Hızır [TR] ( الخضر‎ ) = Χιδίρ

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Προφήτης του Ισλάμ, ο οποίος εμφανίζεται ως θαυματουργός. Στα αραβικά λέγεται Khidr ή Al-Khiḍr ( الخضر‎ ). Εμφανίζεται και στο Κοράνι, αν και δεν κατονομάζεται. Πώς τον λέμε στα ελληνικά; Έψαξα για Χιντίρ και Κιντρ και βρήκα ελάχιστα αποτελέσματα. Υπάρχει μήπως καθιερωμένη ονομασία; Άμα τη βρούμε, θυμηθείτε μου να του τάξω για να μας φτιάξουν εκείνο το υποφορουμάκι που λέγαμε...

Khidr or Al-Khiḍr (Arabic: الخضر‎ "the Green One", also transcribed Khidr, Khidar, Khizr, Khizar and Persian: خضر, Turkish: Hızır) is a figure in Islam, who according to the Muslim belief, was a righteous servant of God[1], who possessed great mystic knowledge[2]. He was contemporary with Moses[3], but is not identified as living in Israel or being an Israelite. Although the Qur'an does not mention Khidr as a prophet, other sources list him as one[4].

http://en.wikipedia.org/wiki/Khidr
 
Χηδήρ και Χηζήρ τον έχει ο Μιρμίρογλου, ο Χλωρός μεταγράφει "Χηζρ ή Χηζήρ ή Χητήρ" (το τ με τελεία από πάνω, δηλαδή ντ) αλλά στη συνέχεια τον αναφέρει ως Χηδήρ: ον. κ. προφήτου, όστις κατά την Μουσουλμανικήν παράδοσιν ζη έτι, ούτινος ο λιχανός δάκτυλος είναι ίσος τω μέσω, και όστις σπεύδει εις βοήθεια των δεομένων.
Αν κρίνω από το επώνυμο Χιδίρογλου, η μεταγραφή Χιδίρ δεν είναι κακή λύση.
 
Παρόλα αυτά, εγώ χρησιμοποιώ το Χιζίρ -μου φαίνεται και πιο οικείο, δεν ξέρω γιατί.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εδώ απόσπασμα από το βιβλίο του Μιρμίρογλου με τον Χηδήρ. Μάλλον πρόκειται γι' αυτό το απόσπασμα (γκούγκλης):
ΕΙς τήν κατηγορίαν τών τοιούτων προσκυνημάτων ανάγονται καΐ οί διάφοροι τάφοι τοΟ Σαλτήκ Μπαμπά, τού Χηδήρ Μπαμπά, τοΟ Γκιούλ Μπαμπά, τοΟ Κουγιούν Μπαμπά, τοΟ Σερσέμ 'Αλή Μπαμπά καΐ λοιπών ομοίων. Ό Καΐγκουσούζ Άπτάλ κατέχει μεγάλην ...

Ακριβώς από πάνω στον γκούγκλη βρισκω κι αυτό:
... τήν συνοικίαν Κιντίρα (Χηδήρ-άγά) και παρά τήν όδόν τήν άγουσαν πρός τόν σιδηροδρομικόν σταθμόν. Τοΰτο έφερε μεγάλην όπήν, προξενηθεϊσαν έκ βολής τηλεβόλου ύπό τών Ρώσσων κατά τήν κατάληψιν ιής Τυρολόης ύπ' αυτών (17.1.1878). ...​
από αυτό εδώ το βιβλίο.

Ως αδαής, αναρωτιέμαι απλώς (αλλά δεν ξέρω ούτε μπορώ να καταλάβω) αν ο δερβίσης Χηδήρ (απ' όσο καταλαβαινω) βαφτίστηκε από τον προφήτη.

Α, και (άσχετο ίσως, αλλά αναρωτιέμαι μετά το θρακικό εύρημα πιο πάνω) υπάρχει χωριό Χίδηρα (η Χύδηρα) στη Μυτιλήνη (πιο πολλές πληροφορίες στην αγγλική και όχι στην ελληνική βικη).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νομίζω ότι ο δερβίσης που λες και ο προφήτης είναι το ίδιο πρόσωπο, δόκτωρ. Μαρίνο, κι εγώ Χιζίρ έχω βάλει προς το παρόν. Διάβασα και το απόσπασμα του Κορανιού που αναφέρει η Βίκι, όντως δεν κατονομάζεται ο προφήτης.
 
Ναι, ήταν αρκετά κοινό όνομα στα οθωμανικά χρόνια. Το χωριό στη Μυτιλήνη πιθανότερο, κτγμ, να βαφτίστηκε από κάποιον αγά παρά από τον προφήτη.
 
Top