κατοπτρικός, αντικατοπτρικός

Elsa

¥
Θέλω να περιγράψω το κείμενο της εικόνας:

http://www.imagehosting.gr/upload4/images.php/i37167_mirrored.jpg (Problem)

και έχω μπερδευτεί με τις έννοιες, είναι έτσι;
κατοπτρικός : ο αναφερόμενος σε κάτοπτρο ή αυτός που αποτελείται από κάτοπτρα (~ φακός, ~ σωλήνας), αγγλικά: catoptric
αντικατοπτρικός : ο αντεστραμμένος όπως μέσα σε κάτοπτρο

Είχαμε κάνει μια παρόμοια συζήτηση αλλού, αλλά το ερώτημα τότε ήταν μεταφραστικό όχι σημασιολογικό.
Υπάρχει η λέξη αντικατοπτρικός ή το σωστό είναι εναντιόμορφος;
(Στο Magenta για την φράση mirror image δίνει εναντιόμορφο είδωλο).

Ο Τριανταφυλλίδης δίνει:
κατοπτρικός -ή -ό [katoptrikós] E1 : (φυσ.) 1. που αναφέρεται στο κάτοπτρο: Κατοπτρικά όργανα. Κατοπτρική μέτρηση. Κατοπτρικό τηλεσκόπιο. || (ως ουσ.) η κατοπτρική, κλάδος της οπτικής που μελετά τα φαινόμενα της ανακλάσεως του φωτός επάνω σε λείες και στιλπνές επιφάνειες.
2. που είναι όμοιος με κπ. άλλο, αλλά έχει την αντίθετη διάταξη, όπως θα εικονιζόταν μέσα σε έναν καθρέφτη: Κατοπτρική εικόνα. Το δεξί χέρι είναι η κατοπτρική εικόνα του αριστερού. [λόγ. < ελνστ. κατοπτρικός]

και
εναντιόμορφος -η -ο [enandiómorfos] E5 : για αντικείμενα, σχήματα, παραστάσεις κτλ. που το ένα αποτελεί την κατοπτρική εικόνα του άλλου. [λόγ. < γερμ. enantiomorph < αρχ. ἐναντίο(ς) + μορφ(ή) -ος]
ενώ, δεν έχει την λέξη αντικατοπτρικός.
 
Last edited by a moderator:

Zazula

Administrator
Staff member
Το κείμενο που δίνεις είναι όντως κατοπτρικό, διότι διαβάζεται κανονικά με καθρέφτη. Αν δεν κάνω λάθος, δεν διαβάζονται όλα τα αντεστραμμένα κείμενα με καθρέφτη (να πάρει, θα μ' αναγκάσεις να σκαλίζω πάλι τις σημειώσεις μου...) — κι όταν δεν μπορείς κάτι να το δεις κανονικά μέσω καθρέφτη, τότε για να ακριβολογούμε δεν έχουμε κατοπτρικό κείμενο. (Να σημειωθεί ότι μιλάμε για επίπεδα, μη παραμορφωτικά κάτοπτρα.) Επομένως, τα ασθενοφόρα αναγράφουν το AMBULANCE κατοπτρικά, κι έτσι έγραφε —σε μια μορφή πρωτόγονης κρυπτογράφησης— κι ο Ντα Βίντσι.

Το αντικατοπτρικός δεν θυμάμαι να το έχω συναντήσει, και με οδηγεί περισσότερο στην έννοια του καθρεφτιζόμενου αντικειμένου, όπως εδώ:


Τέλος το εναντιόμορφος μου περιγράφει γενικά ένα αντικείμενο συμμετρικό ως προς άξονα (σε δύο ή τρεις διαστάσεις). Φρονώ ότι είναι αρκετά δύσχρηστο για αμιγή κείμενα (δηλαδή όχι για σχήματα ή αντικείμενα).
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια μεγάλη μικρή απούσα, που μας την έχει κλέψει ο Σηκουάνας, είχε κάποτε πει:

Αυτή είναι μια εικόνα:



Η δεύτερη αποκάτω είναι κατοπτρική της πρώτης ως προς τον κάθετο άξονα:



Και η τρίτη είναι κατοπτρική της πρώτης ως προς τον οριζόντιο άξονα.

 

Elsa

¥
Άρα το σωστό είναι κατοπτρικό κείμενο. Ευχαριστώ!

@Zaz: Υπάρχει και το mirror image.

Η δεύτερη αποκάτω είναι κατοπτρική της πρώτης ως προς τον κάθετο άξονα:
Θαρρώ πως εδώ, το σωστό είναι κατακόρυφο άξονα.

Ναι, μας έχει λείψει εκείνο το κορίτσι...
 
Κάθετος άξονας, δεν είναι λάθος. Κατακόρυφος είναι καλύτερο.

(Ο Μπαμπινιώτης βέβαια λέει ότι είναι).
 

Elsa

¥
Κάθετος άξονας, δεν είναι λάθος. Κατακόρυφος είναι καλύτερο.

(Ο Μπαμπινιώτης βέβαια λέει ότι είναι).

Αν ορίσεις ως προς τι είναι κάθετος, είναι σωστό. Σκέτο κάθετος, είναι λάθος (στη γεωμετρία, στον Μπαμπινιώτη δεν ξέρω).:)
 
Αν ορίσεις ως προς τι είναι κάθετος, είναι σωστό. Σκέτο κάθετος, είναι λάθος (στη γεωμετρία, στον Μπαμπινιώτη δεν ξέρω).:)

Ναι, το γνωρίζω αυτό. Αλλά πολλές φορές ορίζεται από το περιβάλλον του, όπως στις εικόνες παραπάνω για παράδειγμα. Αλλά όπως είπα όμως και πριν, συμφωνώ ότι κατακόρυφος είναι καλύτερο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στο ίδιο νήμα εκεί, ο stathis είχε γράψει για κατακόρυφο άξονα. Εγώ απλώς αντέγραφα από την απούσα. Άλλωστε, η τελευταία φορά που μου μίλησαν για οριζόντιο και κατακόρυφο άξονα ήταν σχεδόν πριν από τον άλλο Άξονα. :(
 

Elsa

¥
Άλλωστε, η τελευταία φορά που μου μίλησαν για οριζόντιο και κατακόρυφο άξονα ήταν σχεδόν πριν από τον άλλο Άξονα.
Τσ, τσ, τσ, υπερβολές! ;)

Άλλωστε, για να θυμηθούμε και τις εξυπνάδες της μακρινής εκείνης εποχής, ο πους της καθέτου είναι αρχή δια την γεωμετρίαν!
 
Top