ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ μινι ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟΥ!!! ΕΠΕΙΓΟΝ.

NOmad

New member
Αγαπητοί Lexilogers, είμαι νέος στην παρέα και χρειάζομαι τα πολύτιμα φώτα σας. Πρόκειται για την σύνταξη ενός μίνι βιογραφικού όσον αφορά το μέχρι τώρα εκπαιδευτικό μου υπόβαθρο. Θα στείλω αύριο μία αίτηση για σπουδές σε ένα πανεπιστήμιο εφαρμοσμένων επιστημών στην Γερμανία και πριν λίγο ενημερώθηκα ότι εκτός των άλλων είναι απαραίτητο και αυτό. Το προβλημά μου είναι ότι δεν γνωρίζω καλά γερμανικά και σε αυτές τις αιτήσεις χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και σχολαστικότητα, οπότε δεν το ρισκάρω να το κάνω το βιογραφικό με την βοήθεια του google translate ή οποιουδήποτε άλλου αυτόματου μεταφραστή που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο.

Αυτά που θέλω να μεταφράσω είναι τα εξής:

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ( LEBENSLAUF ? :confused: ):

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ : ΣΧΟΛΕΙΟ : ΤΑΞΗ : ΕΠΙΔΟΣΗ:

1. 1999-2000 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ Α ΠΡΟΑΓΩΓΗ
ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΛΙΩΝ
2. 2000-2001 -//- Β -//-

3. 2001-2002 -//- Γ -//-

4. 2002-2003 -//- Δ -//-

5.2003-2004 26ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ
ΣΧΟΛΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ Ε -//-

6. 2004-2005 -//- ΣΤ ΑΠΟΛΥΣΗ

7. 2005-2006 8ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ
ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ Α ΠΡΟΑΓΩΓΗ ΜΕ ΕΠΑΙΝΟ

8. 2006-2007 -//- Β -//-

9. 2007-2008 -//- Γ ΑΠΟΛΥΣΗ ΜΕ
ΑΡΙΣΤΕΙΟ

10. 2008-2009 7ο ΛΥΚΕΙΟ
ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ Α ΠΡΟΑΓΩΓΗ
11.2009-2010 -//- Β -//-

12. 2010-2011 -//- Γ ΑΠΟΛΥΣΗ

ΤΕΛΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΤΗ 2007-2008 ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΠΤΥΧΙΩΝ 3ης ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ( ΑΓΓΛΙΚΑ) :
-LOWER ( LEVEL B2 CERTIFICATE IN ENGLISH ESOL- UNIVERSITY OF CAMBRIDGE, CERTIFICATE OF COMPETENCY IN ENGLISH -UNIVERSITY OF MICHIGAN)
-PROFICIENCY ( LEVEL 5 LONDON TESTS OF ENGLISH- EDEXCEL, CERTIFICATE OF PROFICIENCY IN ENGLISH-UNIVERSITY OF MICHIGAN)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να έχει χρόνο και διάθεση να με βοηθήσει άμεσα. :blush:
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλωσήρθες.

Εδώ κι εδώ θα βρεις μερικά δείγματα βιογραφικών στα γερμανικά, κι ακόμη περισσότερα στο διαδίκτυο (αναζήτηση για "Lebenslauf Deutsch").
 

SBE

¥
Είναι απαραίτητο να γράψεις κάθε τάξη του σχολείου χωριστά; Από το δημοτικό; Συνήθως στα βιογραφικά ξεκινάμε από το απολυτήριο λυκείου και μετά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αγαπητέ NOmad, θα ήθελα να επισημάνω ότι για οποιαδήποτε βοήθεια που θα υπερβαίνει κάποιες λέξεις ή κάποιους όρους, το σωστό και πρέπον θα ήταν να ζητήσεις τη βοήθεια ειδικευμένου μεταφραστή έναντι αμοιβής.
 

NOmad

New member
Ναι,έχετε δίκιο το γνωρίζω και εγώ αυτό αλλά το συγκεκριμένο γραφείο που αποστέλλονται οι αιτήσεις μου ζήτησε τηλεφωνικά να είναι κάθε έτος χωριστά. Τωρά για να είμαι απολύτως ειλικρινής, δεν πολυκατάλαβα αν εννοούσε και του δημοτικού...για το λύκειο και το γυμνάσιο είμαι βέβαιος. Ευχαριστώ :)
 

NOmad

New member
Αγαπητέ nickel, είναι δεκτή η επισήμανση που κάνετε καθώς και εγώ για αυτή την αίτηση εδώ και έναν μήνα τρέχω προκειμένου να είναι σωστές και επικυρωμένες οι μεταφράσεις δίνοντας αρκετά μεγάλα ποσά σε ειδικευμένους μεταφραστές, δεδομένου ότι οι καιροί είναι εξαιρετικά δύσκολοι και τα οικονομικά μου εξίσου δύσκολα όντας μόλις 18 χρονών. Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτές οι μεταφράσεις των απαιτούμενων εγγράφων πρέπει να γίνουν και σαφώς είναι δικό μου πρόβλημα. Όπως ξεκαθάρισα όμως από την αρχή, δεν γνώριζα ότι κάτι τέτοιο ( το βιογραφικό) είναι επίσης απαραίτητο. Το έμαθα πρίν λίγες ώρες... αύριο αυτά τα έγγραφα πρέπει να αποσταλλούν και σήμερα τυγχάνει να είναι Κυριακή αλλά και άλλη μέρα να ήταν υποθέτω πως γνωρίζεις ότι μια μετάφραση θέλει χρόνο, τον οποίον εγώ δεν διαθέτω. Γι' αυτόν τον λόγο ζήτησα μια μικρή βοήθεια.

Παρ'όλα αυτά θέλω να πιστεύω πως τα έχω καταφέρει μεχρι τώρα αρκετά καλά στην σύνταξή του μόνος μου. Να ευχαριστήσω άλλη μια φορά τον Daeman γιατί με βοήθησε αρκετά πάνω στον πανικό μου να οργανωθώ και να προχωρήσω μόνος στην συμπλήρωσή του.
Ευχαριστώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεκτά όλα αυτά που γράφεις, αντιλαμβάνομαι τις ειδικές συνθήκες, ξέρω ότι και στα πιο ακριβοπληρωμένα επαγγέλματα θα βρούμε εθελοντική προσφορά που ξεπερνά τις προσδοκίες μας, αλλά ταυτόχρονα θέλω να υπάρχει σε κάθε τέτοιο νήμα η επισήμανση ότι η μετάφραση είναι κάτι που κάνουν επαγγελματίες οι οποίοι από τη μετάφραση εξασφαλίζουν, με μεγάλη δυσκολία, τα προς το ζην. Δεν ήθελα να σε φέρω σε δύσκολη θέση, απλώς θέλω να υπάρχει η επισήμανση. Καλή τύχη με την αίτησή σου.
 

NOmad

New member
Μην ανησυχείτε, δεν ήρθα καθόλου σε δύσκολη θέση και ως administrator έχετε κάθε δικαίωμα και στην συγκεκριμένη περίπτωση και δίκιο να επισημαίνετε αυτά που νομίζετε εσείς ως πρέποντα! Σας ευχαριστώ πολύ και εννοείται πως σέβομαι την δουλειά των μεταφραστών. Να'στε καλά!
 

NOmad

New member
Σήμερα έστειλα πάνω την αίτηση, ελπίζω να πάνε όλα καλά ! Το θέμα πλέον έχει κλείσει και επειδή σε άλλα φόρουμ κλειδώνουν τα θέματα, μου φάνηκε σωστό να σας ενημερώσω. Δεν γνωρίζω πώς κλείνουμε το νήμα, το αφήνω σε κάποιον ειδήμονα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλή επιτυχία εύχομαι, NOmad! :)

Εδώ δεν κλειδώνουμε τα νήματα, τ' αφήνουμε ανοιχτά μήπως θελήσει και κάποιος άλλος να βρει την άκρη τους και να πλέξει κάτι χρήσιμο.
 

NOmad

New member
Να'σαι καλά νταήman :Ρ σε ευχαριστώ πολύ. Χαχα ό,τι καλύτερο, ελπίζω να μην γίνονται έπειτα μαλλιά κουβάρια!!!
 
Top