metafrasi banner

heliosheath, heliopause = ηλιοθήκη, ηλιόπαυση

danae

¥
Έχω τις λέξεις heliosheath και heliopause. Στη wikipedia βρήκα τα ακόλουθα:

The heliosheath is the region of the heliosphere beyond the termination shock. Here the wind is slowed, compressed and made turbulent by its interaction with the interstellar medium.

The heliopause is the theoretical boundary where the Sun's solar wind is stopped by the interstellar medium; where the solar wind's strength is no longer great enough to push back the stellar winds of the surrounding stars.

Πράγματι, στις εικόνες φαίνεται ότι το heliopause βρίσκεται πιο πέρα από το heliosheath. Στα Ελληνικά έχω βρει τις λέξεις ηλιόπαυση και ηλιοθήκη, όμως ως συνώνυμα: "Αυτό ακριβώς το σημείο, που ονομάζεται ηλιόπαυση ή ηλιοθήκη, εντόπισε το διαστημόπλοιο Voyager-1, στην απίστευτη απόσταση των 14.5 δισεκατομμυρίων χιλιομέτρων από τον ήλιο."(http://www.physics4u.gr/news/2005/scnews2194.html)

Μήπως έχει γίνει λάθος και "ηλιοθήκη" είναι το "heliosheath"; Σε κείμενό του στο ΒΗΜΑ, ο Βάρβογλης λέει: "[ο] ηλιακός άνεμος, κοπάζει εκεί όπου η «δύναμή» του αντισταθμίζεται από την αντίσταση του αραιού αερίου που γεμίζει τον χώρο μεταξύ των αστεριών. Αυτό ακριβώς το σημείο, που ονομάζεται ηλιοθήκη, εντόπισε το διαστημόπλοιο Βόγιατζερ-1, σε απόσταση 13 δισ. χιλιομέτρων από τον Ηλιο." (http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14644&m=H03&aa=1)

Μήπως γνωρίζετε κάτι έγκυρο;

Ευχαριστώ!
 

curry

New member
Ηλιόπαυση σίγουρα το heliopause. Θα δω και για το άλλο και θα επανέλθω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μείνε στην ηλιοθήκη. Είναι sun sheath.

Δεν έχει σημασία τι γράφουν τα ελληνικά σάιτ.
 

danae

¥
Καλά λες, Νίκο! Εγώ αλλού χώριζα τη λέξη και δεν μου έβγαινε! :eek:
 

curry

New member
Ο Βάρβογλης, ως καθηγητής στο Φυσικό στο Αριστοτέλειο, όλο κάτι θα ξέρει ο άνθρωπος! Επιπλέον, αν καταλαβαίνω καλά από το κείμενο του "Β", εννοεί την περιοχή όπου πια οι Voyager έχουν αφήσει την ηλιόσφαιρα, δηλ μετά το termination shock, άρα μάλλον η "ηλιοθήκη" σε καλύπτει. Φυσικά, με κάθε επιφύλαξη - για τη δική μου άποψη, όχι του Βάρβογλη!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ηλιόπαυση και, κυρίως, ηλιοσφαιρικός κολεός, εδώ.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δύο ξεχωριστά νήματα για το ίδιο πράμα, ιδίως όταν συστήνουν διαφορετικές αποδόσεις για τους ίδιους όρους. Δεν θα πρέπει να σταθεροποιηθεί κάπου η ηλιόσφαιρα (ή ό,τι άλλο), για να φάμε ψάρι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Άσε το σημερινό να παίξει λιγάκι σαν είδηση και μετά κάνε κι εσύ το συμμάζεμα (ή όποιος το θυμηθεί...). Και την υπόλοιπη ορολογία θυμάμαι ότι έχω σκόρπια εδώ κι εκεί.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ναι, όντως υπάρχει και την πρόσθεσα στο σημερινό νήμα.
 
Top