metafrasi banner

Αμοιβή διορθωτή

eva27

New member
Καλησπέρα σε όλους! Πάντα εδώ για βοήθεια είστε, ευτυχώς! Γνωρίζετε πώς αμείβεται ο διορθωτής, σωστά; Με το τυπογραφικό. Το θέμα είναι για πόσες διορθώσεις; Δηλαδή αν εγώ έχω συμφωνήσει 45 ευρώ το τυπογραφικό π.χ. για πόσες διορθώσεις είναι; Η πρώτη η βασική και μετά άλλες δύο; Και αν δεν έχουν περαστεί σωστά και καταλήξουμε να κοιτάω 6 φορές και παραπάνω (λάθη του ατελιέ) παίρνω παραπάνω χρήματα;:eek::glare:
Ας με διαφωτίσει κάποιος ειδήμων παρακαλώ...

Ευχαριστώ πολύ

Υ.Γ. Στην αρχή των συζητήσεων της συνεργασίας ο εκδότης μου είχε στείλει το εξής: "Στο τυπογραφικό υπολογίζουμε 2.000 χτυπήματα (χωρίς τα κενά)/σελίδα x 16 σελίδες για 3 περάσματα, μια διόρθωση και 2 αντιπαραβολές"
Τι εννοεί "χτυπήματα";
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα,
χτυπήματα είναι οι χαρακτήρες. Από ό,τι λες, σου είχε πει εξαρχής ότι θα το κοιτάξεις 6 φορές.
Για την τιμή θα περιμένεις άλλους πιο ειδικούς ωστόσο :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα,
χτυπήματα είναι οι χαρακτήρες. Από ό,τι λες, σου είχε πει εξαρχής ότι θα το κοιτάξεις 6 φορές.
Για την τιμή θα περιμένεις άλλους πιο ειδικούς ωστόσο :)

Εγώ βέβαια καταλαβαίνω συνολικά 3 φορές: 3 περάσματα, δηλαδή μία διόρθωση και 2 αντιπαραβολές (που είναι και η συνηθισμένη διαδικασία). 6 φορές για ξανακοίταγμα λαθών του ατελιέ μου δείχνει οτι σε κάποιο σημείο της αλυσίδας κάτι έχει πάει απίστευτα στραβά.

Για τιμές, ξεκινάς προφανώς από τις τιμές που έχεις συμφωνήσει (αρκεί να έχετε συμφωνήσει το ίδιο πράγμα)...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η αλήθεια ωστόσο είναι ότι κάποιοι εκδότες δεν είναι και πολύ ξεκάθαροι στους ορισμούς, επίτηδες προφανώς. Εγώ δηλαδή (που δεν έχω εμπειρία στη διόρθωση, πράγμα που μάλλον έχει σημασία εδώ) κατάλαβα 6... :blush:
 

nickel

Administrator
Staff member
Συμφωνώ με την ερμηνεία για τα περάσματα. Αν σου ζητηθεί τέταρτο κοίταγμα επειδή κάτι δεν έγινε καλά από κάποιον άλλο, χωρίς δική σου ευθύνη, πρέπει να ζητήσεις πρόσθετη αμοιβή για τον πρόσθετο χρόνο. Επίσης, η σελίδα των 2.000 χτυπημάτων έχει περίπου 380 λέξεις ή π.χ. 38 γραμμές των 10 λέξεων.
 

rogne

¥
Επιβεβαιώνω το τρεις φορές, αυτός είναι ο κανόνας.

Ο ορισμός της σελίδας ωστόσο είναι απαράδεκτος. Αφενός, στα χτυπήματα πάντα μετριούνται και τα κενά, που φυσικά είναι κανονικότατα χτυπήματα, διαφορετικά ας έχουμε άλλη μονάδα μέτρησης. Αυτό με φέρνει στο "αφετέρου", ότι στη διόρθωση δεν έχει νόημα να μετράμε χτυπήματα, καθώς μπορεί να υπάρχουν σε μια σελίδα και εικόνες, σχέδια, οτιδήποτε δηλαδή χρειάζεται επίσης τη διόρθωσή του (σε τυπογραφικό, όχι σε γλωσσικό επίπεδο), χωρίς ν' αποτελεί "χτύπημα".

Δεδομένων όλων αυτών, τα 45 ευρώ το τυπογραφικό είναι πολύ χαμηλή αμοιβή. Συνάδελφοι διορθωτές θεωρούν ότι αμοιβή κάτω των 65-70 ευρώ το τυπογραφικό είναι κοροϊδία. Στην αγορά βέβαια κυκλοφορούν και αμοιβές της τάξης των ...10 ευρώ το τυπογραφικό, ικανοποιητικές για ένα διαγώνιο κοίταγμα την ώρα που ψήνεται ο καφές.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να ξεκαθαρίσω ότι ίσως δεν ήμουν σαφής και, ως προς τους αριθμούς, προφανώς συμφωνώ με τον rogne. Η απάντησή μου είχε περισσότερο σχέση με τη λογική του «τηρούμε όσα συμφωνήσαμε» (και μαθαίνουμε για την επόμενη φορά...).



Και όσο για τα κενά (δεν είναι δικό μου, το πρωτοείδα στο ιστολόγιο του Mox), όποιος δεν θέλει να τα μετράει, αφαιρούνται ευκολότατα --τουλάχιστον από ηλεκτρονικά αρχεία...
:inno:
 

rogne

¥
Και όσο για τα κενά (δεν είναι δικό μου, το πρωτοείδα στο ιστολόγιο του Mox), όποιος δεν θέλει να τα μετράει, αφαιρούνται ευκολότατα --τουλάχιστον από ηλεκτρονικά αρχεία...
:inno:

Βεβαίως αφαιρούνται ευκολότατα τα κενά, αλλά αφού πρώτα τα έχουμε "χτυπήσει"... Χρυσός κανόνας: ό,τι "χτυπάμε", το μετράμε!
 

eva27

New member
Καλημέρα,
χτυπήματα είναι οι χαρακτήρες. Από ό,τι λες, σου είχε πει εξαρχής ότι θα το κοιτάξεις 6 φορές.
Για την τιμή θα περιμένεις άλλους πιο ειδικούς ωστόσο :)

Όχι, δε μου είχε πει ότι θα το κοιτάξω 6 φορές... Είχε γράψει αυτολεξεί το εξής: "Στο τυπογραφικό υπολογίζουμε 2.000 χτυπήματα (χωρίς τα κενά)/σελίδα x 16 σελίδες για 3 περάσματα, μια διόρθωση και 2 αντιπαραβολές". 3 δεν εννοεί διορθώσεις λέγοντας 3 περάσματα;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο όσους ξέρουν: συνηθίζεται να υπογράφουν οι διορθωτές σύμβαση, όπως οι μεταφραστές; Επίσης, όταν λέμε «πέρασμα» εννοούμε ότι κοιτάμε το βιβλίο, έτσι; Άρα αν πούμε 3 περάσματα = μία διόρθωση, σε πόσο χρόνο αντιστοιχεί;

Σας ζάλισα και με συγχωρείτε, αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα.
 

eva27

New member
Να ξεκαθαρίσω ότι ίσως δεν ήμουν σαφής και, ως προς τους αριθμούς, προφανώς συμφωνώ με τον rogne. Η απάντησή μου είχε περισσότερο σχέση με τη λογική του «τηρούμε όσα συμφωνήσαμε» (και μαθαίνουμε για την επόμενη φορά...).



Και όσο για τα κενά (δεν είναι δικό μου, το πρωτοείδα στο ιστολόγιο του Mox), όποιος δεν θέλει να τα μετράει, αφαιρούνται ευκολότατα --τουλάχιστον από ηλεκτρονικά αρχεία...
:inno:
Ναι, σίγουρα, από τη στιγμή που είσαι επαγγελματίας πρέπει να τηρείς όσα συμφώνησες από την αρχή, και από τη στιγμή που αναφέρθηκαν 3 περάσματα, άρα 3 διορθώσεις,και καθορίστηκε και η αμοιβή για αυτές,ενώ δεν ειπώθηκε τίποτα για την περίπτωση που ξεπεραστεί αυτός ο αριθμός των διορθώσεων τι γίνεται με την αμοιβή, το σωστό είναι ότι μαθαίνεις από τα λάθη σου και προσέχεις στην επόμενη συμφωνία.
Δεν κατάλαβα όμως αυτό με τα χτυπήματα... Τα χτυπήματα είναι οι χαρακτήρες; Είναι και τα κενά; Τι γίνεται με τις φωτογραφίες και τους χάρτες και τις λεζάντες που επίσης χρειάζονται διόρθωση; Εγώ δηλαδή με αυτή την αμοιβή και αυτά που σας είπα κρίνετε ότι είναι πολύ χαμηλή; Τι έπρεπε να κάνω; Απευθύνομαι σε όλους/ες. Ευχαριστώ και πάλι!!!
Απλώς με πιάνει το παράπονο ότι αναγκαζόμαστε να δουλεύουμε τζάμπα με το φόβο της ανεργίας!
 

eva27

New member
Επιβεβαιώνω το τρεις φορές, αυτός είναι ο κανόνας.

Ο ορισμός της σελίδας ωστόσο είναι απαράδεκτος. Αφενός, στα χτυπήματα πάντα μετριούνται και τα κενά, που φυσικά είναι κανονικότατα χτυπήματα, διαφορετικά ας έχουμε άλλη μονάδα μέτρησης. Αυτό με φέρνει στο "αφετέρου", ότι στη διόρθωση δεν έχει νόημα να μετράμε χτυπήματα, καθώς μπορεί να υπάρχουν σε μια σελίδα και εικόνες, σχέδια, οτιδήποτε δηλαδή χρειάζεται επίσης τη διόρθωσή του (σε τυπογραφικό, όχι σε γλωσσικό επίπεδο), χωρίς ν' αποτελεί "χτύπημα".

Δεδομένων όλων αυτών, τα 45 ευρώ το τυπογραφικό είναι πολύ χαμηλή αμοιβή. Συνάδελφοι διορθωτές θεωρούν ότι αμοιβή κάτω των 65-70 ευρώ το τυπογραφικό είναι κοροϊδία. Στην αγορά βέβαια κυκλοφορούν και αμοιβές της τάξης των ...10 ευρώ το τυπογραφικό, ικανοποιητικές για ένα διαγώνιο κοίταγμα την ώρα που ψήνεται ο καφές.

Αυτό με τα χτυπήματα πάντως μπερδεύει! Δηλαδή εγώ που διόρθωσα και λεζάντες, φωτογραφίες, χάρτες δεν πληρώθηκα για αυτά σύμφωνα με τη συμφωνία που προανέφερα στο πρώτο μου μήνυμα (βλέπε υστερόγραφο);
 

eva27

New member
Εγώ θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο όσους ξέρουν: συνηθίζεται να υπογράφουν οι διορθωτές σύμβαση, όπως οι μεταφραστές; Επίσης, όταν λέμε «πέρασμα» εννοούμε ότι κοιτάμε το βιβλίο, έτσι; Άρα αν πούμε 3 περάσματα = μία διόρθωση, σε πόσο χρόνο αντιστοιχεί;

Σας ζάλισα και με συγχωρείτε, αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα.

Σύμβαση αν είσαι εξωτερικός συνεργάτης δεν υπογράφεις. Είτε βγάζεις μπλοκάκι από εφορία (ΤΕΒΕ) είτε σου κόβουν απόδειξη δαπάνης (ελάχιστοι το κάνουν πια). Αν όμως είσαι μισθωτός κάπου φυσικά υπογράφεις σύμβαση - προ ΔΝΤ και μνημονίου έτσι ήταν τουλάχιστον από την εμπειρία μου...
 

nickel

Administrator
Staff member
Για τα χτυπήματα: Στο Word, η επιλογή Tools > Word Count δίνει Characters (no spaces) και Characters (with spaces).

Το ηλεκτρονικό αρχείο περιλαμβάνει όλα τα κείμενα, άρα μετριούνται και λεζάντες και υποσημειώσεις. Αν υπάρχουν στοιχεία εκτός μετρήματος ή με ειδική σημασία, θα πρέπει να γίνει κάποια πρόβλεψη. Το ζήτημα είναι να πετύχετε έναν ακριβή υπολογισμό των ωρών.

Στα οικονομικά, αν είναι να τα βάλετε κάτω εδώ, πείτε πόσες ώρες μπορεί να απαιτεί η διόρθωση ενός 16σέλιδου (μα τι ζητάω κι εγώ). Πόσο φτάνει έτσι να αμείβεται η ώρα; Πόσες ώρες θα πρέπει να δουλέψει ο διορθωτής για να πιάσει τον βασικό; Τέτοια.
 

eva27

New member
Για τα χτυπήματα: Στο Word, η επιλογή Tools > Word Count δίνει Characters (no spaces) και Characters (with spaces).

Το ηλεκτρονικό αρχείο περιλαμβάνει όλα τα κείμενα, άρα μετριούνται και λεζάντες και υποσημειώσεις. Αν υπάρχουν στοιχεία εκτός μετρήματος ή με ειδική σημασία, θα πρέπει να γίνει κάποια πρόβλεψη. Το ζήτημα είναι να πετύχετε έναν ακριβή υπολογισμό των ωρών.

Στα οικονομικά, αν είναι να τα βάλετε κάτω εδώ, πείτε πόσες ώρες μπορεί να απαιτεί η διόρθωση ενός 16σέλιδου (μα τι ζητάω κι εγώ). Πόσο φτάνει έτσι να αμείβεται η ώρα; Πόσες ώρες θα πρέπει να δουλέψει ο διορθωτής για να πιάσει τον βασικό; Τέτοια.

Πάντως συνεχίζω να λέω ότι αυτό με τα χτυπήματα είναι περίεργο και μπέρδεμα... Συμφέρει το διορθωτή ή τον εκδότη; Μήπως για το διορθωτή συμφέρει να πει με το 16σέλιδο πληρώνομαι 45 ευρώ π.χ. είτε έχει κείμενο είτε κείμενο και χάρτες; Βέβαια όλα είναι θέμα παζαρέματος... Σιγά μην πιάνει τον βασικό η αμοιβή... Σχεδόν τη γενιά των 592 ευρώ και αν... Τότε κάνεις πάρτι... Μήπως δεν αμείβομαι σωστά;;;:bored::eek:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στη μέτρηση με το (τυπογραφικό) 16σέλιδο, υποτίθεται ότι κοιτάς το πρωτότυπο, βλέπεις αν έχεις εικόνες, πίνακες, ιδιαίτερες δυσκολίες κλπ, κάνεις μια αποτίμηση πόσες ώρες θα χρειαστείς συνολικά, το διαιρείς δια τον αριθμό των 16σέλιδων και κάνεις την προσφορά σου ή δέχεσαι/απορρίπτεις την αντίστοιχη προσφορά του εκδότη. Απλώς, η σύγκριση 16σέλιδου με 16σέλιδο μπορεί να είναι η μέρα με τη νύχτα --και γι' αυτό, κτγμ, ουσιαστικά δεν έχει νόημα εκτός αν πρόκειται για βιβλία με πολύ όμοια χαρακτηριστικά.

Η μέτρηση με βάση το (τυπογραφικό) 16σελιδο είναι ο παραδοσιακός τρόπος αποτίμησης, ισούταν (περίπου) με 16 σελίδες γραφομηχανής με 40 αράδες και διπλό διάστιχο :) --που ήταν περίπου 250 λέξεις ανά σελίδα (και θα συναντήσεις σήμερα εκδότες που εργάζονται με «σελίδα» των 200-300 λέξεων), για κείμενα λογοτεχνικά ή δοκιμιακά όπου εικόνες, πίνακες κλπ ήταν εξαιρέσεις. Σήμερα τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα, αλλά πολλοί συνεχίζουν να χρησιμοποιούν τον παλιό τρόπο μέτρησης παρά τα ενδεχόμενα προβλήματα που μπορεί να δημιουργεί.

Ως προς το θέμα που σε απασχολεί: Εφόσον είχες δει το πρωτότυπο πριν συμφωνήσεις, ο εκδότης θα έχει κάθε δίκιο να θεωρήσει ότι η τιμή που συμφώνησες περιλαμβάνει και λεζάντες κλπ.

Από εκεί και πέρα, οι επιπλέον διορθώσεις που θα χρειαστεί να κάνεις λόγω λαθών που δεν οφείλονται σε εσένα δεν μπορεί παρά να επιβαρύνουν τον εκδότη. Η τιμή, αφού είναι κάτι που προέκυψε έκτακτα, θα είναι κάτι εύλογο σε σχέση με αυτά που έχετε ήδη συμφωνήσει και την έκταση της επιπλέον εργασίας σου. Δεν είναι καθημερινή περίπτωση τόσες επιπλέον διορθώσεις, θα χρειαστεί να το συζητήσετε και να τα βρείτε μεταξύ σας όσο πιο καλόπιστα γίνεται, αναγκαστικά βέβαια με βάση καταρχήν τις προδιαγραφές που έχετε ήδη συμφωνήσει.

Προφανώς είναι προτιμότερο να ψωνίζεις από τον μπακάλη με βάση τη ζυγαριά παρά με το κομμάτι. Αν όμως η τιμή είναι ικανοποιητική (και για τα δύο μέρη), η μονάδα μέτρησης παίζει κεντρικό μεν, αλλά όχι αποφασιστικό ρόλο. Η ουσιαστική μονάδα μέτρησης όμως (που είναι βέβαια εντελώς προσωπική) είναι αυτή που περιγράφει πιο πάνω ο νίκελ. Πόσα χρήματα βγάζεις καθαρά στην ώρα σου.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο όσους ξέρουν: συνηθίζεται να υπογράφουν οι διορθωτές σύμβαση, όπως οι μεταφραστές;
Προσωπική μου θέση είναι το ότι πρέπει να επιδιώκεται η υπογραφή σύμβασης σε κάθε περίπτωση ανάληψης έργου από ελεύθερο επαγγελματία ή επιτηδευματία. Δεν είναι ανάγκη η εν λόγω σύμβαση να είναι μακρυνάρι — αρκεί συχνά και μόνο μία σελίδα. Αλλά εξυπηρετεί πολλαπλά: Θυμόμαστε τι έχουμε συμφωνήσει, αναγκαζόμαστε να προβλέψουμε και τα «τι θα συμβεί αν», καλυπτόμαστε σε περιπτώσεις ελέγχου για έκδοση εικονικών στοιχείων και πολλά ακόμη...


Το ηλεκτρονικό αρχείο περιλαμβάνει όλα τα κείμενα, άρα μετριούνται και λεζάντες και υποσημειώσεις. Αν υπάρχουν στοιχεία εκτός μετρήματος ή με ειδική σημασία, θα πρέπει να γίνει κάποια πρόβλεψη.
Οι υποσημειώσεις δεν μετριούνται υποχρεωτικά (πάλι στο Word και στην επιλογή Tools > Word Count, υπάρχει συγκεκριμένο checkbox για τη συναρίθμηση υποσημειώσεων και σημειώσεων τέλους το οποίο πρέπει να έχει τσεκαριστεί).

Επίσης το Word δεν μετράει στο Word Count όσα κείμενα είναι μέσα σε Text Box, τις κεφαλίδες και τα υποσέλιδα. Εννοείται επίσης ότι δεν έχει μετρήσει και όσα κείμενα έχουν εντεθεί σε φωτογραφίες (π.χ. δουλειά που κάναμε σε Photoshop κτό), διαγράμματα (π.χ. δουλειά που κάναμε σε Excel κτό), γραμμικά σχέδια (π.χ. δουλειά που κάναμε σε Corel, Illustrator κτό), μαθηματικούς ή χημικούς τύπους, γραφικές παραστάσεις κοκ.
 
Top