Ermutigungsdusche

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το πρώτο συνθετικό του όρου, η λέξη Ermutigung, μπορεί να αποδοθεί ως εγκαρδίωση, εμψύχωση, ενθάρρυνση, ενδυνάμωση (pons, εδώ). Το δεύτερο συνθετικό είναι το ντους (ή ό,τι άλλο παρεμφερές μπορεί να σκεφτεί κανείς).

Όλο μαζί είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται στην εφαρμοσμένη ψυχολογία με τη λογική της «δυναμωτικής βροχής». Είναι μια τεχνική στην οποία οι συμμετέχοντες σχηματίζουν έναν κύκλο, ένα άτομο μπαίνει στο κέντρο του κύκλου και οι υπόλοιποι αρχίζουν να του κάνουν ενθαρρυντικά σχόλια.

Γνωρίζετε αν υπάρχει ήδη κάποια καθιερωμένη ορολογία;

Ευχ!
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν πάντως δεν υπάρχει καθιερωμένη, βάζω υποψηφιότητα για έναν τονωτικό καταιγισμό (σχολίων).
Αν δεν σας αρέσει αυτό, τότε προτείνω έναν τονωτικό καταιονισμό.

Αλλιώς, θα μου μείνει η ψυχρολουσία. (Μήπως θέλετε τη θερμολουσία;)
 

daeman

Administrator
Staff member
Μ' αρέσει πιο πολύ ο καταιγισμός (που έχει ήδη συχνή μεταφορική χρήση, τουλάχιστον στον καταιγισμό ιδεών) από τον καταιονισμό.
Να το παραλλάξω όμως λίγο σε εμψυχωτικό καταιγισμό, τουλάχιστον μέχρι να έρθει η σειρά μου για την ψυχρολουσία (ευπρόσδεκτη σήμερα, κυριολεκτικά όμως).

Στα σχολικά προαύλια θυμάμαι το αντίθετο, τον αποκαρδιωτικό καταιονισμό σφαλιάρας που τότε τον λέγαμε σύννεφο ή φατούρο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο καταιγισμός, θα συμφωνήσουμε όλοι νομίζω, έχει κάτι το εγγενώς βίαιο και επομένως δεν είναι κατάλληλος κτγμ για μια συμμετοχική διαδικασία ενθάρρυνσης. Ίσως όχι εξίσου βίαιος, αλλά επίσης πιεστικός είναι νομίζω και ο καταιονισμός (είναι κι εκείνο το συνθετικό κατά- στην αρχή :)).

Προς το παρόν μου φαίνεται πιο χρήσιμη ως μεταφορά η εικόνα ενός ήρεμου καλοκαιρινού ψιλόβροχου που με τη ζεστασιά του σκεπάζει το υποκείμενο αυτής της ψυχολογικής θεραπευτικής μεθόδου, αλλά και μιας θρεπτικής βροχής που δροσίζει τα στεγνωμένα σπαρτά στους κάμπους.
 

Earion

Moderator
Staff member
Οι λεξιπλάστες ανάμεσά μας πάρτε το μονοπάτι που οδηγεί στη "χρυσή βροχή", στις ευλογίες του Δία και σε άλλα μυθολογικά καλούδια (μπορεί να ειπωθεί π.χ. πακτωλός επαίνων;)
 

nickel

Administrator
Staff member
Προς το παρόν μου φαίνεται πιο χρήσιμη ως μεταφορά η εικόνα ενός ήρεμου καλοκαιρινού ψιλόβροχου που με τη ζεστασιά του σκεπάζει το υποκείμενο αυτής της ψυχολογικής θεραπευτικής μεθόδου, αλλά και μιας θρεπτικής βροχής που δροσίζει τα στεγνωμένα σπαρτά στους κάμπους.
Αρκεί να μη συνδυαστεί με το άλλο, εκείνο που λέει «τον φτύνουν κι αυτός νομίζει ότι ψιχαλίζει». :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Οι λεξιπλάστες ανάμεσά μας πάρτε το μονοπάτι που οδηγεί στη "χρυσή βροχή"...
Αντιλαμβάνεσαι, Εάριον, πόσο επικίνδυνο συμπαραδηλωτικά μπορεί να αποδειχθεί ένα τέτοιο μονοπάτι; :D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αντιλαμβάνεσαι, Εάριον, πόσο επικίνδυνο συμπαραδηλωτικά μπορεί να αποδειχθεί ένα τέτοιο μονοπάτι; :D
Χαχαχαχαχα...
 
Top