ο επιθετικός οδηγός

Zazula

Administrator
Staff member
Υπάρχουν ουσιαστικά (όπως τα φίλος και νάνος) τα οποία κυκλοφορούν και ως επίθετα (φίλος, φίλη, φίλο το μεν, νάνος, νάνα, νάνο το δε). Το ερώτημά μου είναι εάν ισχύει το ίδιο και με το οδηγός — αν έχουμε, δηλαδή, αντίστοιχο δόκιμο επίθετο της μορφής οδηγός, οδηγός, οδηγό, διότι δεν το βρήκα στο ΛΚΝ (το ΛΝΕΓ το 'χω στο γραφείο :eek:). Επίσης, επιβεβαιώστε μου ότι τα γένη θα σχηματίζονται όντως έτσι. Η επιθυμητή χρήση είναι σε φράσεις όπως:
ο οδηγός πίρος
η οδηγός τροχαλία
το οδηγό πτερύγιο

Οι εναλλακτικές μας, εάν αδυνατούμε τελικά να χρησιμοποιήσουμε δόκιμα το οδηγός,-ός,-ό σε χρήση επιθετικού προσδιορισμού, περιορίζονται —αν δεν κάνω λάθος— μόνο σε παραθετικά σύνθετα με ενωτικό (η τροχαλία-οδηγός, το πτερύγιο-οδηwhat?). Ακριβή συνώνυμα επίθετα (λ.χ. οδηγητήριος, καθοδηγητικός) πολύ αμφιβάλλω εάν καλύπτουν το σύνολο των χρήσεων τόσο ευέλικτα όσο ένα επιθετικό "οδηγός".

Σχετικά νήματα αναφοράς τα dwarf planet = πλανήτης-νάνος ή νάνος πλανήτης; και Ορθή χρήση του ενωτικού σε εκφράσεις (ζεύγη λέξεων που συνεκφέρονται). Να σημειωθεί ότι την επιθετική χρήση του οδηγού (π.χ. βλ. οδηγό πτερύγιο) την έχει ήδη επικυρώσει ο nickel μας. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Το πτερύγιο-οδηγός είναι η μία εκδοχή (εκεί έχουμε ουσιαστικά σε παράθεση).

Όταν λειτουργεί σαν επίθετο, το «οδηγό πτερύγιο», πριν από τις δικές μου ευλογίες, είχε τις ευλογίες της ΙΑΤΕ (οδηγό κύμα, οδηγό πτερύγιο, οδηγό καλώδιο, οδηγός βελόνη, οδηγό σήμα κ.ά.), της ΕΛΕΤΟ (οδηγό δυφίο) και της πιάτσας.
 

Elena

¥
Χτυπάς ευαίσθητα σημεία.

Το οδηγό σύρμα ή ο οδηγός-σύρμα (ή μήπως συρμάτινος οδηγός :p ή σύρμα-οδηγός); :)

Enter the guidewire.

Προσωπικά (για το «οδηγός» γενικότερα, όχι ανάλυση του «guidewire»), το επίθετο μου φαίνεται μια χαρά, αφού υπάρχει ρήμα «οδηγώ» (κι η μετοχή είναι τρελά ξεπερασμένη) :).
 

nickel

Administrator
Staff member
Για το θηλυκό ανέφερα «η οδηγός βελόνη».
Και «το σύρμα-οδηγός» ή «το οδηγό σύρμα».
 
Top