Πώς θα βρείτε τι θα δείτε

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Σκέφτηκα να ξεκινήσω αυτό το νήμα στο φόρουμ Tools of the Trade, κάτι σαν εργαλείο για την ανάπαυση του πολεμιστή. Αλλά ας ξεκινήσω εδώ για αρχή, αν και ο τίτλος του φόρουμ μπορεί να θεωρηθεί γρουσούζικος στις μέρες μας. Γιατί είναι κακό πράμα το All work and no play, αλλά για όσους δεν τα βρίσκουν έτοιμα είναι χειρότερο το All play and no work.

Ένα άγχος που με διακατέχει (άγχος πολυτελείας, θα πουν μερικοί) είναι μην έχω χάσει παλιά καλή ταινία. Θέλω να ισχυρίζομαι ότι έχω δει τις περισσότερες καλές ταινίες της τελευταίας 50ετίας, τουλάχιστον του αγγλόφωνου κινηματογράφου. Κυνηγώ και ταινίες από άλλες χώρες, αλλά είμαι βέβαιος ότι έχω χάσει πολλά διαμαντάκια, που συχνά είμαστε απρόθυμοι να κάτσουμε να παρακολουθήσουμε επειδή έχουμε εθιστεί στους χολιγουντιανούς ρυθμούς.

Όταν λέω «καλές ταινίες», έχω τα δικά μου εφτάρια, δεν πάω με τα αστέρια του Μήτση ή του Δανίκα. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τη βαθμολογία στα δέκα της imdb ή τα αστέρια του Ebert.

Στα είδη (genres) ταινιών που δίνει η imdb (Action, Adventure, Animation, Biography, Comedy, Crime, Documentary, Drama, Family, Fantasy, Film-Noir, Game-Show, History, Horror, Music, Musical, Mystery, News, Reality-TV, Romance, Sci-Fi, Sport, Talk-Show, Thriller, War, Western), θα δω ένα 6άρι σε κωμωδία, όχι όμως σε πολεμικό. Αποφεύγω τα Fantasy και είδα από υποχρέωση (για ενημέρωση) και την τριλογία του Άρχοντα των δαχτυλιδιών και την πολυλογία του Χάρι Πότερ. Παλιά έβλεπα με ευχαρίστηση την επιστημονική φαντασία, σήμερα υπάρχουν σπουδαίες ταινίες που δεν άντεξα να δω (π.χ. κάποιο από τα τελευταία Τρεκ).

Εξακολουθώ να βλέπω Animation! Έχω δει όλα τα καλά του είδους: και Μαδαγασκάρες και Ice Ages κι απ’ όλα! Αλλά πρέπει να υπάρχει ιδιαίτερη διάθεση και να μην υπάρχει κάτι καλύτερο. Παλιά έβλεπα και πολλά μιούζικαλ: στην Αγγλία πρέπει να είχαμε δει (γιατί τα είχαν σε συγκεκριμένες βραδιές) όλους τους Φρεντ Αστέρ και Τζιν Κέλι — όπως και όλα τα αφιερώματα στις ταινίες τρόμου και στα γουέστερν! Κυνηγούσα και τις κωμωδίες του βωβού — δεν πρέπει να έχω κενά, το πολύ πολύ κάνα-δυο με Χοντρό-Λιγνό. (Καμιά σχέση με τη σημερινή νεολαία: τα παιδιά μου δεν σνόμπαραν μόνο τον Τσάρλι Τσάπλιν, αλλά και τον Τζέιμς Μποντ!)

Αποφάσισα πάντως να προσεγγίσω επιστημονικά το άγχος μου, να γεμίσω τα κενά μου, αρχίζοντας από τα πιο πρόσφατα, από το 2009, και πηγαίνοντας προς τα πίσω. Στη διαδρομή κάποιες ταινίες είναι πιθανό να αξίζει να τις ξαναδώ. Όλα εξαρτώνται σε τελική ανάλυση από τη διαθεσιμότητα στο μεγάλο βιντεάδικο που είναι πιο κοντά μου.

Ο σωστός τρόπος αναζήτησης:
Πάμε στην imdb:
http://www.imdb.com/search/title

Title Type: Feature Film
Απαραίτητη επιλογή, για να μην μπερδευτείτε με σίριαλ και παιχνίδια. Αξίζει ωστόσο να γίνεται πού και πού κάποια αναζήτηση στα TV Movie, Mini Series, Documentary, Short Film. Υπάρχουν κάποια αριστουργήματα εκεί.

Release Date: π.χ. 2009 – 2009
Βάζω την ίδια χρονιά και σημειώνω κάπου ποιες χρονιές και ποια είδη έχω ψάξει.

User Rating: π.χ. 7.0 – 10
Μπορεί να γίνει κανείς λιγότερο ή περισσότερο απαιτητικός, ανάλογα με το είδος.

Number of Votes: 1000 στο πρώτο κουτάκι
Για να είστε σίγουροι ότι δεν θα πέσετε πάνω σε ταινίες που έχουν υψηλή βαθμολογία από τους 10 φίλους και 12 συγγενείς του σκηνοθέτη που την έχουν ψηφίσει.

Genres
Διαλέξτε ΕΝΑ είδος. Έχω την εντύπωση ότι μπερδεύεται αν τσεκάρετε δύο ή περισσότερα είδη.

Φτάνουν αυτά. Μπορείτε να διαλέξετε και ταινίες που βραβεύτηκαν ή ήταν υποψήφιες για βραβείο ή δεν είναι αγγλόφωνες κ.λπ.

Με χαρά (φεύγει το άγχος) είδα ότι υπάρχουν μερικές καλές κωμωδίες του 2009 που δεν έχω δει. :)
 

Elsa

¥
Γουστάρω επιστημονική προσέγγιση, Νικ! :)
Και μόλις βλέπεις κάτι καλό, θα πηγαίνεις να το παρουσιάζεις στο νήμα του κινηματογράφου, ε; ε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω μαζέψει καμιά δεκαριά-εικοσαριά για όλα τα γούστα. Λέω να κάνω μια σούμα του είδους Look what the cat(alogue) dragged in.
 
Top