Τα περίεργα του Μετρό

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κατεβαίνεις από το τρένο στη στάση Νομισματοκοπείο, προχωράς προς την έξοδο. Τι γράφουν οι πινακίδες;
1) Λεωφόρος Μεσογείων
2) Οδός Κονδυλάκη
Μα πού είναι το Νομισματοκοπείο; Άγνωστο.
Και τι θα πει "Λεωφόρος Μεσογείων"; Από ποια πλευρά της Μεσογείων σε βγάζει; Απ' την πλευρά του Νομισματοκοπείου ή από την άλλη;
Ε, μην τα ζητάς όλα από τις πινακίδες, ρώτα κανέναν άνθρωπο, να κάνεις και γνωριμίες.

Κατεβαίνεις στο Μέγαρο Μουσικής, προχωράς προς την έξοδο. Τι γράφουν οι πινακίδες;
1) Πάρκο Ελευθερίας
2) Αρεταίειο Νοσοκομείο (αν θυμάμαι καλά).
Μα προς τα πού είναι το Μέγαρο Μουσικής;
Σιγά μη σου πούμε, βρε άσχετε. Αν θέλεις να πας στο Μέγαρο Μουσικής, πρέπει να ξέρεις μόνος σου ποια έξοδος είναι η σωστή, αλλιώς σταμάτα να παριστάνεις τον κουλτουριάρη.

Αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες από άλλες στάσεις του Μετρό, πείτε μου. Νομίζω ότι κάτι ανάλογο συμβαίνει στη στάση Ακρόπολη, όπου δεν υπάρχει πινακίδα που να δείχνει το Μουσείο της Ακρόπολης, οι πινακίδες λένε μόνο Μακρυγιάννη και Αθανασίου Διάκου. Λάθος κάνω;
 

LostVerse

Member
Σχεδόν κανένας σταθμός δεν αναφέρει με κάποιο τρόπο κατευθύνσεις. Για κάποιο λόγο θεωρούν αυτονόητο και δεδομένο ότι όλοι ξέρουν προς ποια πλευρά είναι η κατεύθυνση που θέλουν να πάνε, ακόμα και αν πάνε πρώτη φορά στον εκάστοτε σταθμό. Στο Αιγάλεω έχει δυο πινακίδες, μια προς πλατεία Εσταυρωμένου, και μια προς οδό Παπαναστασίου, δεν προκύπτει όμως από πουθενά σε ποια πλευρά πρέπει να ανέβεις για να βγεις π.χ. στο ρεύμα προς Αθήνα. Βέβαια δεν είναι και δύσκολο απλά να περάσεις απέναντι, η Ιερά Οδός δεν έχει και κανένα φοβερό πλάτος, αλλού όμως είναι πρόβλημα.

Τέλος πάντων, φαντάζομαι ότι μόνο αν κάποιος θα είχε μελετήσει εκ των προτέρων τον αναρτημένο χάρτη δίπλα στις αποβάθρες θα ήξερε προς τα πού πρέπει να πάει.
 
Εντάξει, το πιο αστείο νομίζω και ταυτόχρονα εκνευριστικό για τον άθεο, άθρησκο ή απλώς πρωτάρη, είναι το Άγιος Αντώνιος-Άγιος Δημήτριος...

Άντε να βρεις δηλαδή σε ποιον άγιο θέλεις να απευθυνθείς κατευθυνθείς... Λες και αν βάζανε ξέρω γω, Σεπόλια-Δάφνη θα τους αφόριζαν ή θα έπεφτε κεραυνός στα κεφάλια τους... :D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τέλος πάντων, φαντάζομαι ότι μόνο αν κάποιος θα είχε μελετήσει εκ των προτέρων τον αναρτημένο χάρτη δίπλα στις αποβάθρες θα ήξερε προς τα πού πρέπει να πάει.
Σωστά. Κι αν φανταστούμε ότι ο μέσος επιβάτης του Μετρό μελετάει τους χάρτες στις αποβάθρες, πώς θα ξέρει ΠΡΙΝ βγει από τον συρμό και κατευθυνθεί στην έξοδο ότι η πινακίδα θα γράφει "Πάρκο Ελευθερίας", ώστε να έχει σημειώσει στο μυαλό του ότι το Πάρκο Ελευθερίας και το Μέγαρο Μουσικής βρίσκονται στην ίδια πλευρά, και άρα πρέπει να κατευθυνθεί προς τα εκεί;

Εν ολίγοις, πόσο παράλογο θα ήταν να σκεφτούν ότι αφού ο σταθμός ονομάζεται Νομισματοκοπείο ή Μέγαρο Μουσικής ή Ακρόπολη, πρέπει να βάλουν και μια ταμπέλα που θα λέει προς τα πού πάνε για το Νομισματοκοπείο ή για το Μέγαρο Μουσικής ή για το Μουσείο της Ακρόπολης. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς γίνεται στον Ευαγγελισμό, αν εκεί έχουν κάνει τη χάρη στους επιβάτες να τους πληροφορήσουν από ποια πλευρά είναι το νοσοκομείο.
 
Εντάξει, τα καταλαβαίνω όλα αυτά και συμπάσχω μαζί σας. Εξηγήστε μου όμως πώς γίνεται εμένα να με έχουν ρωτήσει επανειλημμένα απορημένοι ταξιδιώτες προς τα πού είναι η έξοδος (γενικά), και μάλιστα αφού μόλις κατέβηκαν από τις σκάλες. Δηλαδή ακόμη κι αν δεν υπήρχαν ταμπέλες που γράφουν «έξοδος», πόσο μυαλό θέλει για να καταλάβεις ότι στον ΥΠΟΓΕΙΟ σιδηρόδρομο, η έξοδος είναι προς τα ΠΑΝΩ; Αυτό είναι για μένα το πιο περίεργο του Μετρό. Την επόμενη φορά που κάποιος θα με ρωτήσει θα του εξηγήσω ότι λυπάμαι πολύ, αλλά σε αυτόν το σταθμό ξέρω μόνο πώς μπαίνουν και όχι πώς βγαίνουν.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μπα, δεν πιστεύω ότι ρωτάνε τέτοια πράγματα. Μάλλον κοπέλες που θέλουν να σου πιάσουν κουβέντα θα είναι.
 

Ulkomaalainen

New member
Όταν πρωτοάνοιξε το Ελ. Βενιζέλος, επειδή ο σταθμός του Ταύρου (τρομάρα τους) έχει ως δεύτερο όνομα το Ελ. Βενιζέλος, πολλοί τουρίστες νόμιζαν ότι εκεί είναι το αεροδρόμιο. Μήπως να πάψουμε να δίνουμε 2-3 ονόματα σε σταθμούς-οδούς κτλ ή έστω να δίνουμε διαφορετικά; Την έχουμε που την έχουμε μεγάλη (την Ιστορία μας), ας την αξιοποιήσουμε, όλα Ελ. Βενιζέλος θα τα πούμε; Για να μην πιάσω το παράδειγμα της Καραγ. Σερβίας στο Σύνταγμα που ανά 1-2 τετράγωνα αλλάζει κι όνομα και συνολικά είναι 5 αυτά που της έχουν δώσει νομίζω.
 
Top