Good riddance to Norton/Symantec

Καλησπέρα,

Επειδή κάνω μετά από καιρό format, επανεγκατάσταση κλπ, δεν θυμάμαι ποιος είναι ο τρόπος ριζικού ξεκουμπίσματος των *^%%#$^^@&*$$^$#$% Norton/Symantec αρχείων, κυρίως του antivirus, που δεν ξεκολλάει με τίποτα. Ούτε με απευθείας εγκατάσταση του avast. Μήπως θυμάστε;
 
Έκανα εγκατάσταση ξανά από το recovery disc του υπολογιστή, οπότε δυστυχώς υπάρχουν ήδη κάποια ανεπιθύμητα προγράμματα σαν κι αυτά. Συνήθως, η πρώτη μου κίνηση είναι να σβήσω ό,τι λέει Norton/Symantec. Αλλά για κάποιο λόγο σήμερα μου αντιστέκεται.
 
Το έχω ήδη κοιτάξει, δεν βοηθάει. Θα συνεχίσω να το ψάχνω πάντως, και άμα βρω λύση θα σας πω.
 
Φίλος επαγγελματίας κομπιουτεράς μου έχει πει ότι Mcafee και Norton άπαξ και μπουν, δεν ξαναβγαίνουν, παρά μόνο με φορμάρισμα. Είναι έτσι φτιαχμένα, ώστε αν και αντιικά, λειτουργούν σαν βδέλλες...:-)
 
Εγώ πάντως προχθές έσβησα το McAfee, το οποίο ήρθε δωρεάν για 30 μέρες με το καινούριο μου λάπτοπ, κανονικότατα (σε Vista: Control Panel / Programs / Uninstall a program). Τα Vista παραπονέθηκαν μετά το restart ότι δεν έχω καμία προστασία κτλ., αλλά αυτό ήταν δική μου επιλογή. (Βέβαια, μετά από 5 λεπτά επανεγκατέστησα το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα το οποίο βρήκα από άλλη πηγή για πάνω από 30 μέρες).
 
Κανείς δεν αμφισβήτησε ότι μπορείς να κάνεις uninstall. Φυσικά και μπορείς. Απλά μένουν πάρα πολλά κατάλοιπα, που βαραίνουν πολύ το σύστημα και τα οποία δυσχεραίνουν την εγκατάσταση προγραμμάτων του ανταγωνισμού (όπου Norton και Mcafee είναι αμοιβαία αποκλειόμενα).
 
Κι όμως, υπάρχει λύση: ένα κατεβατό από 11 (τουλάχιστον) βήματα το οποίο πραγματικά αξίζει τον κόπο. Πρόκειται για οριστικό ξερίζωμα, και φυσικά τιτλοφορείται...

How the $#@$# do I fully remove Norton from my PC?

1. # Go to Start --> Control Panel --> Add/Remove Programs.

2. # Scroll down to your Norton/Symantec program

3. # Click Change --> Remove All.

Upon completion of the Remove All process, you will be asked to restart your PC. Do so.

4. # Now go to Start --> My Computer --> Program Files. Right click on each Symantec (or Norton) folder and select Delete.

Restart your PC.

5. # Go back in to Program Files. Except now go to the Common Files folder at or near the top of the Program Files window. Delete every Symantec (or Norton) folder there.

Restart your PC.

6. # Go to Start --> Search --> All Files and Folders --> More advanced options. Check each option except for Case sensitive

Now type Norton in the search box.

Delete each Norton folder from the search results (Again, right click, choose Delete)

Restart your PC.

7. # Repeat step 6 except type Symantec in the search box.

8. # Now let's go into the Registry. Be Careful here. First thing to do is Back up the Registry. I'll be saying more about the Registry later, but suffice to say the presence of uninstalled security software in the Registry can conflict with newly installed security software and cause system freezes. For that matter, so can folders of "uninstalled" programs. Once again, go to the Start menu, but this time, you want to click on Run then type in regedit.

9. # Go to the top of the Regedit window. Click the + next to HKEY_CURRENT_USER to open the section (Hive). Go down the thread until you see Software. Click on Software and scroll down until you see Symantec. Right click on Symantec and choose Delete.

10. # From there go down to HKEY_LOCAL_MACHINE and repeat step 9.

Restart your PC.

11. # Again, go to Start, click on Run. Type in regedit

Click (+) next to HKEY_CURRENT_USER.

Click (+) next to Software.

Click (+) next to Microsoft.

Click (+) next to Windows.

Click (+) next to CurrentVersion.

Select the Run folder.

Right-click and delete each Symantec and NAV (Norton Antivirus) entry you see (if present).

Go To HKEY_LOCAL_MACHINE and do the same thing.

Restart your PC.

Φυσικά, αν θέλετε, έχει και συνέχεια (όλο, εδώ). Αν πάλι σας πέφτει πολύ, νομίζω ότι τα βήματα 1 -7 είναι τουλάχιστον απαραίτητα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ο θείος τα 'χει ήδη πει:
Μόλις θέσετε ένα ΟΕΜ μηχανάκι σε λειτουργία για πρώτη φορά, ένα Decrapifier είναι ό,τι πρέπει. :)
Δοκιμάστε το και θα πίνετε νερό στ' όνομά του. :D
 
Λοιπόν, το Decrapifier είναι σαφώς ευκολότερο, ταχύτερο και αποτελεσματικότερο από αυτό που βρήκα. Βέβαια, αν το ψάξει κανείς σε βάθος, μένουν κάποια αρχεία τα οποία όμως δεν φαίνεται να ενοχλούν (σβήνονται ούτως ή άλλως με λίγη προσπάθεια). Με λίγα λόγια, είναι ένα φοβερό φάρμακο γιαυτή την ανίατη ασθένεια που είχαν το θράσος να ονομάσουν antivirus. Much obliged!
 

nickel

Administrator
Staff member
Αναζητείται εύστοχη ελληνική απόδοση για το Decrapifier. Προτάσεις δεκτές μόνο σε προσωπικά μηνύματα, μη μαγαρίσουμε τα νήματα.

Καλημέρα.

:)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το κόσμιο ρήμα για το decrapify είναι ξεσκαρτάρω, οπότε το παράγωγο ουσιαστικό (για το decrapifier) είναι ξεσκαρταδόρος (κατά το σχήμα πασάρω -> πασαδόρος, αβαντάρω -> αβανταδόρος, κλπ). Το δε Crapware προτείνω να αποδίδεται ως σκαρτισμικό (κατά τα λογισμικό, υλισμικό, σταθερισμικό, δωρισμικό, μερισμικό).
 
Top