metafrasi banner

Διαφορά ΦΠΑ

pit

New member
Να σας ρωτήσω κάτι μήπως κάποιος το ξέρει. Έκοψα το 2010 δυο αποδείξεις σε μια εταιρεία, αλλά είχε γίνει ένα μπέρδεμα και είχα βάλει λάθος ποσοστό ΦΠΑ. Η εν λόγω εταιρεία έχει στο ανθρώπινο δυναμικό της και ηθοποιούς, οι οποίοι έχουν 11% ΦΠΑ και όχι 23% που έχουμε εμείς. Δεν το ήξερα εγώ, νόμιζα ότι άλλαξε το ΦΠΑ μας (με πέρασαν κι αυτοί για ηθοποιό!) και κατέληξα με δύο αποδείξεις με λιγότερο ΦΠΑ. Όταν έκανα φορολογική δήλωση, η λογίστρια είδε το λάθος και μου το είπε. Κάναμε διορθωτική ΦΠΑ και έδωσα το υπόλοιπο ποσοστό ΦΠΑ που δεν είχα δώσει με την περιοδική, η οποία με τη σειρά της είχε γίνει λανθασμένα. Τον Απρίλιο του 2011 κανόνισα και πήγα στην εν λόγω εταιρεία και πήρα το ποσοστό των δύο αποδείξεων που μου χρωστούσε. Τους έκοψα μια απόδειξη που έγραφα "Διαφορά ΦΠΑ", πάντα με τις οδηγίες της λογίστριάς μου. Τώρα πρέπει να κάνω την περιοδική ΦΠΑ (την κάνω μόνος μου--η λογίστρια λείπει). Να τη βάλω αυτήν την απόδειξη μέσα; Εφόσον με τη φορολογική δήλωση του 2010 είχα κάνει και διορθωτική ΦΠΑ για το παραπάνω λάθος, πρέπει τώρα να περάσω και την εν λόγω απόδειξη ή δεν χρειάζεται, εφόσον δεν θα δηλώσω και πληρωτέο ΦΠΑ; Ευχαριστώ.
 
Γνώμη μου:

1. Πάρε τη λογίστρια τηλέφωνο.
Σίγουρα έχει κινητό. Αν δεν έχει ή δεν έχεις εσύ το νούμερο ή το έχει κλειστό, πάρε έναν άλλον λογιστή, όποιον να είναι (ζήτα από φίλους να σου συστήσουν - εν ανάγκη σου συστήνω τον δικό μου).

2. (με επιφύλαξη) Μην περνάς την απόδειξη τώρα στη δήλωση του ΦΠΑ.
Αφού την έχεις ήδη περάσει, ουσιαστικά. Δεν είναι λογικό να τη διπλοπεράσεις.

3. Άλλη φορά γράφε την απόδειξη τη στιγμή που πρέπει, ώστε να έχει την ημερομηνία που πρέπει.
Την εν λόγω απόδειξη έπρεπε να την έχεις γράψει τη στιγμή που διαπίστωσες και διόρθωσες το λάθος. Αφού το ποσό συμπεριλήφθηκε στο 2010, έπρεπε και η απόδειξη να έχει γραφτεί εντός του 2010.

4. Μη σκας.
Δε χάθηκε και ο κόσμος, και λάθος να κάνεις. Όλα διορθώνονται.
 

pit

New member
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το έχω το κινητό της λογίστριας, αλλά είναι διακοπές στην Κούβα. Ναι, τώρα βρήκε. Το θέμα είναι ότι την Τρίτη λήγει η προθεσμία υποβολής β' περιοδικής ΦΠΑ. Μάλλον αύριο πρωί θα πάω στο λογιστή των γονιών μου, να είμαι σίγουρος. Κι εγώ νομίζω ότι, αφού έδωσα και δήλωσα τη διαφορά, δεν χρειάζεται να την ξαναπεράσω. Και η λογίστρια μου είχε πει να κόψω την απόδειξη με τη διαφορά ΦΠΑ για το 2010, αλλά αφού το λάθος βρέθηκε τον Απρίλιο, οπότε και έκανα φορολογική δήλωση, η εταιρεία δεν μπορούσε να το περάσει στα έξοδα του 2010, καθώς είχε κλείσει έτος.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

crystal

Moderator
Στις 26 λήγει η προθεσμία υποβολής μέσω Taxisnet - αν δεν προλάβεις, μπορείς να την υποβάλεις έντυπη στη ΔΟΥ μέχρι τις 30.
 

pit

New member
Ναι, το ξέρω, την Τρίτη, στις 26. Αυτό πρέπει να προλάβω, γιατί δεν είμαι Αθήνα για να την υποβάλω στην Εφορία. Ευχαριστώ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συμφωνώ με την Παλάβρα ότι πρέπει να κάνεις μια ερώτηση στην τοπική εφορία. Αλλά η γνώμη μου είναι:
Αν το δηλώσεις τώρα στην περιοδική ΦΠΑ, αυτό σημαίνει ότι θα καταβάλεις δεύτερη φορά το ΦΠΑ που έχεις ήδη καταβάλει με τη διορθωτική. Άρα δεν πρέπει να το δηλώσεις, κατά τη γνώμη μου, στην τρέχουσα περιοδική. Η απόδειξη που έκοψες στην εταιρεία είναι κατά κάποιον τρόπο συμπληρωματική της πρώτης απόδειξης που είχε κοπεί το 2010, και δεν πρόκειται για πρόσθετη αμοιβή για να πρέπει να τη δηλώσεις.
Πάντως, εκτός από τη διορθωτική περιοδική, υποθέτω ότι πρέπει να υποβάλεις και διορθωτική εκκαθαριστκή ΦΠΑ.
 
Top