Ποιος θα με / μας σώσει από τον εξελληνισμό του IMDB;

nickel

Administrator
Staff member
Σκέφτηκα αρχικά να βάλω το ερώτημα στην ενότητα Tools of the Trade, είπα μετά να μην το παρακάνω. Η αλήθεια είναι ότι κάποιες νέες δυνατότητες του ιστότοπου για τους φίλους του κινηματογράφου είναι εργαλείο δουλειάς. Αν δεν ξέρεις με ποιον τίτλο προβάλλεται στην Ελλάδα η σειρά Criminal Minds ή με ποιον τίτλο προβλήθηκε το Farewell, My Lovely του Τσάντλερ (Διαβολικά μυαλά το πρώτο, αλλά το δεύτερο το αφήνω για να τεστάρετε τον εαυτό σας), βάζεις το ερώτημα στα αγγλικά και το πανέξυπνο τερατάκι σού δίνει την απάντηση στα ελληνικά (σε φραγκοχιώτικα, για την ακρίβεια — Diavolika myala). Όχι, δεν του έχω συστηθεί. Διαβάζει, προφανώς, την IP μου και λέει «Καλώς τον Έλληνα, πάρε Greeklish». Έτσι, οι μεταφραστές μπορούν εύκολα να θυμηθούν ότι η ταινία του Γούντι Άλεν Annie Hall κυκλοφόρησε εδώ με τον τίτλο Νευρικός εραστής.

Εγώ όμως δεν μπορώ να ανοίγω Woody Allen και να βλέπω αυτό το ερμαφρόδιτο πράμα, χωρίς καν τους πρωτότυπους τίτλους δίπλα:

2010 Tha synantiseis ena psilo melahroino andra
2009 Ki an sou katsei?
2008 Vicky Cristina Barcelona
2007 To oneiro tis Kassandras
2006 Scoop
2005 Match Point
2004 Melinda and Melinda
2003 Erotas kai... tipota allo
2002 Paizontas sta tyfla
2001 Sounds from a Town I Love (TV short)
2001 The Concert for New York City (TV special)
2001 I katara tou prasinou skorpiou
2000 Mikro-apateones
1999 Symfonies kai asymfonies
1998 Diasimotites
1997 Dialyontas ton Harry
1996 Oloi lene: S' agapo
1995 Akatamahiti Afroditi
1994 Don't Drink the Water (TV movie)
1994 Sfaires pano apo to Broadway
1993 Mystiriodeis fonoi sto Manhattan
1992 Pantremena zevgaria
1991 Skies kai omihli
1990 Alice - Apisti i apatimeni?
1989 Apisties kai amarties
1989 Istories tis Neas Yorkis (segment "Oedipus Wrecks")
1988 Mia alli gynaika
1987 Septemvris
1987 Meres radiofonou
1986 I Hannah kai oi adelfes tis
1985 To porfyro rodo tou Kairou
1984 O atsidas tou Broadway
1983 Zelig
1982 Sexokomodia therinis nyhtas
1980 Zontanes anamniseis
1979 Manhattan
1978 Esoterikes sheseis
1977 O nevrikos erastis
1975 O eirinopoios
1973 O ypnaras
1972 Ta panta gyro apo to sex
1971 Bananes
1971 Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story (TV short)
1969 Ziteitai engefalos dia listeian

Και να πούμε ότι δεν με ενοχλεί τόσο στην περίπτωση του Γ.Α., μια και ξέρω τους τίτλους των έργων του και στις δύο γλώσσες. Τι γίνεται με τα περισσότερα έργα που τα θυμάμαι μόνο με τους αγγλικούς τίτλους τους; Πώς μπορώ να ρυθμίσω το IMDB να μου φέρεται όπως μου φερόταν πάντα; Όχι, δεν θα πάρω «Ziteitai engefalos dia listeian»!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το έχω δει εδώ και μέρες, μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο. Μήπως επιστολή με 100 υπογραφές από κάτω;
 

UsualSuspect

New member
Πήγαινε στο my account και κάτω από personalize διάλεξε το update your site preferences...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μ' έσωσες! Όχι μόνο απαλλάχτηκα από τα γελοία Greeklish των τίτλων, αλλά επανέφερα και την παλιά μορφή της σελίδας. Η καινούργια δεν μου άρεσε καθόλου και νόμιζα ότι έπρεπε να την ανεχτώ με το ζόρι.
 

nickel

Administrator
Staff member


Αν δεν καταθέσεις καρτ-βιζίτ στην είσοδο, δεν είσαι κύριος πουθενά... :(
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εντάξει, κάνεις sign-in μια φορά για να κάνεις τις ρυθμίσεις και μετά τις κρατάει, δεν χρειάζεται να είσαι πάντα επώνυμος επισκέπτης.
 
Αν δεν καταθέσεις καρτ-βιζίτ στην είσοδο, δεν είσαι κύριος πουθενά... :(
Δεν προλαβαίνω να το ψάξω τούτη τη στιγμή, αλλά μπορώ να σκεφτώ δύο τουλάχιστον τρόπους:

να του πεις (μόνιμα γι' αυτό το site) μέσω refer(r)er ότι είσαι ο γούγλης. Σχετικό:
http://stardrifter.org/refcontrol/
(πχ. έτσι περνάς το όριο των 3 άρθρων/μήνα στους FT)
να του πεις (μόνιμα γι' αυτό το site) ότι το locale σου είναι «όπως αμερικί». Σχετικό:
http://www.captaincaveman.nl/firefox-extensions-quick-locale-switcher.aspx
 
Top