syndic, administrateur και μη χειρότερα!

Συμφορουμίτες μου, θα ήθελα τη συμβουλή σας.

Πολυκατοικία έχει ένωση συνιδιοκτητών (syndicat des copropriétaires), η οποία διορίζει ως διαχειριστή (syndic) μια εταιρεία, την ΜΗΤΣΟ ΕΠΕ. Η ΜΗΤΣΟΣ ΕΠΕ παραιτείται, αλλά δεν έχει επιστρέψει στην ένωση ιδιοκτητών ούτε το ταμείο, ούτε τα έγγραφα. Η πρόεδρος της ένωσης υποβάλλει αίτηση στο πολυμελές πρωτοδικείο του Μπορντό, το οποίο ορίζει προσωρινό διαχειριστή της πολυκατοικίας (administrateur provisoire), τον ΦΕΡΕ-ΠΙΣΩ-ΤΑ-ΛΕΦΤΑ-ΡΕ, και του αναθέτει να ανακτήσει το ταμείο και τα έγγραφα. Το εμπορικό πρωτοδικείο του Μπορντό ορίζει επίσης έναν τύπο, τον Κυριούλη, ως προσωρινό διαχειριστή (administrateur provisoire) της ΜΗΤΣΟΣ ΕΠΕ (η οποία μάλλον πάει για αναγκαστική διαχείριση/εκκαθάριση κτλ) Και μετά ο ΦΕΡΕ-ΠΙΣΩ-ΤΑ-ΛΕΦΤΑ-ΡΕ εκλέγεται επίσημα διαχειριστής (syndic) της ένωσης συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας και περνάει την Οδύσσεια (όπως κι εσείς) με τον Κυριούλη, προσωρινό διαχειριστή (administrateur provisoire) της ΜΗΤΣΟΣ EΠΕ.

Ο πόνος μου ποιος είναι, σε όλο τούτο το παραλήρημα; Έχω παντού διαχειριστής, διαχειριστής, διαχειριστής, ενώ στο πρωτότυπο η διάκριση είναι εμφανής.

Read and weep:

'ne disposant d'aucun élément comptable concernant la gestion des copropriétés, le matériel informatique détenu par la SARL XXX ayant disparu, l'administrateur ne peut fournir au nouveau syndic que des éléments partiels concernant la gestion courante desdites copropriétés."

«μη διαθέτοντας κανένα λογιστικό στοιχείο σχετικά με τη διαχείριση των συνιδιοκτησιών, και καθώς το ηλεκτρονικό πληροφοριακό υλικό που είχε στην κατοχή της η SARL XXX έχει εξαφανιστεί, ο προσωρινός διαχειριστής δεν δύναται να παρέχει στον νέο διαχειριστή παρά μόνο ελλιπή στοιχεία σχετικά με την τρέχουσα διαχείριση των εν λόγω συνιδιοκτησιών.»

Ως λύση σκέφτομαι να βάλω "διαχειριστής της πολυκατοικίας" "προσωρινός διαχειριστής της εταιρείας" κτλ.

«μη διαθέτοντας κανένα λογιστικό στοιχείο σχετικά με τη διαχείριση των συνιδιοκτησιών, και καθώς το ηλεκτρονικό πληροφοριακό υλικό που είχε στην κατοχή της η SARL XXX έχει εξαφανιστεί, ο προσωρινός διαχειριστής της εταιρείας δεν δύναται να παρέχει στον νέο διαχειριστή της συνιδιοκτησίας παρά μόνο ελλιπή στοιχεία σχετικά με την τρέχουσα διαχείριση των εν λόγω συνιδιοκτησιών.»

Όβερ εντ άουτ! (Ζητωκραυγές από το πλήθος!) :D
 
Το διαχειρίστηκες άψογα το θέμα της διαχείρισης, είναι πράγματι το μόνο που μπορείς να κάνεις ως προς αυτό. Κατά τα άλλα, το "παρέχει" θα έπρεπε να ήταν "παράσχει" ή ακόμα καλύτερα "παραδώσει" (είναι άλλωστε η λέξη που συνήθως χρησιμοποιείται στις περιπτώσεις αυτές).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Προτείνω:
ΜΗΤΣΟΣ ΕΠΕ: διορισμένος διαχειριστής
ΦΕΡΕ-ΠΙΣΩ-ΤΑ-ΛΕΦΤΑ-ΡΕ: προσωρινός διαχειριστής
Κυριούλης: γιατί όχι «σύνδικος»; Δεν πάει για πτώχευση η εταιρεία;
ΦΕΡΕ-ΠΙΣΩ-ΤΑ-ΛΕΦΤΑ-ΡΕ (2): νέος διορισμένος διαχειριστής

Πολλά λέω, το ξέρω, νομίζω όμως ότι είναι λίγο πιο ξεκάθαρο. (Α, και «ΦΕΡΕ-ΠΙΣΩ-ΤΑ-ΛΕΦΤΑ-ΡΕ»; Αχαχαχαχαχαχα! :D:D)
 
Κυριούλης: γιατί όχι «σύνδικος»; Δεν πάει για πτώχευση η εταιρεία;

Μολονότι ο πειρασμός για την χρήση του όρου "σύνδικος" είναι πραγματικά μεγάλος στην περίπτωσή μας, καλό θα είναι να την αποφύγουμε. Ο τύπος παραμένει administrateur provisoire, δεν είναι curateur, ούτε καν liquidateur.
 
Top