metafrasi banner

Παρατείνεται μέχρι τις 31/10/11 η υποβολή παλαιών δηλώσεων εισοδήματος και ΦΠΑ

pit

New member
Mod's note: Η προθεσμία παρατάθηκε μέχρι 31/10/11.

Το ακούσατε αυτό; Σήμερα βγήκε. Να φανταστείτε, από κάποιο λάθος δεν είχα καταθέσει τη συγκεντρωτική του 2009 και από την Εφορία μού είπαν ότι αυτό έχει πρόστιμο 200 ευρώ. Πόσο χαρούμενος πρέπει να 'μαι που τον Σεπτέμβριο θα καταθέσω τη συγκεντρωτική χωρίς πρόστιμο;;;



H 30ή Σεπτεμβρίου ορίζεται ως η καταληκτική ημερομηνία υποβολής των παλαιών δηλώσεων εισοδήματος, ΦΠΑ, μεταβιβάσεων και άλλων φόρων, με τη νέα ευκαιρία που δίνεται στους φορολογούμενους για να τις υποβάλουν χωρίς πρόσθετους φόρους ή πρόστιμα.

Με τις 38 αλλαγές στο πολυνομοσχέδιο, που κατέθεσε χθες το βράδυ ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών Παντελής Οικονόμου, η ρύθμιση επεκτείνεται και στις συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών - προμηθευτών που δεν υποβλήθηκαν μέχρι και το 2010.

Επίσης επεκτείνεται η επιβολή ΦΠΑ σε όλες τις παροχές νερού και αποχέτευσης από τους δήμους, καθώς και στο αγροτικό νερό. Σε ΦΠΑ θα εντάσσονται πλέον κάθε τύπου υδρεύσεις και αποχετεύσεις σε όλη τη χώρα. Συγκεκριμένα, επιβάλλεται ΦΠΑ 13% στην παροχή νερού μη εμφιαλωμένου και αποχέτευση από τους δήμους ή συνδέσμους αυτών, χωρίς να μεσολαβούν δημοτικές επιχειρήσεις, καθώς και στις ανταποδοτικές εισφορές που επιβάλλουν οι Οργανισμοί Εγγείων Βελτιώσεων - ΟΕΒ - Ειδικοί Οργανισμοί ΓΟΕΒ, ΤΟΕΒ στα μέλη τους για την παροχή αρδευτικού ύδατος και τις λοιπές παροχές που συνδέονται με αυτήν.

Εξάλλου, προβλέπεται και η συνταξιοδότηση του προσωπικού στα καταστήματα κράτησης με τη συμπλήρωση του 58ου έτους της ηλικίας τους ή τη συμπλήρωση 35 ετών συντάξιμης υπηρεσίας από 1.1.2013, οπότε εξισώνονται τα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης ανδρών και γυναικών. Οι ρυθμίσεις ισχύουν και για όσους ασφαλίστηκαν για πρώτη φορά μετά την 1.1.2013.

(Πηγή: express.gr)
 
Last edited by a moderator:

daeman

Administrator
Staff member
"Οι ρυθμίσεις ισχύουν και για όσους ασφαλίστηκαν για πρώτη φορά μετά την 1.1.2013." :woot: :confused:

Ή στραβός είν' ο γιαλός ή στραβά αρμενίζει ο συντάκτης της Εξπρές.
Ή η ημερομηνία είναι λάθος ή ο χρόνος του ρήματος, εκτός αν ανακάλυψαν τρόπο να μιλάς στον αόριστο για κάτι που θα γίνει μετά από ενάμιση χρόνο. Χρονομηχανή, ίσως;
 

pit

New member
Μπορεί να το έγραψαν έτσι for the years to come... Το 2014 θα διαβάζεται φυσιολογικά από όλους. Πάντως, οι πληροφορίες σχετικά με την κατάθεση εκπρόθεσμων δηλώσεων, ΦΠΑ και συγκεντρωτικών πρέπει να είναι σωστές. Έχει μιλήσει κανείς με κάποιο λογιστή, για να δούμε αν όντως ισχύουν;
 

daeman

Administrator
Staff member
Μπορεί να το έγραψαν έτσι for the years to come... Το 2014 θα διαβάζεται φυσιολογικά από όλους. [...]

Κοίτα, οφτοπικίζουμε τώρα, αλλά αυτό που λες δεν παίζει σαν αιτιολόγηση του λάθους, γιατί αν γράψω "το 2020 πήγε φαντάρος ο γιος μου", μέχρι τότε τουλάχιστον θα με κοιτάνε όλοι σαν ούφο και με το δίκιο τους.
 

pit

New member
Ειρωνικά το είπα... Πλάκα κάνω... Εννοείται πως είναι χοντρή πατάτα! Ωραίο το "οφτοπικίζουμε"!
 
Και τώρα δηλαδή να πάω να ζητήσω πίσω τα 60 ευρώ πρόστιμο που πλήρωσα πριν από μια εβδομάδα γιατί ήμουν εκπρόθεσμος λέει για τη συγκεντρωτική του 2010;;;;;

Άντε να δούμε, για να μην πω καμιά κουβέντα πρωινιάτικα και χαλαστώ!!!!:angry:
 

pit

New member
Συγγνώμη που επανέρχομαι σ' αυτό το θέμα, αλλά δεν έχω μάθει ακόμα αν ισχύει. Ρώτησα ηλεκτρονικά στο Taxis, αλλά μου είπαν ότι δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα. Υπάρχει κάποιος που να κατέθεσε κάτι εκπρόθεσμο μέσα στον Σεπτέμβριο και να μην πλήρωσε πρόστιμο; Κάπου διάβασα ότι μπορεί να μην είναι έως τις 30 αυτό, αλλά έως τις 27 Σεπτεμβρίου, αλλά δεν έχω επίσημη απάντηση. Έχει ρωτήσει κανείς λογιστή;
 

pit

New member
Να αναφέρω ότι υπέβαλα επιτυχώς την εκπρόθεσμη συγκεντρωτική του 2009 στη ΔΟΥ Βύρωνα. Μου τη δέχτηκαν κανονικά (μετά από πόλεμο με δισκέτες, λογιστές και στικάκια) και δε μου έδωσαν πρόστιμο. Από το Taxisnet μου είπαν ότι εάν κάποιος θέλει να είναι σίγουρος πως δε θα του δώσει πρόστιμο η Εφορία, να εκτυπώσει και να πάρει μαζί του στην Εφορία το νόμο ή την απόφαση που ορίζει ότι δεν υπάρχει πρόστιμο για κάτι εκπρόθεσμο μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου. Εγώ είχα μαζί την απόφαση, είχα ετοιμάσει και ολόκληρο λογύδριο σε περίπτωση που μου ζητούσαν πρόστιμο, αλλά τελικά όλα καλά.
 
Top