Καλωσορίσματα

nickel

Administrator
Staff member
Να πω πρώτα ότι στο διαδίκτυο σήμερα υπάρχουν:
170.000 καλωσήρθες
και
359.000 καλωσήρθατε

Να πω επίσης ότι το «σωστό» είναι:
Καλώς τον / την / τους / το φίλο μας.
Καλώς ήρθες. Καλώς ήρθατε.
Καλώς όρισες. Καλώς ορίσατε.
(Βλέπε και: Καλώς να ορίσει.)

Δεν υπάρχει ρήμα *καλωσέρχομαι. Και το ρήμα καλωσορίζω είναι μόνο μεταβατικό, δεν συνδέεται με κάποια προστακτική καλωσορίσατε. Δηλ. λέμε «καλωσορίσαμε το Γιώργο», αλλά δεν είναι το ίδιο με το «Καλώς ορίσατε / *Καλωσορίσατε, Γιώργο». (Άστε που όταν το δεύτερο γράφεται χωρίς το κόμμα, θυμίζει τηλεγραφική εντολή στο χωριό, τώρα που θα 'ρθει ο Γιώργος να του κάνετε σωστή υποδοχή...)

Υπάρχουν βέβαια τα ουσιαστικά: το καλωσήρθες, το καλωσόρισες.

Με την ευχή τι γίνεται;

Το ΛΚΝ δέχεται σε μία λέξη αυτό που ήδη επικρατεί: καλωσήρθες, καλωσόρισες, καλωσορίσατε (φαντάζομαι και το καλωσήρθατε), όπως λέμε π.χ. σπολλάτη (εις πολλά έτη). (Ας μην ξεχνάμε ότι τα λέμε σαν μία λέξη.)

Ο Κριαράς και το Μείζον δεν τα έχουν σε μία λέξη.

Το ΛΝΕΓ είναι διχασμένο: δεν βλέπω να δέχεται το καλωσήρθες, αλλά στο καλωσορίζω δέχεται το καλωσορίσατε. Όχι όμως στο Σχολικό. Ούτε στο Ορθογραφικό.

Εγώ τι να κάνω στην επιμέλειά μου; Να αφήσω την αγορά να μιλήσει; Μισό εκατομμύριο ευρήματα είναι αυτά. Ή να κάνω α-μπε-μπα-μπλομ στα λεξικά;
 

danae

¥
Αν και μέχρι τώρα κι εγώ το έγραφα σε μία λέξη, τώρα που το επισημαίνεις μου φαίνεται καλύτερη η γραφή σε δύο, γιατί δεν υπάρχει θέμα αμφισημίας. Έτσι διακρίνεται σαφώς το "καλωσορίσατε" (αόριστος του ενεργητικού "καλωσορίζω") από το "καλώς ορίσατε".
 
Ναι μεν υπάρχουν 150.000 καλώσήρθες, αλλά και 680.000 "καλώς ήρθες".
Οπότε η αγορά δεν είμαι βέβαιος ότι επιδοκιμάζει το μονολεκτικό.

Θα έλεγα όμως, και τα δυο αποδεκτά είναι. Γιατί το ένα να αποκλείει το άλλο;

Οπότε, μην το διορθώνεις και μην αφήνεις να σου το διορθώσουν.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εκτιμώ ότι είμαστε σε μεταβατική φάση και ότι σταδιακά οι μονολεκτικές μορφές, ειδικά τώρα που άρχισαν να αποκτούν και αποδεκτό (=λεξικογραφημένο) στάτους, θα εδραιωθούν ακόμη περισσότερο και τελικά θα υπερισχύσουν.
 
Top