"εγκλεισμός" κινδύνου

Σε οδηγία της ΕΕ υπάρχει η εξής φράση: "Οι μόνες ασθένειες που δικαιολογούν μέτρο περιοριστικό της ελευθερίας κυκλοφορίας, είναι οι ασθένειες που εγκλείουν κίνδυνο επιδημίας". Στέκει εκεί η χρήση του ρήματος "εγκλείω";
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ο Βοσταντζόγλου στο 1106 ΚΙΝΔΥΝΟΣ αναφέρει:
(η κατάσταση) έχει / ενέχει / εγκρύπτει / εγκυμονεί / κυοφορεί / παρουσιάζει (κινδύνους)

Επίσης, στο 300 ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ δίνει και το "υπάρχει κίνδυνος να (γίνει κάτι κακό ή απευκταίο)".

ΣτΖ: Κάτι σα σύγχυση μεταξύ "εγκρύπτουν" και "εγκλείουν" μου μυρίζεται... λες και δεν υπήρχαν διαφανέστερες κι απλούστερες λέξεις να χρησιμοποιηθούν εδώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι πολλοί οι κίνδυνοι σ' αυτή τη ζωή, και πολλά τα ρήματα που του κάνουν παρέα. Και το εμπεριέχω που λέει ο Δ. και το εμπερικλείω και το εγκλείω και τα βοσταντζόγλεια και, αν συνεχιστεί η φωτιά, θα σκεφτώ και άλλα.
 
Ακριβώς, κυρ-Ζάζουλα. Το ψώνιο τούς έφαγε. Κοίταξα Τριανταφυλλίδη, Μπαμπινιώτη και Τεγόπουλο προτού το ποστάρω και τη σημασία που μάλλον ήθελε ο ποιητής (του "ενέχω" π.χ.) δεν τη βρήκα για το "εγκλείω".

Α, τώρα είδα και τον Νίκελ. Στέκει δηλαδή; Το ακούτε και δεν σας "χτυπάει" λίγο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Στο ΛΝΕΓ υπάρχει 3. (μτφ.) εμπεριέχω: τα ποιήματά του εγκλείουν υψηλές ιδέες και ιδανικά. Μέσα σ' αυτή τη σημασία ενέκλεισαν κι αυτή τη χρήση.
 
Στο ΛΝΕΓ υπάρχει 3. (μτφ.) εμπεριέχω: τα ποιήματά του εγκλείουν υψηλές ιδέες και ιδανικά. Μέσα σ' αυτή τη σημασία ενέκλεισαν κι αυτή τη χρήση.

Μα τι ζώον είμαι! Δεν το είδα! Μερσίιιι
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στο ΛΝΕΓ υπάρχει 3. (μτφ.) εμπεριέχω: τα ποιήματά του εγκλείουν υψηλές ιδέες και ιδανικά. Μέσα σ' αυτή τη σημασία ενέκλεισαν κι αυτή τη χρήση.
Σύγκρινε λοιπόν, Νίκο, το παραπάνω με τον ορισμό τού ενέχω:
ενέχω : (λόγ., για λόγο, πράξη, γεγονός) έχω, εκτός από αυτό που φαίνεται ή δηλώνεται, και κτ. άλλο νοητό και συνήθ. κακό·
...και μετά έλα να συζητήσουμε περί διαφάνειας και απλών κατασκευών στην έκφραση, όπως σχολίασα προηγουμένως. :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν διαφωνώ καθόλου. Αλλά τα κείμενα κρύβουν πολλούς τέτοιους κινδύνους. Βλέπω όμως τώρα τον τίτλο και σκέφτομαι:

1. Αυτό σίγουρα δεν υπάρχει, εκτός αν πρέπει να το φτιάξουμε.

2. Υπάρχει ουσιαστικό για όλα αυτά τα ρήματα; Τι μπορούμε να πούμε δηλαδή; Η συνεπαγωγή κινδύνων;

Χρειάζομαι ξεκούραση, χρειάζομαι ξεκούραση. Έστω και σε κατακόρυφο άξονα.
 
Σύγκρινε λοιπόν, Νίκο, το παραπάνω με τον ορισμό τού ενέχω:
ενέχω : (λόγ., για λόγο, πράξη, γεγονός) έχω, εκτός από αυτό που φαίνεται ή δηλώνεται, και κτ. άλλο νοητό και συνήθ. κακό·

Αυτή είναι ίσως η ιδανική λέξη για την περίπτωση. Οι άλλες όμως αποκλείονται;
 
Top