Το Firefox 3 θέλει να μπει στο Γκίνες

nickel

Administrator
Staff member
Το Firefox 3 κυκλοφορεί επίσημα σήμερα (17/6/08), σε λίγο, και έχει βάλει στόχο να κάνει ρεκόρ Γκίνες με τα περισσότερα κατεβάσματα σε μία μέρα.

http://www.spreadfirefox.com/

Προς το παρόν, δεν θα το κατεβάσω. Δεν θα συμβάλω στη ρεκορομανία. Κυρίως επειδή είμαι βέβαιος ότι κάποια από τα εργαλεία που έχω φορτώσει στον 2.0.0.14 μου, δεν θα δουλεύουν.

Εμείς πάντως οι φανατικοί χρήστες του Firefox μπορούμε να πούμε με μια φωνή στους χρήστες άλλων προγραμμάτων περιήγησης: ακόμα εκεί είστε;

Τελικά θα τον κατεβάσω. Αλλά δεν θα τον εγκαταστήσω...
 

curry

New member
Μια που λέμε για browsers, χρησιμοποιεί κανείς Opera; Αν ναι, τι λέει; Επίσης φανατική του Firefox αλλά κάπου διάβασα καλά λόγια και για τον άλλον.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια που λέμε για browsers, χρησιμοποιεί κανείς Opera;

Θυμάμαι ότι, παλιά που τη δοκίμασα, ήταν βαριά. (Περισσότερο Βάγκνερ παρά Μότσαρτ.)



Και το Firefox 3 μπορεί να θέλει να μπει στο Γκίνες, αλλά είναι αδύνατο πια να μπεις στις σελίδες του Firefox.
 
Εμείς πάντως οι φανατικοί χρήστες του Firefox μπορούμε να πούμε με μια φωνή στους χρήστες άλλων προγραμμάτων περιήγησης: ακόμα εκεί είστε;[/I]

Με το Safari εδώ και δεν το κουνάμε...


Τον Firefox τον έχω για τις (ολοένα και λιγότερες) σελίδες που δεν ανοίγουν με Safari αλλά μου φαίνεται αρκετά αργός. Τον κατέβασα βέβαια κι εγώ, just in case.
 
Χρησιμοποιώ εναλλακτικά Firefox και Opera. Η αλήθεια είναι ότι ο Opera (τις προάλλες κυκλοφόρησε η νεότερη έκδοση) είναι αρκετά πιο γρήγορος και διαχειρίζεται καλύτερα τη μνήμη, τουλάχιστον σε σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις του Firefox. Γενικώς, όμως, με μπερδεύει πολύ στις καρτέλες και πάντα κλείνω λάθος καρτέλα!
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα νέα:

1. Τον κατέβασα.
2. Τον εγκατέστησα.
3. Η άσχημη είδηση: Κάποια πλαγκ-ίν μου δεν δουλεύουν.
4. Η ευχάριστη είδηση: Δεν δουλεύουν αυτά που θα ήθελα να πετάξω.
5. Πρώτη όμορφη παρατήρηση: υποστηρίζει ελληνικά url.
Π.χ. αυτό http://el.wikipedia.org/wiki/Κατηγορία:Αστρονομία
γράφεται http://el.wikipedia.org/wiki/Κατηγορία:Αστρονομία

Έπεται συνέχεια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όποιος αποφασίσει να τον εγκαταστήσει (με την ευχή μου), προτείνω να προσθέσει μετά και τον αγγλοελληνικό διορθωτή από εδώ.

Αφού τον εγκαταστήσετε (1ο δευτερόλεπτα δουλειά), ανοίξτε κάπου να γράψετε κάτι, π.χ. πατήστε εδώ ένα Reply. Γράψτε μια λέξη, κάντε απάνω της δεξί κλικ και φροντίστε να είναι τσεκαρισμένο το Check spelling και, οπωσδήποτε, πηγαίνετε στο Languages και διαλέξτε English & Greek.

Αποκεί και πέρα θα σας βάζει μια λεπτή κόκκινη υπογράμμιση κάτω από οτιδήποτε θεωρεί λάθος. Δεν σημαίνει ότι όλα που θα κοκκινίζει θα είναι λάθη, αλλά κάποια καμπανάκια είναι καλό να χτυπάνε. Εμένα με έχει σώσει (τι νομίζατε, ότι ξέρω ορθογραφία;).

Εδώ πάλι, παρουσίαση του 3.
 
Πού είναι ο αγγλοελληνικός διορθωτής; Στο λινκ, Νίκελ, βλέπω τον browser. Πώς λέγεται το extension να το ψάξω έτσι;
(Εκτός αν φταίει η ζέστη ή ότι δεν έχω Windows.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Φταίει η ζέστη, αλλά για το δικό μου λάθος. Διορθώθηκε!
 

nickel

Administrator
Staff member
Και, όπως φαίνεται, θα μπει στο Γκίνες. Οκτώ εκατομμύρια κατεβάσματα σε 24 ώρες. Πάνω από 5.000 κάθε λεπτό (μέσο όρο). Στόχος της Mozilla ήταν τα 5 εκατομμύρια. Και το κατεβασμένο δουλεύει ρολόι.
 

Bear

¥
Με το Safari εδώ και δεν το κουνάμε...

Safari-κή δηλώνω κι εγώ (στον Mac).

Περιμένω ν' ακούσω κι άλλα σχόλια πριν κατεβάσω το νέο Firefox (άντε, δοκιμάζετε να μας πείτε)
 
Με έχει εκνευρίσει. Κολλάει ξαφνικά και ή το κλείνεις ή περιμένεις με τις ώρες να ξεκολλήσει. Αν το κλείσω, δεν ανοίγει ξανά εκτός αν κάνω επανεκκίνηση του πισι, αλλά και πάλι αφού ξαναλειτουργήσει το πισι η αλεπού ρεμβάζει κανένα 5λεπτο μέχρι να πάρει χαμπάρι ότι της έχω κάνει διπλό κλικ. Α! Και φυσικά δεν μπορώ να ανοίξω τον explorer αν έχω ήδη κάνει κλικ στην αλεπού. Σου λέει προηγούνται οι κυρίες.

(Αντίστροφη μέτρηση έως την επιστροφή στην προηγούμενη έκδοση: 4...3...2...)
 

curry

New member
Με έχει εκνευρίσει. Κολλάει ξαφνικά και ή το κλείνεις ή περιμένεις με τις ώρες να ξεκολλήσει. Αν το κλείσω, δεν ανοίγει ξανά εκτός αν κάνω επανεκκίνηση του πισι, αλλά και πάλι αφού ξαναλειτουργήσει το πισι η αλεπού ρεμβάζει κανένα 5λεπτο μέχρι να πάρει χαμπάρι ότι της έχω κάνει διπλό κλικ. Α! Και φυσικά δεν μπορώ να ανοίξω τον explorer αν έχω ήδη κάνει κλικ στην αλεπού. Σου λέει προηγούνται οι κυρίες.

(Αντίστροφη μέτρηση έως την επιστροφή στην προηγούμενη έκδοση: 4...3...2...)

Εγώ πάλι τον κατέβασα στο pc στο γραφείο και μέχρι στιγμής όλα καλά, πάει σφαιράτος - βέβαια, έκανα και αναβάθμιση στο pc προ ημερών.
Αλλά θα περιμένω μερικές μέρες πριν να τον κατεβάσω και στο laptop -ειδικά μετά από αυτό το post!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είμαι που είμαι αλλεργικός στις παπαριέςούνες, έχω και το Mozilla να θέτει ως στόχο να σπάσει κάτι ανύπαρκτο (πέρα από τα νεύρα μου, όπου τα καταφέρνει μια χαρά λόγω της προαναφερθείσης αλλεργίας που με ταλαιπωρεί). Το πόσο εμετικά μου είναι τα τεχνάσματα του μάρκετινγκ, δεν λέγεται...

BBC News | Firefox aims for download record:
"There is actually no record for the greatest amount of software downloaded in one day, so for 24 hours from the moment we push the bits live, that's when the countdown starts," he said.
Κι ούτε φυσικά πρόκειται το FF3 να σπάσει καν αυτό το μη υπαρκτό ρεκόρ, δεδομένου ότι στις Πατσοτρίτες (Patch Tuesday) —οι οποίες αντιστοιχούν για εμάς σε Πατσοτετάρτες λόγω της διαφορετικής ζώνης ώρας μας σε σχέση με το Ρέντμοντ— γίνεται πραγματικός χαμός, ενώ υπάρχουν κι άλλα είδη λογισμικού —πολύ ευρύτερης αποδοχής από το FF (λέγε με Flash, λογουχάρη)— τα οποία το FF δεν πρόκειται να τα πιάσει σε αριθμό κατεβασμάτων ούτε με νέφτι στα binaries του.

Μ’ άλλα λόγια, το Mozilla σπέρνει ένα hoax που δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα (αφού δεν υπάρχει ρεκόρ να σπάσει), πιθανότατα επειδή «είναι πολλά τα λεφτά, αλεπουδι-Άρη».

Zazula, your anti-FF rant has finished installing.
Please restart your IE7 to complete installation.
 
Πιο ενδιαφέρον από το ρεκόρ είναι το γεγονός ότι το ίντερνετ εξακολουθεί να είναι πολυτέλεια εκτός του δυτικού κόσμου. Μέσα στον τελευταίο μήνα, τα downloands του FF3 στο Ηνωμένο Βασίλειο ήταν όσα στην Ινδία και την Κίνα μαζί.

Statistics
 

nickel

Administrator
Staff member
Τώρα ο Firefox (3.5) έχει και Private browsing. Αν είστε στον υπολογιστή του γραφείου, όλο κι από κάποιους μπελάδες μπορεί να σας γλιτώσει (ποια είναι πάλι αυτή η lexilogia; πάλι στο downloadbestnudes ήσουν;).
 
Και μια και το ανέφερες, ο 3.5 δεν μου παρουσιάζει προς ώρας κανένα από τα παρατράγουδα του 3 (άπειρο κόλλημα ευθύς εξαρχής πχ) και είμαι πάρα πολύ ευτυχής με τον καινούριο μου τρέντι μπράουζερ!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τώρα ο Firefox (3.5) έχει και Private browsing. Αν είστε στον υπολογιστή του γραφείου, όλο κι από κάποιους μπελάδες μπορεί να σας γλιτώσει (ποια είναι πάλι αυτή η lexilogia; πάλι στο downloadbestnudes ήσουν;).
Ααα, εσύ περίμενες τον Firefox, ναι, έτσι εξηγείται...
Για όσους έχουν ΙΕ8, πάντως: http://www.microsoft.com/windows/internet-explorer/features/safer.aspx (επίσης: InPrivate Filtering).
Με ενεργοποιημένα τα Parental Controls στον ΙΕ8, τα παιδιά δεν μπορούν να δουλέψουν InPrivate.
 
Top