alimentation diversifiée

Καλησπέρα. Πρόκειται για το στάδιο πριν τον απογαλακτισμό, από τον 6ο μήνα, όπου το μωρό μπορεί να παίρνει σταδιακά και άλλες τροφές εκτός από το γάλα. Διαφοροποίηση της διατροφής δε μου πάει. Στο κείμενό μου παίζω με την "πρόσληψη συμπληρωματικών τροφών" ή τον "εμπλουτισμό της διατροφής", καθώς η βασική τροφή συνεχίζει να είναι το γάλα αλλά εμπλουτίζεται σιγά σιγά με άλλες τροφές. Λέμε κάτι συγκεκριμένο στα ελληνικά;

Ευχαριστώ.
 
Ευχαριστώ, Νίκελ!

Το κακό είναι ότι στα γαλλικά, αν πεις diversification alimentaire, το μυαλό πηγαίνει αμέσως στα πρώτα στάδια του απογαλακτισμού, ενώ η διατροφική ποικιλία ή η ποικίλη διατροφή μάλλον παραπέμπουν στην πρόσληψη ποικίλων τροφών. Νομίζω ότι στα ελληνικά λέμε εισαγωγή στερεών τροφών.
 
Μου αρέσει ιδιαίτερα ο εμπλουτισμός της διατροφής. Δεν θα προτιμούσα τις αποδόσεις που δείχνουν μια στατική κατάσταση διατροφικής ποικιλίας χωρίς να δίνουν έμφαση στη διαδικασία διαφοροποίησης της διατροφής. Παρεμπιπτόντως, όπως και να το πει η Ολ, υποθέτω (χωρίς να το ξέρω) ότι η ταρίφα θα είναι: διαφοροποιημένη διατροφή.

Edit: Ολ, συμπέσαμε χρονικά. Δεν θα χρησιμοποιούσα την εισαγωγή στερεών τροφών αν δεν ήμουνα βέβαιος περί τίνος ακριβώς πρόκειται. Άλλωστε στο στάδιο αυτό οι στερεές τροφές δίνονται αλεσμένες, και δεν ξέρω αν στην περίπτωση αυτή θα μιλούσαμε για στερεές τροφές.
 
Ευχαριστώ, Θέμη! Ίσως να έχεις δίκιο για τις στερεές τροφές, θα το σκεφτώ και αύριο, όπως και την πρόταση του Νίκελ. Το μυαλό μου αρνείται να δουλέψει αυτή τη στιγμή :(
Και κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη (μανούλες του φόρουμ, sos!)
 

nickel

Administrator
Staff member
Σωστά, να φανεί το στάδιο που αποτελεί η διαφοροποίηση. Οπότε μείνε στο ασφαλές διαφοροποιημένη διατροφή.
 
Εγώ πάντως θα προτιμούσα τον εμπλουτισμό της βρεφικής διατροφής (ή εναλλακτικά την εμπλουτισμένη βρεφική διατροφή). Ίσως δεν θα έπρεπε να ξεχνάμε ότι άλλο diversifiée και άλλο différenciée. Έχουμε πλέον ποικιλία στις τροφές του βρέφους, χωρίς να σταματά η λήψη γάλακτος, δηλ. προσθήκη τροφών στο διαιτολόγιο κι όχι αντικατάσταση. Για αυτό και η λύση της διαφοροποίησης με βρίσκει αρκετά επιφυλακτικό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μας έχει καταστρέψει η διαφοροποίηση των επενδύσεων, ενώ το σωστό θα ήταν η διαποίκιλση — και ομοίως η διαποίκιλση της διατροφής και η διαποικιλμένη διατροφή. Η εμπλουτισμένη θα μπορούσε να θεωρηθεί το αντίστοιχο τού alimentation enrichie. (Θα μου πεις «το ίδιο είναι η diversifiée».)
 

spuko

New member
Καλησπέρα!
Θέλω απλώς να σου επιβεβαιώσω την "εισαγωγή στερεών τροφών". Το έχω δει να χρησιμοποιείται ευρέως!
 
Top