être dans la merde = την έχω πολύ άσχημα

Πιο αρνητική γνώμη για την χώρα μας δεν θα μπορούσε να έχει ο επικεφαλής του ΔΝΤ, Ντομινίκ Στρος Καν, που φέρεται να δηλώνει πως «οι Έλληνες είναι βουτηγμένοι στα σκ*τά»,

Πηγή: Φήμες

Και όλα αυτά στο γνωστό φιλμάκι που απασχόλησε τα μέσα προ καιρού, σχετικά με το τηλεφώνημα Γιωργάκη προς DSK για παρέμβαση του ΔΝΤ κλπ.

Όμως être dans la merde δεν σημαίνει "είμαι βουτηγμένος στα σκατά" αλλά "την έχω πολύ άσχημα", επί το κοσμιότερον: "βρίσκομαι σε δεινή θέση". Οπότε και η φράση τού Φήμες.gr "Πιο αρνητική γνώμη για την χώρα μας δεν θα μπορούσε να έχει ο επικεφαλής του ΔΝΤ" είναι εντελώς παραπλανητική. Να γιατί οι πολιτικοί καταφεύγουν στην ξύλινη γλώσσα: για να μη δίνουν λαβή σε κίτρινους παρερμηνευτές.
 
Τώρα μόλις είδα ότι και ο Σαραντάκος στο μπλογκ του ασχολείται με το ίδιο θέμα (με δημοσίευση πιο μετά, αλλά αναφέρεται σε συζήτηση που έγινε νωρίτερα στο buzz). Τέλος πάντων, μία είναι η ουσία: δεν υπάρχει αθανασία...
 

nickel

Administrator
Staff member
Τέλος πάντων, μία είναι η ουσία: δεν υπάρχει αθανασία...
Τελικά, η συζήτηση είναι σκατολογική ή εσχατολογική; Με μπέρδεψες. ;)

Το νήμα του Σαραντάκου είναι εδώ:
http://sarantakos.wordpress.com/2011/03/10/merdestrausskahn/

Και ίσως ήρθε η ώρα να ανοίξουμε το σκατολογικό μας νήμα. Να δούμε ποιο είναι το καλύτερο σκωρ. :eek:
 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραία, να βγάλουμε νωρίς από τη μέση μερικά κλασικά. Scatman με στίχους.

 

daeman

Administrator
Staff member
Συμπαθάτε με, αλλά από τον Σκάτμαν Κράδερς μ' αρέσει και η ιστορία του Μέμφις Μπιλ, που πέθανε στην ψάθα.


Memphis Bill, the old deadbeat died broke without a cent, bragged to the last before he passed, made his will and testament...
 
Last edited:
Διαμάντι το πρώτο, daeman, υποκλίνομαι! και στον Bakshi βεβαίως... Το δεύτερο μου θύμισε τον Andy Kirk.
 
Top