Περί βίας

FunkSoulBrother

New member
http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=399411&h1=true

Επεισόδια στην Εκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης
Εντονες διαμαρτυρίες κατά την παρουσίαση του βιβλίου του Πέτρου Παπασαραντόπουλου
06/05/2011, 21:28

Θεσσαλονίκη

Επεισόδια σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια της παρουσίασης του βιβλίου του Πέτρου Παπασαραντόπουλου «Πολιτικό τραβέρσο στην ύστερη μεταπολίτευση» στη Διεθνή Εκθεση Βιβλίου του ΕΚΕΒΙ.

Ομιλητές ήταν ο συγγραφέας, ο υπουργός Εθνικής Αμυνας Ευάγγελος Βενιζέλος, ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Γιάννης Μπουτάρης και ο παιδαγωγός Γιώργος Τσιάκαλος, με συντονιστή τον Τραϊανό Χατζηδημητρίου διευθυντής της εφημερίδας «Αγγελιοφόρος» ο οποίος αρχικώς δεν περιλαμβανόταν στη λίστα των ομιλητών.

Ομάδα περίπου 20 ατόμων, στην πλειονότητά τους μέλη του Συλλόγου Υπαλλήλων Βιβλίου Χάρτου, αποδοκίμασε κατ’ αρχάς τον Πέτρο Παπασαραντόπουλο για τις πρακτικές του ως εκδότη και κατόπιν τον Ευάγγελο Βενιζέλο.

Κατά τη διάρκεια των επεισοδίων ακούστηκαν συνθήματα όπως «Είμαστε εδώ, θα είμαστε παντού, θα είμαστε ο τρόμος κάθε υπουργού» και «Ενας χρόνος μνημόνιο, ένας χρόνος αγώνες ενάντια σε κυβέρνηση, ΕΕ, ΔΝΤ».

Η παρουσία της αστυνομικής ασφαλείας του υπουργού όξυνε τα πνεύματα, οπότε ο κ. Παπασαραντόπουλος αποκαλώντας την ομάδα των διαδηλωτών «φασιστική» ζήτησε να διακοπεί η εκδήλωση.

Η μοδερατρίξ της γειτονιάς σας λέει: από συζήτηση που ξεκίνησε εδώ. Και όπως έγραψα εκεί, επειδή, κτγμ, το θέμα είναι ενδιαφέρον, να παρακαλέσω να συζητήσουμε, και να μη μαλλιοτραβηχτούμε (για τον εαυτό μου το λέω πιο πολύ :)).
 
Last edited by a moderator:

FunkSoulBrother

New member

Ο αυτόπτης μάρτυρας επιβεβαιώνει και τη βία και την ένταση:

Στην πραγματικότητα, ήταν κάποιοι νεαροί που απλά φώναξαν 2-3 συνθήματα, ευρισκόμενοι πίσω από τα καθίσματα του κοινού, και κάποιοι ακόμη λίγο παραδίπλα, αλλά όλοι π΄σω από τα καθίσματα του κοινού, χωρίς να ενοχλούν δηλαδή, και χωρίς κανενός είδους σωματική επαφή με τον οιονδήποτε. Οι μπάτσοι και αυτοί που κρατούσαν κάμερες ήταν υπερπολλαπλάσιοι, καμιά 40αριά σύνολο. Αυτοί ματαίωσαν ουσιαστικά την εκδήλωση
Ομως, και πάλι, δεν φώναξαν τίποτα εναντίον του Μπουτάρη, ούτε εναντίον του Βενιζέλου προσωπικά. Φώναξαν «Είμαστε εδώ θα είμαστε παντού θα γίνουμε ο τρόμος του κάθε υπουργού», φώναξαν «θα μας βρίσκετε μπροστά σας», φώναξαν για το μνημόνιο, φώναξαν και κάτι για τον εκδότη κ. Παπασαραντόπουλο και τις εργοδοτικές του τακτικές.

Αυτό όλο διήρκεσε 10-15 λεπτά, με σποραδικά συνθήματα, και με τον επικεφαλής αρχιμπάτσο να προσπαθεί να πείσει τα παιδιά να απομακρυνθούν. Αλλοι πάλι (από το κοινό της εκδήλωσης) ζητούσαν να απομακρυνθεί η αστυνομία..

Πήγαν, φώναξαν τα συνθήματά τους, σταμάτησαν την ομιλία, δημιούργησαν τέτοια κατάσταση που η παρουσίαση διακόπηκε όχι προσωρινά αλλά δεν συνεχίστηκε καν. Αν αυτό δεν είναι βία και ένταση, τότε τι είναι;

Εκτός αν δεν είναι βία αν είναι για καλό σκοπό!
 

rogne

¥
Αν αυτό δεν είναι βία και ένταση, τότε τι είναι;

Βία και ένταση βλέπουμε εδώ, όχι στην Έκθεση Βιβλίου Θεσ/νίκης...
 

FunkSoulBrother

New member
Βία και ένταση βλέπουμε εδώ, όχι στην Έκθεση Βιβλίου Θεσ/νίκης...

Δηλαδή η βία του Α προς τον Β αποδεικνύει ότι δεν υπήρξε βία του Γ προς τον Δ! Ατράνταχτος λογικός συλλογισμός.

Συνέβησαν και τα δύο. Και το ένα δεν δικαιολογεί το άλλο. Άσε που οι οπαδοί της βίας δεν έχουν ανάγκη από αφορμές και αιτίες, μόνο από προφάσεις.
 

rogne

¥
FSB, το ότι συνέβησαν και τα δύο δεν τα καθιστά και τα δύο περιστατικά "βίας και έντασης", εκτός αν αποφασίσουμε ότι θα λέμε "βία και ένταση" κάθε μορφή διαμαρτυρίας και "οπαδό της βίας" κάθε διαδηλωτή, διαμαρτυρόμενο, αντιρρησία, κ.ο.κ. (για παράδειγμα, ο κύριος του Reuters εδώ, το αποφάσισε, παραποιώντας φυσικά και τα γεγονότα προκειμένου να του βγει). Για να συνεχίσουν ωστόσο οι λέξεις να έχουν σημασία και να περιγράφουν μια κάποια πραγματικότητα, έστω κι αν δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε οριστικά για το ποια είναι η τελευταία, καλύτερα να μετράμε λίγο τα λόγια μας.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Προς το παρόν, και επειδή πνίγομαι, δε θα συνεισφέρω παρά μόνο με τον παρακάτω λίνκο προς ένα βιβλίο που κατά τη γνώμη μου αξίζει την προσοχή μας:
Η πολιτική βία είναι πάντοτε φασιστική, των εκδόσεων Διάπυρον, στο οποίο ξώφαλτσα αναφέρθηκε ο Φανκσόουλμπράδερ εδώ.
 
Έχω την εντύπωση ότι με δύο νεκρούς και έναν να χαροπαλεύει, αυτή τη στιγμή, το να ονομάζουμε βία τη λεκτική διαμαρτυρία ενάντια σε κάποιον εργοδότη που χρωστά στους υπαλλήλους του είναι, πώς να το πω, άδικο για τις λέξεις.
 

rogne

¥
Το βιβλίο είναι ασφαλώς σημαντικό, μόνο που δεν βοηθά ιδιαίτερα στον ορισμό της βίας, ούτε καν της πολιτικής βίας. Πέρσι δεν είχαν γίνει ακόμα τόσο της μόδας οι κραυγές περί "βίας" και "ανομίας" παντού, η δε τακτική του τσουβαλιάσματος δεν είχε γίνει ακόμα η μείζων επικοινωνιακή πολιτική της κυβέρνησης (σήμερα, όπως βλέπουμε ξανά εδώ, δεν υπάρχουν όρια σε αυτή την πολιτική).

Διστάζω να το γράψω, αλλά ας το κάνω καλού-κακού: αν ποτέ η σχετική συζήτηση αρχίσει να παίρνει και ρητά την τροπή "η βία μεταναστών και ακροδεξιών είναι εξίσου καταδικαστέα", θα ξέρουμε ότι έχουμε μπει σε τρύπα απ' την οποία δεν πρόκειται να βγούμε. Όταν όλα είναι εξίσου καταδικαστέα, τότε όλα είναι εξίσου επιτρεπτά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Από την άλλη ωστόσο, η αιτιολόγηση του ενός και όχι του άλλου δεν είναι και τόσο δίκαιη. Τι εννοώ: άκουγα σήμερα το πρωί στις ειδήσεις έναν εκπρόσωπο (των συνδικαλιστών, νομίζω) της ΕΛ.ΑΣ., ο οποίος τοποθετήθηκε επί του άγριου χθεσινού ξυλοδαρμού με επιχειρήματα του τύπου: «Ναι, αλλά εκείνοι γιατί μας πετάνε πέτρες;» Δηλαδή, σχιζοφρένεια: οι διαδηλωτές μας πετάνε πέτρες άρα εμείς τους ανοίγουμε τα κεφάλια.

Επίσης, και θα ξεφύγω από το θέμα που προκάλεσε τη συζήτηση, ναι, η βία μεταναστών και ακροδεξιών είναι εξίσου καταδικαστέα. Προσοχή: αυτό δεν ισοδυναμεί με συνθήματα τύπου «έξω οι μετανάστες». Όμως, ακόμα και αν η πηγή, η αιτία της βίας είναι διαφορετική, το αποτέλεσμα είναι θάνατοι και ανοιγμένα κεφάλια. Οι δύο (ή οι τρεις ή οι δεκατρείς) μορφές βίας πρέπει βέβαια να αντιμετωπιστούν διαφορετικά, δηλαδή, κτγμ, πρέπει από τη μία να αντιμετωπιστεί η εξαθλίωση των μεταναστών με τη στήριξη της κοινωνίας και της πολιτείας και από την άλλη οι αστυνομικοί που έδειραν το διαδηλωτή πρέπει να πάνε φυλακή, και επιτέλους η πολιτική ηγεσία πρέπει να βάλει τάξη στο χάος που έχει δημιουργήσει.

Ωστόσο, η απάντηση δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να είναι ακόμα περισσότερη βία, τύπου «μας έδειραν οι μπάτσοι/οι ΑΕΚτζήδες/ο Ατρόμητος, θα τους δείρουμε κι εμείς». Για πολλούς λόγους, κυρίως ωστόσο επειδή εμένα προσωπικά μου θυμίζει αυλή δημοτικού σχολείου.
 

rogne

¥
Μα, αγαπητή Παλάβρα, όταν τσουβαλιάζεις, δεν μπορείς να περιμένεις έπειτα διακριτική αντιμετώπιση. Αν εξισώνονται αφηρημένα "μετανάστες" και "ακροδεξιοί" (π.χ.) στο επίπεδο μιας εξίσου αφηρημένης "βίας", είναι φανερό ότι λείπει (αφελώς ή εσκεμμένα) κάθε εργαλείο διαφοροποίησης και διάκρισης, ήδη από τον ορισμό της κατάστασης. Από πού θα έρθουν μετά διακρίσεις όπως "δεν εννοούμε όλους τους μετανάστες, μόνο τις οργανωμένες συμμορίες που δρουν σε καθεστώς ανοχής" ή "ως ακροδεξιούς εννοούμε οργανωμένες πολιτικές ομάδες, δεξιές ή αριστερές, που εκμεταλλεύονται κοινωνικές συγκυρίες για να προωθήσουν τον κοινωνικό κανιβαλισμό"; Πρώτα πρέπει να λέγονται αυτά και μετά να έρχονται οι καταδίκες, το αντίστροφο δεν λειτουργεί.

Όταν η κυβέρνηση "καταδικάζει εξίσου", λες και είναι ο Πάπας, εγώ καταλαβαίνω ότι αυτό που επιδιώκει είναι να γενικευτεί ο πόλεμος όλων εναντίον όλων, για να συνεχίσει εκείνη απρόσκοπτα τη δουλειά της. Αυτή είναι η παγίδα με τον επίσημο λόγο περί "βίας": η "βία" του είναι τόσο κενή ώστε πάντα χρησιμοποιείται για άλλους σκοπούς. Σε αυτό τον λόγο, δεν υπάρχει εγκληματική βία, τρομοκρατική βία, εγκληματική βία, ταξική βία, κ.ο.κ., η "βία" είναι μία και δεν σημαίνει τίποτα. Σε λίγο θα μας πουν ότι είναι στην ανθρώπινη φύση (άρα σκοτωθείτε ελεύθερα).

ΥΓ: Με χαρά διαπιστώνω ότι αρχίζουμε τουλάχιστον να ξεφεύγουμε από τη "βία" κατά του Παπασαραντόπουλου...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όχι, όχι, δεν αναφέρομαι στην κυβέρνηση και στους επίσημους ορισμούς, ούτε σε αφηρημένες ομάδες. Προσωπικά μιλάω για τον ορισμό των πράξεων των μεν και των δε. Η βία είναι βία, όποιοι και να είναι οι λόγοι της. Δε νομίζω ότι δικαιολογείται, π.χ., η δολοφονία του 44χρονου για ληστεία επειδή την έκαναν μετανάστες αναξιοπαθούντες, ούτε και τα αντίποινα σε αυτήν, από ακροδεξιούς, όπως εικάζεται. Το αποτέλεσμα είναι ή δεν είναι δύο θάνατοι; Για μένα, δε δικαιολογείται ούτε ο ένας, ούτε ο άλλος. Αν θεωρούμε ότι το ξύλο που ρίχνουμε «εμείς» είναι δίκαιο, τότε δεν μπορούμε να κατηγορούμε τους «άλλους» που πιστεύουν το ίδιο και κυρίως δεν μπορούμε ποτέ να περιμένουμε ότι θα κλείσει ο φαύλος κύκλος.
 
Παλάβρα, ωστόσο: α) βία δεν είναι η "ένταση" κατά του Παπασαραντόπουλου (ΟΚ, ΟΚ! δεν επανέρχομαι!), β) αν είναι να μιλάμε για "πολιτική βία", υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο ποινικό έγκλημα και το πογκρόμ. Ηθική διαφορά ενδεχομένως όχι, αλλά δεν νομίζω ότι έχει νόημα να τα συζητάμε με τον ίδιο τρόπο. Με τα ίδια αναλυτικά εργαλεία, πώς να το πω.
Α, και για "τη βία στην ανθρώπινη φύση", για πιο νηφάλιους καιρούς (και όταν έχετε περισσότερο χρόνο!) συνιστώ αυτό το βιβλίο: Marshall Sahlins, Η δυτική ψευδαίσθηση της ανθρώπινης φύσης, μετάφρ. Νίκος Κούρκουλος, Αθήνα 2010.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Φανταστείτε να ήταν ο τίτλος «Το μαύρο» και να διαφωνούσαμε για τα διαφορετικά μαύρα! Όχι, ο τίτλος είναι «Το γκρίζο» και συμφωνούμε, ελπίζω, ότι υπάρχουν πολλά γκρίζα. Συμφωνούμε, φαντάζομαι, ότι αυτή η άνοιξη, αντί για πολλά κόκκινα, κίτρινα, πράσινα, έχει πολλά γκρίζα. Όπως λέγαμε μ’ έναν φίλο (ναι, για τον καιρό μιλούσαμε), «Παραγγείλαμε Μάη και μας στείλανε Μάρτη». Αλλά δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον προμηθευτή. Και σ’ αυτή τη χώρα άλλα παραγγείλαμε και άλλα μας στείλανε. Μέχρι να βρούμε καλύτερο προμηθευτή, μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι δεν τη θέλουμε αυτή τη βία της αστυνομίας.

Από τα χρόνια της χούντας τη βλέπω και τότε δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα. Αλλά σε χρόνια δημοκρατίας δεν μπορούμε να ανεχόμαστε τέτοια συμπεριφορά της αστυνομίας. Θέλουμε αποτελεσματική αστυνομία. Με κάμερες να τεκμηριώνει ποιοι παρανομούν και να τους συλλαμβάνει χωρίς να μας παραδίδει αυτές τις εικόνες μίσους και αλληλοσφαγής. Όσο δεν έχουμε τέτοια αστυνομία και τέτοια δράση, να ξηλώνονται ο ένας αρχηγός της αστυνομίας και ο ένας υπουργός δημόσιας τάξης μετά τον άλλο.

Και όταν μιλάει κάποιος σε νόμιμη ανοιχτή συγκέντρωση, μπορώ να καταλάβω τις ειδικές περιστάσεις, να θέλουν κάποιοι να πάνε να ακουστεί η διαμαρτυρία τους. Ας το κάνουν και ας αποχωρήσουν γρήγορα. Όταν οι διαμαρτυρίες γίνονται για να διακοπεί μια συγκέντρωση, έχουμε φασιστική τρομοκρατία. Θα πρέπει να έχουμε φρουρούς και συγκρούσεις σε κάθε συγκέντρωση; Θέλουμε να μεγαλώνει συνέχεια το αστυνομικό κράτος;

Διαφορετικά με ενοχλούν τα γκρίζα της ζωής μου, αλλά θα δω μια διαφορά στην κοινωνία μας όταν θα μάθουμε να καταδικάζουμε όλα τα γκρίζα, όχι να δείχνουμε κάποια γκρίζα για να κρύψουμε κάποια άλλα.

Ναι, συμφωνώ με όλους σας. Όλους μαζί.
 
Α, και για "τη βία στην ανθρώπινη φύση", για πιο νηφάλιους καιρούς (και όταν έχετε περισσότερο χρόνο!) συνιστώ αυτό το βιβλίο: Marshall Sahlins, Η δυτική ψευδαίσθηση της ανθρώπινης φύσης, μετάφρ. Νίκος Κούρκουλος, Αθήνα 2010.

Αν πράγματι αποφασίσετε να διαβάσετε Sahlins (by all means!), τότε προτείνω να τον εξισορροπήσετε και με κάποια πιο βιολογική προσέγγιση, γιατί οι ανθρωπολογικές/κοινωνιολογικές προσεγγίσεις του Sahlins είναι εντελώς αντιδαρβινικές, και δεν πιστεύω ότι μπορεί πραγματικά να υπάρξει σοβαρή προσέγγιση πάνω στην ανθρώπινη φύση η οποία να αγνοεί την εξελικτική παράμετρο. Στα ελληνικά κυκλοφορεί το βιβλίο του Matt Ridley Οι ρίζες της αρετής, το οποίο πραγματεύεται το ζήτημα της ανθρώπινης φύσης από την εξελικτική σκοπιά. Δυστυχώς δεν έχω ακόμα καταφέρει να το διαβάσω (και δεν έχω ιδέα για την ποιότητα της μετάφρασης) αλλά γνωρίζω τον συγγραφέα από άλλα έργα του.

Παρεμπιπτόντως η βία προφανώς είναι κομμάτι της φύσης μας (όπως και πολλά άλλα πράγματα), αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει "σκοτωθείτε ελεύθερα".
 

rogne

¥
Όταν οι διαμαρτυρίες γίνονται για να διακοπεί μια συγκέντρωση, έχουμε φασιστική τρομοκρατία.

Nickel, δεν μπορεί να ευσταθεί μια τέτοια κρίση, ούτε καν σε περιπτώσεις που η διακοπή μιας συγκέντρωσης είναι καθαρός τραμπουκισμός. "Φασιστική τρομοκρατία" δεν είναι οι διακοπές συγκεντρώσεων, εκτός - επαναλαμβάνω - αν οι λέξεις δεν σημαίνουν τίποτα πια. Σε κάθε περίπτωση, il faut distinguer. Να διακόπτεται (τεχνηέντως κιόλας) μια βιβλιοπαρουσίαση απατέωνα εργοδότη για να χαρακτηριστούν έπειτα οι διαμαρτυρόμενοι "αυγό του φιδιού" είναι μια τακτική τόσο απροκάλυπτη που βγάζει μάτι (αν είχε απαντήσεις να δώσει ο εργοδότης, θα καθόταν και θα τις έδινε στους 4-5 που τον "διέκοπταν"). Να διακόπτεται η συγκέντρωση ρατσιστών από διαμαρτυρίες είναι προφανώς ευκταίο. Να διακόπτεται από ανεγκέφαλους επιστήμονας που δίνει διάλεξη είναι προφανώς απαράδεκτο. Οι περιπτώσεις Παγκάλου στο Παρίσι ή πρωθυπουργού στο Βερολίνο μού φαίνονται επίσης διαφορετικές: οι πολιτικοί, και πολύ περισσότερο οι κυβερνητικοί, μπορούν εξ ορισμού να διακόπτονται δημοσίως, και είναι υποχρεωμένοι να κάθονται να δίνουν εξηγήσεις, εντός ή εκτός ημερησίας διατάξεως.

Περαιτέρω, νομίζω ότι το κόλπο του τσουβαλιάσματος πάει μαζί με το κόλπο του χαρακτηρισμού, της απόδοσης πάγιων, κοινά αποδεκτών και άκριτων ταυτοτήτων. Έχουμε π.χ. τα ζευγάρια "ΜΑΤ-αναρχικοί" και "ακροδεξιοί-μετανάστες". Όταν οι όροι αυτών των ζευγαριών συνδέονται μέσω της "βίας", ο στόχος είναι να χαθεί κάθε δυνατότητα διάκρισης μεταξύ τους. Οι "καταδίκες" και οι "δικαιολογήσεις" κάνουν πρωτίστως αυτό, ιδίως όταν γίνονται προκαταβολικά: παίρνουν ως δεδομένη την ταυτότητα των όρων, χωρίς να εξετάζεται κάθε φορά τι είναι τι.

Και κάτι τελευταίο. Πολύ φοβάμαι πως ό,τι έχει ιστορικά αναγνωριστεί ως "φύση" συγχρόνως έχει γίνει, μοιρολατρικά ή εντέχνως, αποδεκτό ως τέτοιο. Μου φαίνεται πολύ πιο ελπιδοφόρα η εικασία ότι η ανθρώπινη φύση είναι η κατεξοχήν αντιφύση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ερώτηση (χωρίς έντονο ύφος): επομένως δικαιολογείται η βία; Και αν ναι, όταν προέρχεται από ποιον;

Ακόμα: οι εργαζόμενοι στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν προσφύγει στη δικαιοσύνη; Έχουν απευθυνθεί στον τύπο; Σε καταιγισμό των πολιτικών με επιστολές διαμαρτυρίας; Γιατί για μένα, πιο αποτελεσματικό θα ήταν να μοίραζαν, π.χ., φυλλάδια έξω από τη βιβλιοπαρουσίαση καλώντας τους αναγνώστες να μποϊκοτάρουν το βιβλίο, ή να είχαν συμμετάσχει στη συζήτηση με ερωτήσεις και απαντήσεις ώστε να ευαισθητοποιηθούν οι ακροατές.

Και τέλος: προσωπικά, ουδόλως με νοιάζει τι λένε τα ΜΜΕ και το πώς και εάν συνδέουν τα όποια ζευγάρια που καταφεύγουν σε πρακτικές βίας. Ξαναείπα: ο νεκρός είναι νεκρός και το ανοιγμένο κεφάλι, ανοιγμένο κεφάλι. Οι πράξεις λοιπόν είναι ίδιες. Έχει σημασία αν ο εκάστοτε δολοφόνος είναι ξερωγώ αναρχικός ή ΜΑΤατζής; Και πότε τελειώνει ο κύκλος της βίας; Όταν πεθάνουν όλοι οι «άλλοι»;

Όσο για τη διακοπή ρατσιστών από διαμαρτυρίες όχι, είναι απευκταίο. Ευκταίο είναι να τους παραπέμπεις στη δικαιοσύνη κάθε φορά που ξεπερνούν τα όρια του νόμου. Ευκταίο είναι να μορφώνεις τα παιδιά για να μην καταφεύγουν σε ακραίες ρατσιστικές ομάδες. Ευκταίο είναι να έχει η κοινωνία τα αντανακλαστικά να τους θεωρεί γελοίους, και να τους αφήνει απ' έξω. Να τους γυρίζουν οι άνθρωποι την πλάτη στην καθημερινότητά τους.

Παράδειγμα: μου έλεγε φίλος Σουηδός ότι στη Σουηδία υπάρχουν πολλά ζευγάρια τελευταίως όπου ο άντρας είναι μαύρος. Μου έλεγε επίσης ότι αν καν αναφέρει κανείς στη ροή της συζήτησης ότι «ο φίλος της τάδε είναι Νιγηριανός», συνήθως οι γύρω σου σου κόβουν την καλημέρα, γιατί αυτό από μόνο του θεωρείται κακόγουστο, πολιτικά ανορθόδοξο και ρατσιστική δήλωση.

Κατά τη γνώμη μου, αυτό είναι ευκταίο. Όχι οι φωνές.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν δεν ήταν σαφές, να το κάνω τώρα: λέγοντας «να διακοπεί» δεν εννοούσα «interrupt», εννοούσα «να εμποδίσουν να γίνει». Όταν πρόκειται για «νόμιμη συγκέντρωση», οι προσπάθειες κάποιων να την εμποδίσουν να γίνει, ναι, θεωρώ ότι είναι φασιστική τρομοκρατία και οδηγούν σε κλιμάκωση, σε αστυνομοκρατία και τραμπουκοκρατία. Δεν πρέπει να καταδικάσουμε κάθε τέτοια κλιμάκωση; Εγώ δεν θέλω να καταδικάσετε το αυτονόητο. Θέλω να καταδικάσετε το μη αυτονόητο. Ας κάτσουμε να κάνουμε μικροδιακρίσεις μετά. Το λεπτό σημείο είναι τι θεωρούμε «νόμιμες» συγκεντρώσεις. Οι συγκεντρώσεις ακροδεξιών που συνθηματολογούν εναντίον μεταναστών θα έπρεπε να θεωρούνται νόμιμες τη στιγμή που με τα συνθήματά τους παρανομούν; Συνθήματα που προτρέπουν να μην τηρείται το σύνταγμα της χώρας καθιστούν παράνομη μια συγκέντρωση; Σε τέτοια δύσκολα ερωτήματα να μπούμε.
 

rogne

¥
Ερώτηση: επομένως δικαιολογείται η βία; Και αν ναι, όταν προέρχεται από ποιον;

Πολύ φοβάμαι ότι δεν συνεννοούμαστε για το τι σημαίνουν οι όροι. Αν η δικαιολογία μιας διαμαρτυρίας ισούται με τη δικαιολογία μιας δολοφονίας, κι αν ο ένστολος, και εν ώρα υπηρεσίας δολοφόνος, ισούται με τον ποινικό εγκληματία δολοφόνο (γιατί όλα είναι "βία"), η κουβέντα δεν θα προχωρήσει πολύ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ έχω πει εξαρχής ότι έχω ξεφύγει από το θέμα από το οποίο ξεκίνησε το νήμα.
 
Top