Πάμε συναυλία; (Θηρευτές και λεία)

Ο Λέοναρντ στο φεστιβάλ του Γκλάστονμπερι φέτος

Για τον Νίκελ :-)

 
Μη λέτε δημοσίως πού σκοπεύετε να πάτε, θα πλακώσουν οι παπαράτσοι.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα για τους παπαράτσους το κάνουμε. Θέλουμε να μας βάλει η Εσπρέσο.
 
Να ενημερώσω πρώτα για το χωράφι (το Terra Vibe), που το έχω και πρόσφατο στη μνήμη (ακόμα δηλαδή βήχω και φτύνω σκόνη):

1) Το παρκάρισμα είναι a huge pain in the ass. Μπορεί να χρειαστεί να περπατήσει κάποιος και χιλιόμετρα από εκεί που θ' αφήσει το αμάξι μέχρι την είσοδο της αλάνας. Το πάρκινγκ πίσω από το χωράφι δεν συνίσταται, εκτός αν δεν έχει κάποιος μάσκα οξυγόνου και θέλει να πετάξει τα ρούχα του μετά από το χώμα που θα καταπιεί στην επιστροφή.

1α) Ανάλογα με το πού θα έχει παρκάρει κανείς και πότε θα φύγει μετά το τέλος της συναυλίας, μπορεί να χρειαστεί από μισή έως 2 ώρες για να ξεμπλέξει από την κίνηση.

2) Το χωράφι έχει χώμα όσο πλησιάζεις στη σκηνή, το οποίο καταπίνεις με το κιλό. Πιο πίσω, στα γρασίδια, είναι καλύτερη η κατάσταση αλλά θα το πάρεις απόφαση ότι θα βλέπεις από γιγαντοοθόνη.

3) Αυτό το designated area είναι σε καλή θέση, αλλά δεν ξέρω αν τρως χώμα. Αν χρεώνουν όμως 105 ευρώ για να δεις συναυλία σαν άνθρωπος και να μην πας σπίτι σου με αναπνευστικά προβλήματα, είναι για φτύσιμο. Με 105 ευρώ θα έπρεπε να κάθεσαι και να σου σερβίρουν τη μαργαρίτα σε ασημένιο δίσκο κι επίσης μετά να σε διακτινίσουν σπίτι σου. Γκρρ.

4) Ο Κοέν σίγουρα θα μαζέψει κόσμο, αλλά όχι τις 20.000+ που μάζεψε ο Μανού τις προάλλες. Άρα, θεωρητικά, μπορούμε να πάρουμε εισιτήριο και επιτόπου ή από τα ταμεία στην Πανεπιστημίου, τα δισκάδικα κλπ. Εγώ θέλω να πάω εκεί με εισιτήριο, αλλά θα περιμένω λίγο ακόμα (γιατί τώρα δεν παίζει χρήμα, ας όψεται η κοσμοτέ και οι υπόλοιποι λογαριασμοί... :()

Θα μιλήσουμε πάντως και εκτενέστερα για τις λεπτομέρειες. Λέοναρντ είναι αυτός!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από τη δική μου εμπειρία (πριν δυο χρόνια;) με τους Depeche Mode:

1) Σίγουρα δεν έχω σκοπό να στέκομαι/κάθομαι στα χώματα. Γρασίδι καλύτερα και ας είμαι πιο μακριά.

2) Όσο για την απομάκρυνση μετά το τέλος, μάλλον βρήκα (τυχαία) τον καλύτερο τρόπο. Παρκάρεις μακριά, πάνω στην Εθνική Οδό και αποφεύγεις να μπεις στον παράδρομο και στο (λέμε τώρα) πάρκινγκ. Βέβαια είσαι αποφασισμένος ότι θα περπατήσεις αρκετά στο πηγαινέλα. Φεύγεις με κατεύθυνση προς Λαμία και όταν φτάσεις στον Σείριο, που είναι πολύ κοντά, κάνεις αναστροφή για Αθήνα. Έτσι αποφεύγεις την ατελείωτη ουρά στην ανισόπεδη της Μαλακάσας που μπορεί να σε κρατήσει εκεί ακόμα και δύο ώρες.

Ερώτηση: Ισχυρίζονται στην ιστοσελίδα ότι έχει εύκολη πρόσβαση με τρένο. Τι εννοούν; Είναι όντως κοντά; Και έχει τρένο την ώρα που τελειώνει η συναυλία ή πας στο σταθμό και περιμένεις το πρώτο πρωινό;

Edit: Βρήκα την απάντηση:
Με τρένο: Από τον Σταθμό Λαρίσης παίρνετε το τρένο προς Χαλκίδα και αποβιβάζεστε στον σταθμό Σφενδάλη (διαδρομή περίπου 30 λεπτών). Από εκεί ο χώρος του φεστιβάλ απέχει 10 λεπτά με τα πόδια. Εισιτήριο μονής διαδρομής: 2.60 €. Τα τρένα αναχωρούν κάθε 30 ή 60 λεπτά. Προσοχή: Το τελευταίο τρένο με κατεύθυνση την Αθήνα φεύγει από τη Σφενδάλη στις 23:39, που ίσως είναι πολύ νωρίς για το show.
 
Last edited:

andy

New member
Α, πολύ μ' αρέσουν αυτές οι ομαδικές πολιτιστικές έξοδοι. Εγώ ξεπαραδιάστηκα προχθές για τη Μαντόνα, οπότε από συναυλίες έκλεισα νομίζω για το 2008.
 
... Τα τρένα αναχωρούν κάθε 30 ή 60 λεπτά. Προσοχή: Το τελευταίο τρένο με κατεύθυνση την Αθήνα φεύγει από τη Σφενδάλη στις 23:39, που ίσως είναι πολύ νωρίς για το show.

Ίσως να μην είναι νωρίς Αλεξάνδρα. Στη σελίδα της εταιρείας που πουλάει τα εισιτήρια νομίζω ότι γράφει ώρα έναρξης συναυλίας στις 19.30. Αν ισχύει αυτό, θα τελειώσει λογικά πριν τις 22:00.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ ξεπαραδιάστηκα προχθές για τη Μαντόνα, οπότε από συναυλίες έκλεισα νομίζω για το 2008.
Βιάστηκες! Θα μπορούσες να περιμένεις να γίνει κι αυτή εβδομήντα τριών.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στη σελίδα της εταιρείας που πουλάει τα εισιτήρια νομίζω ότι γράφει ώρα έναρξης συναυλίας στις 19.30.
Το είδα αυτό, αλλά δεν πιστεύω ότι θα βάλουν τον Λέοναρντ να τραγουδήσει στις 19.30, με τον ήλιο. Μάλλον θα έχουν κάτι άλλο για να ξεκινήσει η συναυλία.
 
Με τρένο: Από τον Σταθμό Λαρίσης παίρνετε το τρένο προς Χαλκίδα και αποβιβάζεστε στον σταθμό Σφενδάλη (διαδρομή περίπου 30 λεπτών). Από εκεί ο χώρος του φεστιβάλ απέχει 10 λεπτά με τα πόδια.

Ιιι! Ξετσίπωτο ψέμα, ντροπή τους!
Ο σταθμός του ΟΣΕ είναι παραπάνω από 10 λεπτά περπάτημα (κάπου 2,5 χιλιόμετρα), εκτός κι αν έβαλαν τον Μπολτ να κάνει τη διαδρομή...


Στους Depeche Mode δεν πήγα. Με είχε απογοητεύσει τόσο πολύ η συναυλία του 2001 στο ΟΑΚΑ που, από σπονδές στον Gahan (μη γελάτε πληζ, είχα καημό να τους δω), μετά το τέλος της συναυλίας έκανα να ξαναβάλω σιντί τους στο ηχοσύστημα 5 χρόνια. Μόνο όταν βγήκε το Playing the angel (που ήταν αξιοπρεπέστατο κι ευχάριστη έκπληξη) τους ξανάκουσα. Αλλά και πάλι, στη δεύτερη συναυλία δεν είχα πάει (ήταν όντως το 2006).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Και δυόμισι χιλιόμετρα να είναι, το προτιμώ από την ταλαιπωρία του αυτοκινήτου.
Αλλά αν αρχίσει στις 9 ο Λεό και τελειώσει στις 11, δεν νομίζω ότι προλαβαίνουμε να περπατήσουμε 2,5 χιλιόμετρα και να είμαστε εγκαίρως στο σταθμό.
 
Έχουν λένε και λεωφορεία που σε πάνε και σε φέρνουν. Βέβαια, απ' ό,τι έχω ακούσει από διάφορους γνωστούς, σε συναυλίες με πολύ κόσμο έχει τύχει να φύγουν και 5 το πρωί περιμένοντας να μπουν σε άδειο λεωφορείο.

Αν είναι ν' αρχίσει εφτάμιση, βολεύει το τρένο. Εκτός αν έχει 40 βαθμούς και περπατάς μες στο λιοπύρι (μου συνέβη το 2004 και δεν θέλω να το θυμάμαι...). Αν πάλι δεν έχει μεγάλη προσέλευση, καλύτερα με αυτοκίνητο.

Θα δούμε πώς θα πάει η προπώληση...
 
Αντί να περπατάτε μέχρι το σταθμό, μπορείτε να φορέσετε τα χαμόγελά σας και να ζητήσετε από κανέναν με τροχοφόρο να σας πετάξει κάπου παρακάτω (δηλ. σπίτια σας). Η μισή ντροπή δική σας και η μισή της Μαλακάσας.
 
Ο Λυκαβηττός είναι ό,τι μεγαλύτερο και ό,τι πιο δυσπρόσιτο μπορώ να ανεχτώ για συναυλία...

ο τεμπέλαρος/καραλαπάς της γειτονιάς σας
 
Top