατάπτωση (ή κατάπτωση των ηθών) έχει ρίξει ολόκληρες αυτοκρατορίες.

Τι λέτε;
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν ξαναδιαβάσεις το ποστ του δαεμάνου, θα δεις ότι δεν πρότεινε το έκφυλο για το γλυκό, αλλά αυτό ακριβώς που λες κι εσύ με την αμαρτία, διαχωρίζοντας τις αποδόσεις ανάλογα με τα συμφραζόμενα. :)


Έκφυλο γλυκό είναι αυτό :D:

 
Top