Για κληρονόμους

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αν πέθανε η θεία σας και σας άφησε 336 ευρώ και δεν ξέρετε πού να τα ξοδέψετε, ιδού:



Οι υπόλοιποι συνεχίστε να ονειρεύεστε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Βλέπω αυτή την εταιρεία Τρίξι και αναρωτιέμαι αν είναι μηχανομετάφραση το «ΣΚΥΛΟΣ-ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ». Εκτός αν πουλάνε και σκύλο μαζί με τον καναπέ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ξέρω αν είναι μηχανική μετάφραση, αλλά έχουν χωρίσει τα εμπορεύματά τους σε κατηγορίες Σκύλος, Γάτα κλπ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Α, κατάλαβα, πρόβλημα στίξης έχουν, όχι μετάφρασης.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μπορώ πάντως να σας το βρω και με καλύτερη έκπτωση, αν θέλετε.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα δεν χρειάζεται, η θεία μας μάς έχει αφήσει 336 ευρώ.
 
Στα τέλη της δεκαετίας του ’80, αρχές του '90, η ιταλική εφημερίδα l’Unità είχε ένα εβδομαδιαίο ένθετο, το «Cuore – Settimanale di Resistenza Umana”, που το επιμελούνταν ο Πρώτος της ιταλικής σάτιρας, Michele Serra.
(δεν μεταφράζω τον υπότιτλο, γιατί θα αδικήσω την λέξη «resistenza» που περικλείει πολλαπλές έννοιες - αντοχή, ανθεκτικότητα, αντίσταση, εναντίωση- το φάσμα των οποίων δεν βρίσκω αντίστοιχη ελληνική να το καλύπτει)

Η πρώτη στήλη που έτρεχα να διαβάσω ήταν αυτή με τον τίτλο «Mai più senza» («Ποτέ πια χωρίς [αυτό]» ή «Δε θα σ’ αφήσω ποτέ» ή «Πως ζούσα μέχρι τώρα;» ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ).

Στον Γκούγκλη βρήκα ότι ένας μερακλής σκανάρισε τα παλιά Cuore και μου ξαναδίνει την ευκαιρία να απολαύσω τα εξής άχαστα:


Κουτί για μασέλα παππού / γιαγιάς

Ομπρέλα-πάπια.

Ξυριστική μηχανή με φωτισμό

Υποδοχή χαρτιού υγείας

Κρεβατοκάμαρα Μπάτμαν

Κάλτσες με παπούτσια

Ποτέ και πουθενά χωρίς τηλεόραση!

Σλιπ με μαγνητικά πεδία για δύσκολες στιγμές

Φακός-χωνάκι

Πηγή:
http://www.unamanolavalaltra.it/home/Cuore.htm
 

crystal

Moderator
Τώρα, Tapioco, μού θύμισες ένα από τα σημειώματα του Έκο στην Espresso (εκδόθηκαν σε βιβλίο αργότερα, εγώ διάβασα τη μετάφραση της Έφης Καλλιφατίδη), όπου καταπιάνεται με τις χάρες των διαφημιστικών φυλλαδίων στα αεροπλάνα των αμερικανικών αερογραμμών. Απόλαυση! (Γενικά όλο το βιβλίο είναι ό,τι πρέπει για χαλάρωση.)
 
Κάποτε μάζευα τις Βustine του Eco και ένα σωρό άλλα άρθρα.
Αλλά στα χαρτιά δεν μπορείς να κάνεις Ctrl+F και, μια μέρα,
όταν μαζεύτηκε κάνας τόνος χαρτί, το έστειλα για ανακύκλωση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ανοίγω πρώτο πρώτο το Κουτί για μασέλα και θυμάμαι πως, όταν έμαθα πώς λένε το κουτί στα ιταλικά, σταμάτησα να παίρνω αυτή τη γλώσσα στα σοβαρά. :)
 
Ανοίγω πρώτο πρώτο το Κουτί για μασέλα και θυμάμαι πως, όταν έμαθα πώς λένε το κουτί στα ιταλικά, σταμάτησα να παίρνω αυτή τη γλώσσα στα σοβαρά. :)

σκάτολα :D
Έχει πολλά τέτοια τρανσμπερδεψομόηχα (...συγγνώμη :eek:): puzza, Pusteria, Munari, colli, classe, ...
Και αντίστροφα: κάτσω, πάνε, κάνε, φάμε, ...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τώρα μου θύμισες το σοκ κάτι Ιταλών όταν, σε μια επίσκεψή μου, η τότε φίλη μου μου είχε πει: «κάτσε και τρώγε» :D
 
Top