calzare [tecnico] (λεξιπλασία; )

Η ιταλική εταιρεία Akkua προτείνει ορθοπεδικές κάλτσες και μια σειρά υβριδικών προϊόντων, που είναι κάτι ανάμεσα σε παπούτσι και κάλτσα.

Για τον προσδιορισμό τους, στα ιταλικά, χρησιμοποιήθηκε η ήδη υπάρχουσα λέξη calzare (ουσ.), που υποδηλώνει σχεδόν οτιδήποτε φοριέται στο πόδι (παπούτσια, μπότες, σανδάλια, κ.λπ.).

Υπάρχει ήδη κάποιο ανάλογο προϊόν στην ελληνική αγορά και πως ονομάζεται;

Αν χρειάζεται λεξιπλασία, τι θα προτείνατε;

Μου έρχονται στο μυαλό διάφορα παλαβά, αλλά τίποτα το ικανοποιητικό:
- καλτσυπόδυμα ή καλτσοπάπουτσο ή παπουτσόκαλτσα; :blush:
- [τεχνικό] σανδάλι;
- ορθοπεδικό σανδάλι;

Μέχρι και τα τερλίκια που φτιάχνει η μάννα μου μου ήρθαν στο μυαλό,
αλλά μου φάνηκε λίγο παρατραβηγμένο.

 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Στα νιάτα μου που έκανα τεχνική κολύμβηση, λέγαμε καλτσάκια κάτι ειδικά μισά καλτσάκια από νεοπρένιο που φορούσαμε στα πόδια μας για να μη μας χτυπάει το πέδιλο, και βλέπω ότι καλτσάκια επίσης τα λένε στις καταδύσεις. Δεν αποκλείεται να λέγονται ήδη έτσι αυτά που βλέπω στο σύνδεσμό σου. Ίσως θα σε κάλυπτε και το «είδη υπόδησης», βέβαια, αλλά μπορεί να θέλεις να ρωτήσεις και σε καμιά ομοσπονδία, π.χ. στην Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το λογικό και κατανοητό, πριν αρχίσουμε τις λεξιπλασίες, θα ήταν να πούμε η κάλτσα-παπούτσι, πληθ. οι κάλτσες-παπούτσια.
 
Το λογικό και κατανοητό, πριν αρχίσουμε τις λεξιπλασίες, θα ήταν να πούμε η κάλτσα-παπούτσι, πληθ. οι κάλτσες-παπούτσια.

Δεν ήθελα να πάω σε λεξιπλασία.
Πιο πολύ προς το σανδάλι προσανατολιζόμουν, αλλά η υπόδειξη της palavra ήρθε λουκούμι.
 
Top