metafrasi banner

holler

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από το Urban.
holler
a friendly term used to express excitement by a person lacking color (caucasians)
Karen: Hey, there's a hot party tonight
Pat: HOLLER!


Κάποιος το απέδωσε "τζάμι". Συμφωνείτε ή έχετε καμιά άλλη πρόταση, που να έχει κάποια σχέση και με την κυριολεξία του holler;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Θα έλεγα «Σούπερ», που ταιριάζει περισσότερο για τις ομιλήτριες (αντιστοιχία με κορίτσια κοσμικών κύκλων ΒΠ).
Καλημέρα!
 
Το holler έχει κι άλλη σημασία βέβαια: Του "ρίχνω μια φωνή/κραυγή"/"φωνάζω" (συνοπτικά).

Το έλεγαν και οι Spice Girls: "I wanna make you holler!" :D
(Από εκεί το ήξερα κιόλας, αααααχ, νιάτα...)


Answers.com:

verb

To speak or say very loudly or with a shout: bawl, bellow, bluster, call, clamor, cry, halloo, roar, shout, vociferate, whoop, yawp, yell. See sounds/pleasant sounds/unpleasant sounds/neutral sounds or silence.

noun

A loud cry: call, halloo, shout, yell. See sounds/pleasant sounds/unpleasant sounds/neutral sounds or silence.


Και στο urban: http://www.urbandictionary.com/define.php?term=holler

Ποια σημασία έχει στο κείμενό σου;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα, αν κατάλαβα καλά, η Αλεξάνδρα ψάχνει μία έκφραση που να συνδυάζει την αργκό σημασία "τζάμι, σούπερ" με την κυριολεκτική σημασία "κραυγή/~άζω, ουρλιάζω, γκαρίζω, σκούζω". Εγώ προτείνω: τα σπάει.
 
Εγώ δεν κατάλαβα όμως καλά...:D
Καλό είναι το "τα σπάει".

Επίσης, "αυτά είναι!".

:)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το context είναι έφηβοι στο Camp Rock. Όπως λέμε "soccer camp" και "basket- ball camp", εδώ είναι καλοκαιρινό camp που πάνε τα παιδιά που είναι επίδοξοι αστέρες της ροκ μουσικής.
Καθόλου δεν μου είχε περάσει από το μυαλό το "ολέ" και ίσως θα μπορούσε να ταιριάζει. Τι λέτε;
 
Top