"συνέβαιναν" και διορθωτής Word

danae

¥
Δεν ξέρω πού να γράψω την απορία - παράπονό μου (Νίκο, εδώ δεν πιάνει το κόλπο alt + παύλα για τη διπλή παύλα). Τη γράφω εδώ κι αν κάνω λάθος τη μεταφέρετε.

Γράφω ένα κείμενο και το Word μου το υπογραμμίζει σε ένα σωρό άσχετα σημεία. Δεν ξέρει, πχ, την λέξη "εγγόνια" και μου προτείνει την "ευγονία". Και το τελευταίο που συνάντησα: γράφω "συνέβαιναν" και μου προτείνει "συνεβαίνανε". Το κακό είναι πως όποτε βλέπω κάτι υπογραμμισμένο, προβληματίζομαι.

Στον προηγούμενο υπολογιστή μου, περνούσα όλες τις λέξεις που δεν γνώριζε ο διορθωτής στο λεξικό του. Είχα πρόβλημα όμως κάποια στιγμή, γιατί δεν δεχόταν άλλες λέξεις. Εσείς τι κάνετε; Υπάρχει βελτιωμένος διορθωτής; (Έχω το Word 2003).

Ευχαριστώ!
 

danae

¥
Κι άλλο παράδειγμα, φρέσκο: δεν του αρέσει το "οπτικοακουστικά" και μου προτείνει να το κάνω "οπτικοαουστικά"!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Λοιπόν, από δική μου εμπειρία, ο διορθωτής του Word παίρνει ναρκωτικά. Χτες, ενώ δεχόταν το «κομμουνισμός» με δύο μ, δε δεχόταν το «αντικομμουνισμός» με δύο αλλά πρότεινε οπωσδήποτε ένα μ.

Για να μην πω ένα σωρό άλλες ανύπαρκτες λέξεις που προτείνει ως εναλλακτική λύση για τις λέξεις που δεν ξέρει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ υπάρχει ακόμα ο διορθωτής που είχε κυκλοφορήσει δοκιμαστικά η Neurolingo και δούλευε ικανοποιητικά.
 
Top