direct = νταϊρέκτ ή ντιρέκτ;

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αποκάλυψη για μένα το σημερινό απόγευμα: και στο forvo αλλά και στο freedictionary βλέπω ότι το ρήμα direct προφέρεται κάπως σαν ντΙρεκτ, και όχι ντΆΙρεκτ, όπως πίστευα ως τώρα. Ως άλλος Μήτσος, λοιπόν, ερωτώ: να αναθεωρήσω την κοσμοθεωρία μου; :p:D
 
Εξαρτάται αν είσαι αγγλόφωνη ή αμερικανόφωνη... τι τράβηξα μ' αυτές τις διαφορές στο μάθημα της στενογραφίας... δεν περιγράφονται!

Και τα δύο σωστά είναι, κατά περίπτωση :-)
 
Μα είναι πολύ απλό. Κατά το Longman:
di‧rect 1 S2 W1 [FONT=&quot][FONT=&quot] / [FONT=&quot]dəˈrekt, dɪˈrekt, ˌdaɪˈrekt◂ [FONT=&quot]/
[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]
Διαλέγεις και παίρνεις...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κι εγώ νόμισα ότι τόριξες στην πυγμαχία :D, όπου φυσικά υπάρχει μόνο ντιρέκτ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
@Νάντια: κι εγώ το ίδιο νόμιζα. Μα το freedictionary λέει ντΙρέκτ και για τα δύο! Έχει κάτι σημαιούλες πάνω πάνω, αν δείτε. Δεν ακούω καλά, μήπως;;; :confused:
@ντοκτόρ: εγώ από τέτοια βίαια σπορ δεν ξέρω :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα είναι πολύ απλό. Κατά το Longman:
di‧rect 1 S2 W1 [FONT=&quot][FONT=&quot] / [FONT=&quot]dəˈrekt, dɪˈrekt, ˌdaɪˈrekt◂ [FONT=&quot]/
[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]
[/FONT]
Διαλέγεις και παίρνεις...
Εγώ πάντως το προφέρω ταυτόχρονα και με τους τρεις τρόπους: ένα [ντεiρέκτ] που παντρεύει το [ντιρέκτ] με το [νταϊρέκτ]. :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τελικά έχετε όλοι δίκιο, και ο Collins συμφωνεί. Τι λέτε για τις προφορές του φριντίκ; Όντως δεν ακούω καλά;
 

daeman

Administrator
Staff member
Τελικά έχετε όλοι δίκιο, και ο Collins συμφωνεί. Τι λέτε για τις προφορές του φριντίκ; Όντως δεν ακούω καλά;

Ντιρέκτ ακούω κι εγώ και στα δυο του freedictionary.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όπως λέει και το Longman Pron, είναι μοιρασμένα τα πράγματα στην Αγγλία. Ωστόσο, σε όλα τα λεξικά την πρώτη θέση την έχει η απλούστερη προφορά. Οπότε είναι η πρώτη προφορά που δίνουν και στα ηχητικά αρχεία, με αποτέλεσμα και το αμερικάνικο και το αγγλικό να ακούγονται το ίδιο, [ντιρέκτ].
 
Πάντως από την Cambridge-ιανή φοιτητική εμπειρία μου, οι Άγγλοι που παίζουν κρίκετ το προφέρουνε dahhhhhhhh-rect. ;)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλωσορίζω κι εγώ τη Θεμισντώ (αν μου επιτρέπεις το χαϊδευτικό, σμιλεμένο πάνω στο υπαρκτό Θεμιστώ). Ανάμικτα είναι ήδη τα αισθήματά μου: έχεις κάνει πάνω από 24 ώρες στο Κέμπριτζ:
. Έχεις γνωστούς που παίζουν κρίκετ:
.

Ελπίζουμε να μας μεταφέρεις συχνά τις φρέσκες αγγλικές σου γνώσεις και ματιές, μια και οι δικές μας έχουν αρχίσει να σκουριάζουν απελπιστικά (και, όχι, γνωστούς που παίζουν κρίκετ δεν είχαμε ποτέ).
 
Εδώ στο Μίσιγκαν (γιατί για όλη την Αμερική δεν μπορεί να μιλήσει κανείς), όπου οι περισσότεροι χρησιμοποιούν την θεωρούμενη ως "στάνταρ" Αμερικάνικη προφορά, χρησιμοποιούν και τα δύο.
 
Βασικά είχα πάει στο Cambridge να σπουδάσω. Στο Trinity Hall για του λόγου το ακριβές. Αλλά μετά ανακάλυψα πως ο στενός κοινωνικός μου κύκλος θα αποτελείτο από άτομα που είτε αγαπούν το κρίκετ, είτε την κωπηλασία, είτε το αλκοόλ, οπότε προτίμησα μια πιο ομαλή κοινωνική ζωή, θυσιάζοντας την πιθανή ακαδημαϊκή καριέρα.
Οπότε, φυσικά, κατέληξα στην... νομική.
Ειρωνεία.
Πάντως και σε γυμνασιακή ηλικία ήμουνα στο Αγγλικό τμήμα. Σε μια Γαλλόφωνη χώρα. Εν ολίγοις, είμαι γλωσσολογικά συγχισμένη.
 

SBE

¥
Βασικά είχα πάει στο Cambridge να σπουδάσω. Στο Trinity Hall για του λόγου το ακριβές. Αλλά μετά ανακάλυψα πως ο στενός κοινωνικός μου κύκλος θα αποτελείτο από άτομα που είτε αγαπούν το κρίκετ, είτε την κωπηλασία, είτε το αλκοόλ
:D:D:D:D:D
Εξαιρετική περιγραφή των 19χρονων γειτονόπουλών μου στο Τρίνιτυ Χωλ. Μόνο που αυτά μάλλον αγαπάνε περισσότερο το τελευταίο.
 
Κι εγώ νόμισα ότι τόριξες στην πυγμαχία :D, όπου φυσικά υπάρχει μόνο ντιρέκτ.
Κι εγώ αυτό νόμισα.

Θεμισδώ, δίκιο έχεις. Ο ανιψιός μου όταν ήταν στο Καίμπριτζ είχε μπει στην κωπηλατική ομάδα. Τι κάνει ο άνθρωπος για να έχει κοινωνική ζωή... :rolleyes:

 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Ό,τι και να λέτε, η καλύτερη κοινωνικοποίηση γίνεται με το πάντινγκ. Δεν χρειάζεται να είσαι και μπρατσωμένος.

 

SBE

¥
Καλημέρα. Ό,τι και να λέτε, η καλύτερη κοινωνικοποίηση γίνεται με το πάντινγκ. Δεν χρειάζεται να είσαι και μπρατσωμένος.
:D:D Ο ερασιτέχνης δεξιά φταίει.

Έ, όχι και δεν έχει κοινωνική ζωή το Καίμπριτζ, ρε παιδιά, οι φοιτητικοί σύλλογοι καλύπτουν κάθε ενδιαφέρον στον υπερθετικό βαθμό. Απλά η κωπηλασία είναι το πιο εμφανές απ'όλα. Άμα θες να ξυπνάς το χειμώνα απο τις πέντε και να πηγάινεις να κάνεις κωπηλασία στον πάγο είσαι στο ιδανικό μέρος, αλλα υπαρχουν κι άλλα σπορ- εγώ π.χ. παιζω μπριτζ, που φτιάχνει φοβερή μυική γράμμωση σε όλο το σώμα. :p Ειδικά άμα στα διαλλείματα χτυπάς κι ένα- δυο από αυτά που προτείνει η Θεμισντότιρ. :cool:
 

nickel

Administrator
Staff member
Προειδοποίηση προς κάθε περαστικό που δεν ξέρει καλά αγγλικά και προς κάθε ευεπηρέαστο μαθητή του σήμερα που θα μας ξεφουρνίσει τη λάθος προφορά μεθαύριο:

Οι κυρίες κάνουν χιούμορ και το απαίσιο πράγμα που τρώνε οι Εγγλέζοι για γλυκό στο τέλος του φαγητού και που το γράφουν pudding προφέρεται πούντινγκ και μπορεί να διαφέρει αρκετά απ' αυτό που εμείς λέμε πουτίγκα. Δυστυχώς, έχω ξεχάσει τι ακριβώς είναι πουτίγκα. Να μου το θυμίσει επειγόντως κάποιος (με απτό παράδειγμα, παρακαλώ).
 
Top