metafrasi banner

Είστε συγγραφέας ή μεταφραστής; Καλά νέα: Έχετε λαμβάνειν χρήματα από τον ΟΣΔΕΛ!

Status
Not open for further replies.

Zazula

Administrator
Staff member
Εάν είστε συγγραφέας, μεταφραστής ή/και εκδότης και μέσα στο 2009 έχει κυκλοφορήσει κάποιο έργο σας (ή κυκλοφόρησε πριν από το 2009 αλλά εσείς δεν απευθυνθήκατε τότε στον ΟΣΔΕΛ προκειμένου να λάβετε το ποσό που σας αναλογούσε), πρέπει να γνωρίζετε ότι από τις 21 Ιανουαρίου 2011 ξεκινά η καταβολή των χρημάτων που σας αναλογούν. Θα πρέπει λοιπόν να καλέσετε (από 21/01/2011, είπαμε — όχι από τώρα!) το 2103626056 και να ζητήσετε την κα Σανδάλη προκειμένου να κλείσετε το ραντεβού σας. Η κα Σανδάλη θα σας ενημερώσει επίσης για το τι θα πρέπει να έχετε μαζί σας (εάν δεν έχετε ήδη υπογεγραμμένη σύμβαση με τον ΟΣΔΕΛ μην ανησυχείτε, μπορείτε να υπογράψετε επί τόπου) και για το ποσό που έχετε λαμβάνειν.

Σχετικά με τη διαδικασία μπορείτε να διαβάσετε τη σχετική συζήτηση εδώ: Οργανισμός Συλλογικής Διαχείρισης Έργων του Λόγου. Ο νόμος που διέπει την όλη διαδικασία είναι ο Ν.2121/1993 «Πνευματική ιδιοκτησία, συγγενικά δικαιώματα και πολιτιστικά θέματα», τον οποίον επισυνάπτω στο παρόν (και καλό είναι να τον γνωρίζετε).

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: Η νέα διεύθυνση και τηλέφωνα του ΟΣΔΕΛ είναι Σπίτι του Βιβλίου, Θεμιστοκλέους 73, 10683 Αθήνα, Τηλ. 2103849100. Το νέο τηλέφωνο της κας Σανδάλη είναι 2103849102.
 

Attachments

  • n2121_93.pdf
    743.8 KB · Views: 541
Last edited:
Έχω μια απορία (αλλά μπορεί να τα έχω καταλάβει λάθος και να μην στέκει): Στα περισσότερα (μην πω σε όλα) συμφωνητικά που υπογράφουμε με τους εκδοτικούς παραχωρούμε κάθε πνευματικό δικαίωμα στον εκδότη. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ απ' αυτό είναι ότι απάξ και παραδώσουμε τη μετάφραση δεν είναι πια κτήμα μας. Κάνω λάθος; Αν όχι, πώς μπορούμε εμείς να πάρουμε χρήματα από τον ΟΣΔΕΛ για κάτι που δεν είναι πια δικό μας;
 

rogne

¥
Μια σύντομη απάντηση: δεν παραχωρούμε όλα τα πνευματικά μας δικαιώματα στον εκδότη, του παραχωρούμε το περιουσιακό μας δικαίωμα και μια ορισμένη διαχείριση του ηθικού μας δικαιώματος, για να χρησιμοποιήσω τη διάκριση της σχετικής νομοθεσίας. Μια παρόμοια διαχείριση του ηθικού μας δικαιώματος παραχωρούμε και στον ΟΣΔΕΛ, στο συμφωνητικό που υπογράφουμε μαζί του. Και μόνο το γεγονός ότι μπορούμε να εισπράττουμε - και όντως εισπράττουμε - χρήματα απ' τον ΟΣΔΕΛ για διαφυγόντα κέρδη ουσιαστικά (από φωτοτυπίες, κ.ο.κ.) αποδεικνύει πως, ό,τι και να ισχυρίζονται ή ό,τι και να μας βάζουν να υπογράφουμε οι εκδότες, παραμένουμε πνευματικοί δημιουργοί κι έχουμε αναπαλλοτρίωτα δικαιώματα πάνω στη δουλειά μας.
 
Δηλαδή, θα πληρωθούμε για κάθε βιβλίο μας που εκδόθηκε μέχρι το 2009;
Μήπως ξέρετε τι απαιτείται για την υπογραφή της σύμβασης;
 
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά το θέμα έχει ξανασυζητηθεί νομίζω, και μάλιστα ίσως πάνω από μια φορά. Σίγουρα το είχα ανοίξει εγώ η ίδια κάποτε, όταν ανακάλυψα την ύπαρξη του ΟΣΔΕΛ (πάνω από χρόνος, ίσως 2 χρονια πριν).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είσαι σίγουρη ότι διάβασες το αρχικό μήνυμα (hint: 2η παράγραφος); :D
Η ανακοίνωση έχει να κάνει με το πότε αρχίζει η καταβολή για φέτος. :)
 
Ειμαι σίγουρη για το αντίθετο :eek:
Ευχαριστώ και συγγνώμη, η αφηρημάδα μου ξαναχτύπησε.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πήγα σήμερα και πληρώθηκα :) Η κυρία Σανδάλη είναι ευγενέστατη και η διαδικασία ήταν ευκολότατη.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αααα, όλα κι όλα: όπως λέει και μια φίλη, αριθμητικά δεδομένα δεν αποκαλύπτουμε ποτέ. :p
 
To ξέρω, δρα. Έχω πληρωθεί κι εγώ αρκετές φορές. Πλάκα στην Παλάβρα κάνω... :p
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ήταν μια χρηστική πληροφορία για όσους δεν έχουν μπει στις διαδικασίες. ;)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Για τους συγγραφείς μου είπαν ότι από φέτος το ποσό είναι περίπου διπλάσιο.
 

daeman

Administrator
Staff member
Το σύνηθες ποσό είναι γύρω στα 200-250€, εκτός αν έχεις τεράστια παραγωγή σε σελίδες.

Βάλ' κι άλλ', βάλ' κι άλλ', καζαντίσαμε :rolleyes::

308,61 + ΦΠΑ 23% - φόρος 20% = 308,61 + 70,98 - 61,72 = 317,87.

Οδηγίες συμπλήρωσης εδώ.

Αααα, όλα κι όλα: όπως λέει και μια φίλη, αριθμητικά δεδομένα δεν αποκαλύπτουμε ποτέ. :p

Βιταλστατιστίξ: 1,69, 65, 666666666666, 85, άλλο; :p
 

daeman

Administrator
Staff member
Ε ναι, όρθιος το πιάνω. Και πού 'σαι, ξυπόλητος, έτσι; Όχι με κοθόρνους. Ξάπλα, μείον ένα μέτρο.
Vertically challenged, but horizontally challenging. :D
 

nikosl

Member
Και εγώ πήγα σήμερα στον ΟΣΔΕΛ (ήταν η πρώτη φορά και ευχαριστώ το Ζάζουλα και τη Λεξιλογία). Όλα καλά και εύκολα, όπως είχα συνεννοηθεί και τηλεφωνικώς. Το μόνο πρόβλημα (για το οποίο δεν ευθύνεται ο ΟΣΔΕΛ) είναι ότι σε τρία βιβλιαράκια που έχω γράψει, για λόγους ταπεινοφροσύνης ειχα αυτο-δηλωθεί ως επιμελητής στη biblionet. Και η επιμέλεια, όπως με πληροφόρησε η κα. Σανδάλη δεν έχει πνευματικά δικαιώματα. Το αναφέρω για να βάλετε την ταπεινοφροσύνη στην άκρη όταν δηλώνετε τα έργα σας.
 
Status
Not open for further replies.
Top