Greek-English λεξικό online — ποιο είναι το καλύτερο;

lil

New member
Καλημέρα σε όλους:)!

Ποιό κατά την απόψή σας είναι το καλύτερο online λεξικό για Ελληνικα προς Αγγλικά που να μην χρειάζεται downloading, κωδικούς κ.τ.λ.; και αν σας είναι εύκολο βάλτε και ένα link!

Thank you in advance
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νίκελ, προφανώς ο/η lil ρωτάει για λεξικό που το χρησιμοποιείς κάθε τρεις και λίγο, κι όχι για κάπου όπου απευθύνεσαι για κάπως πιο δύσκολες ή μπερδεμένες περιπτώσεις — ή για μια δεύτερη γνώμη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είχα απάντηση σ' αυτό το ερώτημα και έδωσα την επόμενη καλύτερη.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Από την εμπειρία μου, εκτός από το G-Word που δεν είναι πια διαθέσιμο, τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν είναι από μέτρια έως αδιάφορα.
 
Εντάξει, η Ματζέντα ακόμα δίνει λύσεις. Δεν είναι και του πεταματού...
 

nickel

Administrator
Staff member
Η Ματζέντα στο διαδίκτυο έναντι μικρού τιμήματος. Αλλά για ελληνοαγγλικό λεξικό έχουμε διαφορετικές πηγές για διαφορετικές ανάγκες, έτσι κι αλλιώς:
Ηλεκτρονική έκδοση του λεξικού Κοραής. Αν είναι να το χρησιμοποιείς συχνά σε αργό κομπιούτερ, πάρε κι ένα ηρεμιστικό από πριν.
ΙΑΤΕ
teleterm
και http://www.wordreference.com/gren/
Βοηθάει και το δικό μας Search (κάτω από τη Lexilogia)

Άλλα;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είχα την εντύπωση ότι η ερωτώσα ζητάει γενικά λεξικά, όχι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, και η Ματζέντα, ο Κοραής και το WordReference είναι γενικά λεξικά. Αλλά είπα να χώσω και την ΙΑΤΕ, που έχει του κόσμου το πράγμα. Ε, και ντροπή ήταν να μην αναφέρω τότε και την teleterm — μόνο που εκεί θέλει δουλειά να ξέρεις τα ελληνικά τους.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Κοραής δεν είναι online, ωστόσο.
Καλά καλά δεν είναι ψηφιακό. Μάλλον ψοφίμι (στην ηλεκτρονική του εφαρμογή). Αλλά το έντυπο γομάρι is alive and kicking.
 

lil

New member
Thank you! Nickel εξυπακούεται ότι τα μέλη της λεξιλογίας είναι the best γι αυτό και ζητάω από τους Νumber 1 το Number 2 :-)
Να κάνω λοιπόν καλύτερα την ερώτηση:από έντυπα λεξικά ποιό θεωρείτε το καλύτερο; Εχω βρει πολλά και πολλά καινούργια αλλά θέλω και τη δική σας άποψη ώστε να μην δίνω τζάμπα λεφτά
 

nickel

Administrator
Staff member
Top