metafrasi banner

Ο νόμος για την περαίωση

Zazula

Administrator
Staff member
Επισυνάπτω τον Ν.3888/2010 «Εκούσια κατάργηση φορολογικών διαφορών, ρύθμιση ληξιπρόθεσμων χρεών, διατάξεις για την αποτελεσματική τιμωρία της φοροδιαφυγής και άλλες διατάξεις».

Στο Κεφάλαιο Α (Άρθρα 1-13) περιγράφεται η διαδικασία της περαίωσης. Στο Κεφάλαιο Β (Άρθρα 14-16) ορίζεται η διαδικασία για τη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών και άλλες διατάξεις (για την είσπραξη δημοσίων εσόδων και την τιμωρία τής φοροδιαφυγής). Στο Κεφάλαιο Γ (Άρθρα 17-19) ορίζονται τα νέα τέλη κυκλοφορίας καθώς και άλλα σχετικά με τα ΦΔΧ. Σύμφωνα με το Άρθρο 20 ο εν λόγω νόμος ισχύει από 30/09/2010.
 

Attachments

  • n3888_10.pdf
    356.1 KB · Views: 373

Zazula

Administrator
Staff member
Α, να προσθέσω και το εξής: Σύμφωνα με το Άρθρο 12 § 5 τα βιβλία & στοιχεία που καταστρέφονται εάν κάποιος μπει στην περαίωση είναι μέχρι και τη χρήση τού 2005· επομένως δεν πρόκειται κατ' ουσίαν για γνήσιο και πλήρες κλείσιμο όλων των παρελθουσών χρήσεων.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Να καταθέσω τη δική μου εμπειρία από την περαίωση:
Επειδή το σημείωμα περαίωσης είχε κάποιο λάθος για μια χρονιά, πήγα στη ΔΟΥ και έκανα αίτηση πολύ πριν το τέλος της πρώτης προθεσμίας, να διορθωθεί το λάθος και να προχωρήσω σε περαίωση. Έκτοτε απόλυτη σιγή. Έκανα 2-3 τηλεφωνήματα, μου έλεγαν ότι δεν χρειάζεται να πάω εκεί, θα μου τηλεφωνήσουν αυτοί όταν φτάσουν στην επεξεργασία του φακέλου μου. Σήμερα ξαναπήρα τηλέφωνο, και τι διαπίστωσα; Είχαν απορρίψει την αίτησή μου με τη δικαιολογία ότι από το 2006 και μετά δεν έχω υποβάλει εκκαθαριστικές ΦΠΑ.
"Μα τις έχω υποβάλει όλες! Τις έχω μπροστά μου!" έκραξα με έκπληξη.
"Μήπως έχετε μετακομίσει σε άλλη εφορία;"
"Ναι, από το 2007 και μετά ανήκω στην εφορία Αγ. Παρασκευής."
"Α, σταθείτε τότε να κοιτάξω και στην Αγία Παρασκευή. Ναι, βλέπω όλες τις εκκαθαριστικές. Είστε εντάξει, λοιπόν, θα το προωθήσω για υπογραφή."

Και ρωτάω εγώ τώρα: Τι είδους σύστημα έχουν που δεν τους επιτρέπει να βλέπουν ανά πάσα στιγμή τη συνολική εικόνα ενός φορολογούμενου, ενώ βάσει της συνολικής εικόνας πρέπει να αποφασίσουν αν είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του; Πόσο μυαλό πρέπει να έχει ένας προγραμματιστής για να φτιάξει ένα σύστημα που τα δείχνει όλα και όχι τα μισά;
 
Top