Μήπως ήρθε καιρός σοβαρών αποφάσεων για τη Λεξιλογία;

Το συνειδητοποίησα πρώτα-πρώτα από τον εαυτό μου. Με το που έχω ένα σοβαρό μεταφραστικό πρόβλημα, σπεύδω να κάνω αναζήτηση στη Λεξιλογία. Το συνειδητοποίησα έπειτα επειδή σιγά-σιγά άρχισα να λέω σε συναδέλφους μου μεταφραστές: παιδιά, μην ξεχνάτε να κοιτάξετε τι λέει η Λεξιλογία. Δεν το έκανα για διαφήμιση, ήταν απλώς μια διαπίστωση της πραγματικότητας για το πού μπορεί κανείς να βρει ψαγμένες λύσεις σε μεταφραστικά προβλήματα. Σαν να μην έφταναν αυτά, σε μια αναζήτησή μου στην ΙΑΤΕ πέφτω σε μια απόδοση με πηγή --το μαντέψατε-- τη Λεξιλογία! Το κύρος της Λεξιλογίας έχει αυξηθεί ραγδαία. Μας βλέπουνε.

Ναι, αλλά εκτός από τις δόκιμες μεταφραστικές λύσεις τι άλλο βλέπουνε; Πλήθος από καλαμπουράκια πριβέ, άφθονο κουσκούς και αχαλίνωτα παιγνιώδεις διαθέσεις. Κάποιοι έχουν στις αβατάρες τους σκυθρωπές φάτσες, γατάκια, γκομενάκια, μπιπ-μπιπ, μαστίγια, αρκουδάκια και πάει λέγοντας. Κάποιοι λένε τον πόνο τους και τη χαρά τους με μαντινάδες, ιαμβικούς δεκαπεντασύλλαβους και πάσης φύσεως στιχοπλοκίες, ενίοτε αμφίβολης ποιότητας. Κάποιοι άλλοι δεν χάνουν ευκαιρία να ποστάρουν ανέκδοτα και αστεϊσμούς, ενίοτε γυμνασιακού επιπέδου. Άλλοι πάλι αρχίζουν κουβεντούλα και ξεχνιούνται, λες και έχουν ιδιωτική συνάντηση σε καφενείο. Ωραία και καλά και διασκεδαστικά όλα αυτά, δεν λέω, αλλά τη στιγμή ακριβώς που η Λεξιλογία γίνεται απαράκαμπτο σημείο αναφοράς, δείχνει να εκφυλίζεται ανέμελα σε τσατ-ρουμ. Και το λέω με όλο το θάρρος που αντλώ από το γεγονός ότι είμαι από τους τελευταίους που θα μπορούσαν να θεωρηθούν αναμάρτητοι γι’ αυτό τον εκφυλισμό.

Αλλά enough is enough αγαπητοί συν-λεξιλόγοι. Νομίζω ότι ήρθε ή ώρα για σοβαρές αποφάσεις. Τι ψυχή θα παραδώσουμε στην ΕΛΕΤΟ, που λέει ο λόγος; Ανοίγω λοιπόν αυτό το νήμα για μια σοβαρή συζήτηση πάνω στο φλέγον αυτό θέμα. Και συζήτηση κατά το δυνατόν δημοκρατική και πολυσυμμετοχική, όχι πρόφαση για αφανείς αποφάσεις των αδμινιστρατομοδερατόρων.

Επαναλαμβάνω ότι ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, ακριβώς επειδή αναγνωρίζω αβίαστα ότι για το κατρακύλισμα ευθύνομαι τουλάχιστον όσο και οποιοσδήποτε άλλος. Όμως το ερώτημα παραμένει: Μήπως ήρθε καιρός να σοβαρευτεί η Λεξιλογία, να ενηλικιωθεί και --για να το πω λίγο τσουχτερά-- να φορέσει κοστούμι και γραβάτα; Να αποκτήσει δηλαδή σοβαρότητα ανάλογη της ποιότητας των μεταφραστικών λύσεων και των γλωσσικών αναζητήσεων που πάντοτε κατορθώνει να προτείνει; Να αρθεί στο ύψος του κύρους της;

[FONT=&quot][/FONT]
 
Προτού παραθέσω την όποια αναλυτικότερη άποψή μου θα πω κάτι που ίσως φανεί σαν χωρατό, μα δεν είναι:
μιλάμε για τρελό ντεζαβού, ε;
 
Στην αρχή διαφωνούσα με την άποψη του Θέμη, ύστερα όμως που το σκέφτηκα πείστηκα ότι έχει δίκιο. Εμείς οι εξοικειωμένοι με τα ιντερνετικά φόρουμ δεν το καταλαβαίνουμε, αλλά κάποιος αμύητος, βλέποντας τη Λεξιλογία, συμπεραίνει ότι πρόκειται για ένα ακόμα φόρουμ όπου το βασικό είναι ο χαβαλές και όχι η σοβαρή συζήτηση. Αφήνω ότι μια τέτοια κατάσταση μάς αφήνει εκτεθειμένους σε συκοφαντίες καλοθελητών, ότι εδώ κάνουμε πλάκα και δεν είμαστε σοβαρό ορολογικό βήμα συζήτησης (καταλαβαίνετε ποιους εννοώ).

Από την άλλη, εμένα προσωπικά το "κουστούμι και η γραβάτα" με στενεύει -και πολλούς άλλους φαντάζομαι.

Ευτυχώς, σκέφτηκα μια λύση που ίσως αφήνει την πίττα ολάκερη αλλά και χορταίνει το σκύλο. Υπάρχει τεχνικά η δυνατότητα, με ένα απλό σχετικά κόλπο, η Λεξιλογία να διατηρηθεί ως έχει για τα συνδεδεμένα μέλη, αλλά για τους εξωτερικούς επισκέπτες να αλλάξει όψη: δεν θα βλέπουν αβατάρες, ούτε θα βλέπουν τα αστεία σχόλια/νήματα, αρκεί βέβαια να τα σημαδέψουμε με μια ετικέτα, προτείνω F (fun).

Αν συμφωνείτε, από αύριο θα αρχίσω σε 24ωρη βάση να προσθέτω F σε όλα τα σχόλια/νήματα που θα κρίνω αστεία, έτσι ώστε τη Δευτέρα με το καλό να έχουμε δυο Λεξιλογίες, τη σημερινή και την κουστουμάτη.

Αν ο Lexx έχει απορία πώς γίνεται τεχνικά το κόλπο, ας στείλει μέιλ να εξηγήσω (είναι αρκετά περίπλοκο για να το γράψω εδώ).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και συζήτηση κατά το δυνατόν δημοκρατική και πολυσυμμετοχική, όχι πρόφαση για αφανείς αποφάσεις των αδμινιστρατομοδερατόρων.

Του Θέμη του Αναβάταρου τον λόγο άκου μούσα...

Είναι θεία δίκη που θέτει το θέμα ο Θέμης σήμερα, στα τρίτα γενέθλια της Λεξιλογίας. Οι συλλεξιλόγοι, τον ευχαριστούμε γι' αυτό το αφυπνιστικό καμπανάκι. Εκ μέρους της πρωινής βάρδιας αδμινιστρατομοδερατόρων δεσμεύομαι ότι σε αυτή την κρίσιμη συζήτηση θα ακούσουμε προσεκτικά, θα τηρήσουμε τις παρεμβάσεις μας στο ελάχιστο και θα συνοψίσουμε τα συμπεράσματα με μεγάλη προσοχή.



Προσωπικά, τη γραβάτα μου τη φόρεσα...
 

Earion

Moderator
Staff member
Μήπως κοιμήθηκα στη Γη και ξύπνησα σε άλλο πλανήτη; Δεν έχω καθόλου την αίσθηση ότι είμαστε ασόβαροι. Πότε πρόλαβε και καλλιεργήθηκε τέτοια άποψη; Επιτρέψτε μου να πω, έχοντας συναίσθηση ότι απευθύνομαι σε ανθρώπους που σέβομαι και εκτιμώ για το σύνολο της προσωπικότητάς τους, έτσι όπως εκδηλώνεται εδώ (μερικούς τους γνωρίζω και από κοντά) ότι δεν ενοχλήθηκα από την, ας την πούμε, "ελαφρότερη" πλευρά των συζητήσεών μας. Ε, αν ενόχλησαν οι μαντινάδες και τα μπιπ-μπιπ, ας κάνουμε μια προσπάθεια να το καταπιούμε για χάρη της μεγαλύτερης ωφέλειας που αποκομίζουμε.
 
Προτού παραθέσω την όποια αναλυτικότερη άποψή μου θα πω κάτι που ίσως φανεί σαν χωρατό, μα δεν είναι:
μιλάμε για τρελό ντεζαβού, ε;
Όντως, η ιστορία επαναλαμβάνεται σαν φάρσα...;)

Καλή πρωταπριλιά σε όλους! ;)
 
Last edited by a moderator:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ συμφωνώ με το δόχτορα. Βέβαια, αλήθεια είναι ότι όπως λέει ο sarant, με στενεύει λίγο η γραβάτα, αλλά ε, κανένα ταγεράκι μπορεί να το φορέσω αν χρειαστεί.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα, καλό μήνα και χρόνια πολλά στους Λεξιλόγους και τους λεξιλόγους. Στη Λεξιλογία θέλουμε να κάνουμε πλάκα με κάθε σοβαρότητα και να βλέπουμε τα θεωρούμενα ως σοβαρά με κάθε χαλαρότητα. Θέλουμε να θωπεύουμε τις λέξεις και τη γλώσσα σαν να ’ναι η γυναίκα που αγαπάμε πιο πολύ (κυρίες μου, κάντε τις σωστές αντιστοιχίσεις), τις ομορφιές της μαζί με τις ασχήμιες της. Να βάζουμε τους μύθους και τα φετίχ στα χαμηλά βάθρα που τους αξίζουν και από τα δόγματα να διαλέγουμε του Λαρς φον Τρίερ. Να αντιλαμβανόμαστε τη μικρότητα των μεγεθών μας και το μεγαλείο του πιο ασήμαντου θέματος. Να πασχίζουμε για το ωραίο και το αξιοπερίεργο και το τριβιδικό και το χρήσιμο και το άχρηστο χωρίς κανένα αντάλλαγμα, χωρίς να πληρώνουμε και να πληρωνόμαστε, μόνο για τη χαρά της δημιουργίας και για να νιώθουμε ότι δεν είμαστε ρομπότ. Θέλουμε να φοράμε σακάκι αποπάνω και σορτσάκι αποκάτω με την ίδια άνεση που θα φορέσουμε φανελάκι αποπάνω και πείτε κάτι σοβαρό για αποκάτω. Αν η Λεξιλογία σάς πέφτει πολύ καυτή, φέρτε τα μπουκάλια σας μαζί σας. Και θα προστεθεί πάραυτα κανόνας, όποιος ασκεί κριτική στους αδμινιστρατομοδεράτορες να πρέπει να φάει περισσότερα παϊδάκια από εμένα στην επόμενη σύναξη.

 
Και θα προστεθεί πάραυτα κανόνας, όποιος ασκεί κριτική στους αδμινιστρατομοδεράτορες να πρέπει να φάει περισσότερα παϊδάκια από εμένα στην επόμενη σύναξη.

Σωστός!
(Δε μου λέτε τώρα είναι η συζήτηση θέμα που τίθεται σοβαρά ή τσιμπήσαμε όλοι Πρωταπριλιάτικα; )
 
Σήμερα είχα πει ότι δεν απαντάω σε κανένα νήμα που ενέχει την υποψία φάρσας. Αλλά ας πω μια γνώμη κι εγώ. Πρώτον, Χρόνια Πάρα Πολλά και ποιοτικά στη Λεξιλογία! Εύχομαι να είναι πάντα εκεί σε κάθε δύσκολη στιγμή των απανταχού μεταφραστών.

Δεύτερον, το χιούμορ είναι συνυφασμένο με τον πνευματώδη άνθρωπο. Δεν μπορεί να το αφήσει κατά μέρος όταν σκέφτεται, όταν διαβάζει, όταν γράφει. Αν διαβάσατε και εκείνο το υπέροχο αρθράκι που πόσταρε η Παλάβρα τις προάλλες θα διαπιστώσατε ότι ο μεταφραστής είναι κοινωνικό ον ακριβώς λόγω της μοναχικής φύσης της δουλειάς του. Επίσης, είναι πολύ πιεσμένο άτομο. Εκεί που οι άλλοι σταματούν, ο μεταφραστής συνεχίζει. Θυμηθείτε ποιες μέρες του χρόνου έχετε δουλέψει και πόσες ώρες παραπάνω από το 8ωρο ή το πενθήμερο και θα διαπιστώσετε ότι χωρίς χιούμορ ή εύθυμη διάθεση, μάλλον δεν θα υπήρχαν μεταφραστές σε αυτόν τον κόσμο και το ποσοστό αυτοχειρίας θα είχε φτάσει σε υψηλότερα επίπεδα και από τη Σουηδία τον χειμώνα.
Εγώ προσωπικά μπορεί να διαφωνώ με την ύπαρξη ορισμένων θεμάτων, αλλά διαφωνώ επίσης και με την καταπίεση των μελών που θα σκέφτονται πάντα πολλή ώρα προτού διατυπώσουν την αυθόρμητη χιουμοριστική απάντησή τους. Το χιούμορ δεν είναι σπαμ, το χιούμορ είναι η πινελιά που ολοκληρώνει τον όμορφο πίνακα που λέγεται Λεξιλογία.
Τώρα, αν κάποιος θίγεται από τη φαινομενική μη σοβαρότητα κάποιων θεμάτων, τότε μάλλον δεν έχει δοκιμάσει να βρει μια λύση στη Λεξιλογία, ούτε έχει κάποια θέση ως ιδιοσυγκρασία ανάμεσα σε ανθρώπους που παίρνουν σοβαρά τη δουλειά τους, αλλά δεν παύουν να είναι άνθρωποι και να έχουν ανάγκη χαλάρωσης. Εγώ δεν θα ήθελα ποτέ να δω τη Λεξιλογία να είναι square or stack up, όπου κάποιοι παλαιολιθικοί φιλόλογοι θα μας εξηγούν αγέλαστοι το αν το αντικείμενο μπαίνει πριν ή μετά το κατηγορούμενο. Αν ήθελα τέτοιους έχω μπόλικες βαρετές πανεπιστημιακές διαλέξεις και συνέδρια να πάω. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Ακόμα, είναι ακριβώς αυτή η ζεστασιά που εκπέμπει η Λεξιλογία που σε ελκύει και σε κάνει να εθίζεσαι και όχι η ευρυμάθεια (που σίγουρα υπάρχει) ή οι λύσεις που προσφέρει αυτές καθεαυτές.

Τέλος, να παρατηρήσω ότι στο 90% των περιπτώσεων το ποιηματάκι ή το τραγούδι έρχεται αφού έχει απαντηθεί η ερώτηση.

Αλλά για να προτείνω και μια λύση στα πλαίσια που θέτει ο Θέμης, θα έλεγα τώρα που φτιάχνεται εκ νέου η Λεξιλογία να μπει και ένα κουμπί που να λέει Ignore, ώστε είτε να διώχνουμε θέματα που δεν μας ενδιαφέρουν είτε θέματα που θίγουν τη σοβαρότητα ή σοβαροφάνειά μας έστω. Έτσι δεν θα γεμίζει και η οθόνη με τη νέα σχεδίαση με θέματα. :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μπιπ-μπιπ! Καλείται ο Θέμης να μας πει καλό μήνα, γιατί αλλιώς με βλέπω να ψωνίζω ταγεράκια :cry: :twit:
 
Κόμη, Στάθη, γιατί ντεζαβού; Μπορείτε να με ενημερώσετε, έστω και κατ' ιδίαν;

Σαράντ, πολύ καλή η ιδέα σου για το F (αν και θυμίζει την f-word και μπορεί κάποιοι να προσβληθούνε). Ελπίζω να επικοινώνησε μαζί σου ο Lexx για να του τα εξηγήσεις, να μάθει κι αυτός κάνα κολπάκι στην πληροφορική, να μη μένει στάσιμος. Διά βίου μάθηση, που λένε. Τώρα που το ξανασκέφτομαι, ίσως κάποια μέλη θα έπρεπε να προσθέσουν μονίμως το F στην αρχή του ονόματός τους, π.χ. FDaeman, FThemis κτλ.

Νίκελ, μετά την εκφοβιστική απειλή σου περί παϊδακίων, ομνύω να μην ασκήσω ξανά κριτική στους αδμινιστρατομοδεράτορες, αλλά υπό έναν όρο. Όταν επαναφερθεί το πολυτονικό, να κάνουμε οι δυο μας κόντρα στις δασείες και στις περισπωμένες (που τότε θα τις λέμε περισπώμενες). Αν χάσεις, να τρώω παϊδάκια μόνο εγώ και εσύ να είσαι δίπλα και να κοιτάς, μόνο να κοιτάς. Θέλει αρετήν και τόλμην το κέρδισμα των στοιχημάτων και η επίτευξη παραχωρήσεων των άλλων.

Παλάβρα, αν δεν σε δω με ταγιεράκι δεν λέω τίποτα.
 

Earion

Moderator
Staff member
Άει στο καλό, με κοψοχολιάσατε! Την πάτησα μεγαλοπρεπώς. Καλή Πρωταπριλιά, με υγεία σε όλους και καλά γεράματα στο τρίχρονο!
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτή είναι μια καλή ευκαιρία να προσθέσω ότι η Λεξιλογία έχει πολλούς αδμινιστρατομοδεράτορες και κανέναν αρχιδιαχειριστή. Καλή πρωταπριλιά σε όλους.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα, καλό μήνα και χρόνια πολλά στους Λεξιλόγους και τους λεξιλόγους.

Τρία χρόνια, τρία θέματα, τρία μπουκάλια. Τυχαίο;

Και του χρόνου, με υγεία.

(Στη φωτό δεν απεικονίζεται σωσίας του Σαραντ)
 
Καλό και δημιουργικό μήνα κι από μένα σε όλους τους αγαπητούς Συλλεξιλόγους!!!
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλό μήνα σε όλες τις λεξιλόγες και τους λεξιλόγους και χρόνια πολλά στο σύνολο, πολύ μεγαλύτερο από τα μέρη που το απαρτίζουν, τη Λεξιλογία που σήμερα κλείνει τα τρία της χρόνια!

Το πάρτι - Λουκιανός Κηλαηδόνης

Θέλω ένα βράδυ να κάνω ένα πάρτι
πάρτι από εκείνα τα παλιά
και να καλέσω σε εκείνο το πάρτι
να 'ρθουν τα πιο καλά παιδιά

Να 'ρθει ο Φελίνι
Να 'ρθει κι ο Μάρκος
Να 'ρθουν οι Μπιτλς
Να 'ρθει ο Σαρλό
Να 'ρθει ο Καντίνσκι
Να 'ρθει κι ο Μπόρχες
Να 'ρθει ο Σινάτρα
και να 'μαι κι εγώ

Γιο, χο, χο, γιο, χο, χο
σ' ένα βαθύ μπουντρούμι
Γιο, χο, χο, γιο, χο, χο
μ' ένα μπουκάλι ρούμι

Να 'ρθει ο Σεγκόβια
Να 'ρθει ο Πικάσο
Να 'ρθει κι ο Ντίσνεϊ
Να 'ρθει κι ο Μπρελ
Να 'ρθει ο Πρίσλεϊ
Να 'ρθει κι ο Μπόγκαρτ
Να 'ρθει κι ο Βάιλ
Και να 'ρθει κι ο Μπρεχτ

Να 'ρθει ο Σαββόπουλος
Να 'ρθει κι ο Λέστερ
Να 'ρθει ο Τζέρεμι
Να 'ρθει ο Τριφό

Να 'ρθει ο Τζιν Κέλι
Να 'ρθει ο Σκοτ Τζόπλιν
και ξαφνικά
να μπουκάρει ο Ζορό

Γιο, χο, χο, γιο, χο, χο
σ' ένα βαθύ μπουντρούμι
Γιο, χο, χο, γιο, χο, χο
μ' ένα μπουκάλι ρούμι

Να 'ρθει ο Μακλάρεν
Να 'ρθει ο Σάτσμο
Να 'ρθει ο Γκούντμαν
Να 'ρθει ο Ρομπέν
Να 'ρθει ο Σεφέρης
Να 'ρθει κι ο Ρώτας
Να 'ρθει ο Μικέλης
Να 'ρθει κι ο Ντασέν

Να 'ρθει ο Ντίλιγκερ
Να 'ρθει ο Βέγγος
Να 'ρθει ο Γκέρσουιν
Να 'ρθει κι ο Μπραμς
Να 'ρθει κι ο Άμποτ
με τον Κοστέλλο
Να 'ρθει ο Τσιτσάνης
και να 'ρθει κι ο Μπαχ

Γιο, χο, χο, γιο, χο, χο
σ' ένα βαθύ μπουντρούμι
Γιο, χο, χο, γιο, χο, χο
μ' ένα μπουκάλι ρούμι

Στη μπάντα να περάσει η παρέα μας!
Γιούχα - ι, γιούχα - για
Στη μπάντα να περάσει η παρέα μας
Γιούχα - ία - για!


Και ξημερώνοντας την άλλη μέρα
όταν το σύνθημα δώσω εγώ δώσουμε εμείς
σ’ ένα αερόστατο θα μπούμε όλοι
να συνεχίσουμε στον ουρανό!

Γιο, χο, χο, γιο, χο, χο
σ' ένα βαθύ μπουντρούμι
Γιο, χο, χο, γιο, χο, χο
μ' ένα μπουκάλι ρούμι


Πριν καν ανοίξουμε το μπουκάλι με το ρούμι, πόση σοβαροφάνεια να έχει κανείς με τέτοια παρέα;

Ηχητικά, εδώ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πριν καν ανοίξουμε το μπουκάλι με το ρούμι, πόση σοβαροφάνεια να έχει κανείς με τέτοια παρέα;
Μεγάλη. Εγώ ήδη φόρεσα το ταγέρ μου, όπως βλέπετε παρακάτω (στο δρόμο της σοβαρότητας με ακολουθούν διάφορες συλλεξιλόγες).

 

daeman

Administrator
Staff member
Μεγάλη. Εγώ ήδη φόρεσα το ταγέρ μου, όπως βλέπετε παρακάτω (στο δρόμο της σοβαρότητας με ακολουθούν διάφορες συλλεξιλόγες).

Κι αυτή η παρέα καλή, δεν λέω. :clap: :clap:

Μμμμ, πώς θα της πάει της αβατάρας σου το ταγεράκι, δεν λέγεται! :whistle:
 
Top