Πόσο πάει το κούρεμα;

Η ερώτηση δεν αφορά το κούρεμα του ελληνικού χρέους, το εντός εισαγωγικών κούρεμα δηλαδή, αλλά το κυριολεκτικό κούρεμα, στον κουρέα. Θα μου πείτε, δεν είναι πολιτικό το θέμα -αλλά αφενός δεν ήξερα πού να το βάλω και αφετέρου θέλω να δω αν σε λίγο καιρό θα έχουμε μισθούς Βουλγαρίας και τιμές Γερμανίας.

Έχω πολλά χρόνια να κουρευτώ Ελλάδα, γιατί έκλεισε το κομμωτήριο που με βόλευε, αλλά όταν κουρευόμουν έδινα λίγο λιγότερα απ' ό,τι στο Λουξεμβούργο. Ισχύει ακόμα αυτό, αναρωτιέμαι. Στο Λουξεμβούργο, δίνω 27,15 ευρώ για απλό αντρικό κούρεμα (με λούσιμο πρώτα) χωρίς εξτρά. Στην Ελλάδα πόσο πάει;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σε κεντρικό και καλό κομμωτήριο στην Κηφισιά δίνω 15€ (με ένα λούσιμο και φιλοδώρημα — τα παιδιά κανονικά μού ζητάνε 12€).

ΥΓ Α, και παλιότερα (διάβαζε: πριν από δύο χρόνια) στα Σεπόλια τα ίδια έδινα. Από τότε που ήρθα Κηφισιά συνειδητοποίησα ότι σε πάρα πολλά πράγματα δεν είναι πιο ακριβή απ' τα Σεπόλια (σ' αρκετά αποδείχθηκε και φθηνότερη).
 
Εγώ, μέχρι πέρυσι, έδινα 10 ευρώ για λούσιμο πριν, μετά και κούρεμα (Θεσσαλονίκη, σε κομμώτρια). Φέτος άρχισα να κουρεύομαι μόνος μου και πληρώνω 0.01 λίρες ηλεκτρικό ρεύμα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στο δικό μου κομμωτήριο, στην Αγία Παρασκευή, που κουρεύει και άντρες, το κούρεμα και λούσιμο πάει 25 Ευρώ. Και δεν είναι ούτε από τα πιο κεντρικά, ούτε από τα πιο πολυτελή. Στην πλατεία της Αγίας Παρασκευής υπάρχει άλλο, που μου έχει πάρει για κούρεμα και λούσιμο 45 Ευρώ. Δεν ξέρω αν παίρνει τα ίδια και στους άντρες. Πήγα μία φορά και δεν ξαναπήγα, βέβαια.
 
Δεν ξέρω αν παίρνει τα ίδια και στους άντρες.

Αλεξάνδρα, ποτέ δεν παίρνουν τα ίδια στους άντρες, ακόμη κι αν το συγκεκριμένο αντρικό κούρεμα είναι πιο δύσκολο, ακόμη κι αν παίρνει περισσότερο χρόνο. Πιθανολογώ ότι είναι στα πλαίσια της γυναικείας αλληλεγύης (όλες είναι τσούλες εκτός από τις άσχημες φίλες μου).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αλεξάνδρα, ποτέ δεν παίρνουν τα ίδια στους άντρες, ακόμη κι αν το συγκεκριμένο αντρικό κούρεμα είναι πιο δύσκολο, ακόμη κι αν παίρνει περισσότερο χρόνο. Πιθανολογώ ότι είναι στα πλαίσια της γυναικείας αλληλεγύης (όλες είναι τσούλες εκτός από τις άσχημες φίλες μου).
Εννοείται ότι και στο δικό μου κομμωτήριο ο τιμοκατάλογος για τις κυρίες είναι εντελώς διαφορετικός.
Αλλά πάντως δεν μπορώ να το χρεώσω σε γυναικεία αλληλεγγύη, καθότι οι ιδιοκτήτες είναι άντρες.
 
Αυτό εμπίπτει στην κατηγορία "όλες οι γυναίκες είναι τσούλες εκτός από τις μανάδες και τις αδερφές μας".:whistle:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Στο δικό μου κομμωτήριο οι άντρες πληρώνουν 15€ (λούσιμο κούρεμα), και οι γυναίκες με μακριά μαλλιά 25€ (για τα κοντά είναι άλλος ο τιμοκατάλογος).
 
Μάλιστα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Άρα, τουλάχιστον ως προς το κούρεμα ή λάθος εντύπωση είχα ή άλλαξαν τα πράγματα, πάντως οι τιμές δεν είναι συγκρίσιμες!
 

Earion

Moderator
Staff member
Λούσιμο, κούρεμα 15 ευρώ στον καλύτερο κουρέα περιοχής Εξαρχείων-Νεάπολης κύριο Σταμάτη, με κεντρικό στη Χαριλάου Τρικούπη και μικρό παράρτημα-τρύπα στη Βαλτετσίου. (Πω πω, διαφήμιση κατάντησα!)
 

nickel

Administrator
Staff member
Αρχίστε να μετράτε διαζύγια δημοσίων υπαλλήλων!

Εξαιρείται από το καθεστώς εργασιακής εφεδρείας ο επικεφαλής μονογονεϊκής οικογένειας
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231133541

Ούτε αυτό έχει θέση εδώ, αλλά είπα να κάνω μια μπούκλα στο νήμα.
 

SBE

¥
Και σκέφτομαι ποσο έχει εξελιχθεί η Ελλάδα, ε; Παλιότερα θα λέγανε ίσως ο προστάτης οικογενείας, στην ουσία αυτος που ειναι ο μόνος που εργάζεται στην οικογένεια.
 
Πατήσια-Άγιος Λουκάς, όλα τα κουρεία: κούρεμα αντρικό, χωρίς λούσιμο (μιλάω και για κανονικά κουρέματα, με χαϊλίκια και τέτοια, όχι μόνο χειροβομβίδες σαν το δικό μου) 7 ευρώ.
 
Κούρεμα-λούσιμο στον Μάνο στον Χολαργό=16 ευρώ. Και μαθαίνεις και όλα τα νέα αφού διαβάζει εφημερίδα όλη μέρα και ακούς και μουσικούλα και συζητάς για κάνα κλαμπ που πήγε τις προάλλες... :)
 

Elsa

¥
Σπίτι μου, ό,τι ώρα με βολεύει, χωρίς αναμονή και νεύρα, σκέτο κούρεμα, 10€ :p!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σκέτο κούρεμα; Μα, εμείς πάμε κομμωτήριο για το λούσιμο, όχι για το κούρεμα! :p
 

Elsa

¥
Ναι, μάλλον είμαι από τους λίγους ανθρώπους που τους εκνευρίζει η υπόθεση κομμωτήριο... :D
Και το βάψιμο μόνη μου το κάνω, μια φορά πήγα για βαφή σε κομμωτήριο και μετά από 2 ώρες κόντεψα να σηκωθώ να φύγω μισοβαμμένη :rolleyes:
 

SBE

¥
Ο Ζαζ πει κομμωτήριο γι'αυτό:


αλλά η Έλσα προτιμάει αυτό:


αυτό:


ή αυτό:
 
Σκέτο κούρεμα; Μα, εμείς πάμε κομμωτήριο για το λούσιμο, όχι για το κούρεμα! :p

Εννοείται. Αν θέλαμε κούρεμα θα πηγαίναμε σε κουρέα, όχι σε κομμώτρια.
 
Top