Προφορά ομηρικών αρχαίων ελληνικών

nevergrown

New member
Υπάρχει κάτι περισσότερο (ή με καλύτερη προσέγγιση στην προφορά) από τα σκόλουθα βιντεάκια; Πλησιάζει πράγματι την προφορά των αρχαίων;



Γιατί δεν προφέρονται σχεδόν καθόλου τα δασέα;

Εδώ ακούγονται

Αλφάβητο


Βρήκα και μαθήματα προφοράς (φωνήεντα και διφθογγοι)


Τελειώνω με ένα μουσιό κομμάτι
Είναι όντως το πρώτο ολοκληρωμένο - πλήρες μουσικό κομμάτι στην ιστορία;
The Oldest Complete Piece of Music in History!
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχει κάπου κάποιο βιντεάκι με μια αρχαιολάτρη που λέει ότι διαβάζεις μια σελίδα Όμηρο και ανοίγουν τα πνευμόνια σου. Εμένα πάντως μου διαβάζεις μια σελίδα Όμηρο και μου ανεβαίνει η πίεση. :eek:
 

Earion

Moderator
Staff member
Μου αρέσουν αυτοί που ρωτούν αθώα αθώα για τα πιο λυσσαλέα εριζόμενα ζητήματα. Η προφορά των αρχαίων ελληνικών είναι ένα από αυτά, ελάχιστα λιγότερο διαμφισβητούμενο από, φερειπείν, την ακριβή φύση (ανθρώπινη ή θεϊκή) του Κυρίου και Σωτήρος μας Ιησού Χριστού. Ένα καλό βιβλίο για ν' αρχίσεις θα ήταν το Vox graeca του Allen.

Πάντως, ό,τι και να διαβάσεις, όποιον και ν' ακούσεις, να ξέρεις ότι ένα πράγμα ισχύει πέρα από κάθε αμφιβολία: η προφορά των αρχαίων ελληνικών (όπως και κάθε γλώσσας άλλωστε) περνούσε φάσεις και υφίστατο αλλαγές από αιώνα σε αιώνα. Επομένως, όταν μιλάμε για προφορά πρέπει να προσδιορίζουμε και την περίοδο. Άλλο πράγμα η προφορά της εποχής της σύνθεσης της επικής ποίησης ("ομηρική") και διακριτά άλλο η προφορά της κλασικής εποχής (που μην ξεχνάς ότι τις χωρίζουν τέσσερις αιώνες) --για να μην προχωρήσουμε στην ελληνιστική και ρωμαϊκή εποχή όπου οι αλλαγές είναι βαθιές και δομικές.

Όποιος λοιπόν επιχειρεί να ανασυστήσει την προφορά της αρχαίας ελληνικής πρέπει να τα έχει αυτά υπόψη του και σ' αυτό το σημείο εγείρονται οι πρώτες αντιρρήσεις για τους καλοπροαίρετους εκείνους που έφτιαξαν τα βιντεάκια: αναμιγνύουν προφορές από διάφορες φάσεις. Για παράδειγμα, όπως παρατήρησες κι εσύ, άλλοτε προφέρουν το δασύ πνεύμα κι άλλοτε όχι (σημειωτέον ότι και τα δασέα σύμφωνα χ, φ, θ χρειάζονται δασύτητα κατά την εκφορά --δασύ ήταν και το "ρ"). Οι δίφθογγοι άλλαξαν πολύ από την "ομηρική" προφορά μέχρι την κλασική, παράδειγμα το "ου", που στην "ομηρική" προφερόταν "οου" και στην κλασική κάτι σαν κλειστό "ο". Αλλά ας μην συνεχίσω, αν ενδιαφέρεσαι έχεις μπροστά σου πολύ ψωμί.

Επιπλέον η απαγγελία της ποίησης είναι από μόνη της άκρως απαιτητική. Ένας που κομπιάζει στην ανάγνωση, που αποκρυπτογραφεί ό,τι βλέπει μπροστά του γραμμένο λες και είναι κορεάτικα, δεν μπορεί να μεταδώσει παρά τη σκιά του πράγματος. Από τα πιο ενοχλητικά στα βιντεάκια είναι οι παρατονισμοί --και δεν μιλώ για το φευγαλέο και άπιαστο για μας κυματισμό της περισπωμένης, όπου η φωνή καλείται να ανέβει και να κατέβει σε μια συλλαβή λες και τραγουδάει όπερα.

Και μια τελευταία δυσκολία: το μέτρο. Όταν απαγγέλλει κανείς αρχαία ελληνική ποίηση, πρέπει να καταλαβαίνει τα μέτρα (πράγμα δύσκολο, ελάχιστοι πλέον μπορούν να το κάνουν αυτό στην εποχή μας), και να τα τηρεί. Σε βεβαιώνω ότι είναι εντελώς από άλλο κόσμο η εμπειρία να ακούσεις απαγγελία ποίησης με μέτρο. Θεωρώ μια από τις πιο ευλογημένες στιγμές στη ζωή μου όταν άκουσα έναν παλιό πανεπιστημιακό δάσκαλο, τον Ιωάννη Κακριδή, να απαγγέλλει λίγους στίχους --τραγωδία (Πέρσες) και κωμωδία-- για να δώσει ενδεικτικά μια γεύση.

Τώρα θα πω και κάτι με τον κίνδυνο να παρεξηγηθώ ότι κάνω πνεύμα ή ότι μειώνω μια καλή προσπάθεια από αναίτια ζήλεια: πιο πολύ απόλαυσα τον ζωναράδικο σκοπό που παίζει η φλογέρα, είναι πιο γνήσιος. Έγινα κακός. Ζητώ συγγνώμη.
 

nevergrown

New member
Μου αρέσουν αυτοί που ρωτούν αθώα αθώα για τα πιο λυσσαλέα εριζόμενα ζητήματα

Δεν ξέρω πόσο αθώα ρώτησα :p

αναμιγνύουν προφορές από διάφορες φάσεις
Πολύ πιθανό.


η απαγγελία της ποίησης είναι από μόνη της άκρως απαιτητική
Έτσι πιστεύω κι εγώ

ελάχιστοι πλέον μπορούν να το κάνουν αυτό στην εποχή μας
Γιατί;

Εμένα πάντως μου διαβάζεις μια σελίδα Όμηρο και μου ανεβαίνει η πίεση
Μόνο αν ήσουν υποτασικός θα βόλευε κάπως. :p
 

daeman

Administrator
Staff member
Nevergrown, επειδή βλέπω ότι κάνεις πολλαπλές παραθέσεις, ένα κολπάκι:
Αν θέλεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κουμπάκι με τα εισαγωγικά και το +, ακριβώς δίπλα στο Quote κάτω από κάθε ποστ. Μετά πατάς Reply και στο νέο μήνυμα έχεις τα πλήρη παραθέματα από τα οποία μπορείς να απομονώσεις τα αποσπάσματα που θέλεις να σχολιάσεις (αντικαθιστώντας τα κομμάτια που έσβησες με αποσιωπητικά, για να φαίνεται ότι αυτό που σχολιάζεις είναι απόσπασμα και όχι ολόκληρο το κείμενο κάποιου). Δεν είναι υποχρεωτικό βέβαια, μόνο που βοηθάει τους υπόλοιπους που διαβάζουν να εντοπίζουν τίνος τα λόγια σχολιάζεις ή σε ποιον απαντάς και διευκολύνει την ανάγνωση όλου του νήματος. :)
 

fern

New member
Έχει κάπου κάποιο βιντεάκι με μια αρχαιολάτρη που λέει ότι διαβάζεις μια σελίδα Όμηρο και ανοίγουν τα πνευμόνια σου. Εμένα πάντως μου διαβάζεις μια σελίδα Όμηρο και μου ανεβαίνει η πίεση. :eek:
Ἄν δὲν εἴχαν κατηγηρθῆ οἱ τόνοι καὶ τὰ πνεύματα καὶ δὲν εἶχε ἐπιβληθῆ ἡ δημοτική, ἴσως νὰ μὴν μᾶς ἀνέβαζε τὴν πίεση ὁ ἄμοιρος Ὅμηρος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπα, εμένα μου την ανέβαζε την πίεση ο Όμηρος ακόμα και τον καιρό που έγραφα με δασείες και περισπωμένες και υπογεγραμμένες — καλύτερα κι από τον ίδιο τον Όμηρο.
 
τον καιρό που έγραφα με δασείες και περισπωμένες και υπογεγραμμένες — καλύτερα κι από τον ίδιο τον Όμηρο.
ΣΥΜΦΩΝΩΜΟΝΟΣΤΟΟΤΙΕΓΡΑΦΕΣΠΙΟΤΖΙΡΙΤΖΑΝΤΖΟΥΛΑΤΑΑΠΟΤΟΝΙΔΙΟΤΟΝΟΜΗΡΟΑΛΛΑΕΜΕΝΑΔΕΝΜΟΥΑΝΕΒΑΖΕΤΗΝΠΙΕΣΗ
 

Cadmian

New member
ΣΥΜΦΩΝΩΜΟΝΟΣΤΟΟΤΙΕΓΡΑΦΕΣΠΙΟΤΖΙΡΙΤΖΑΝΤΖΟΥΛΑΤΑΑΠΟΤΟΝΙΔΙΟΤΟΝΟΜΗΡΟΑΛΛΑΕΜΕΝΑΔΕΝΜΟΥΑΝΕΒΑΖΕΤΗΝΠΙΕΣΗ

Επιτέλους, ένας σωστός Έλληνας. Αμάν πια.
 
ΑΜΑΕΙΝΑΙΝΑΤΣΑΚΩΝΕΣΤΕΓΙΑΤΟΠΟΙΟΣΓΡΑΦΕΙΚΑΛΥΤΕΡΑΗΠΙΟΣΚΑΜΠΡΟΖΙΚΑΑΠΟΤΟΝΟΜΗΡΟΔΕΝΕΧΕΤΕΠΑΡΑΝΑΟΡΙΣΕΤΕΚΑΙ ΗΣΗΓΟΛΟΙΞΑΑΣΥΟΕΔΗΤΣΙΕΒΟΡΠΑΘΑΙΟΠΟΗΗΠΟΡΤΙΠΕΑΙΜ
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
ΠΑΝΤΩΣΝΟΜΙΖΩΟΤΙΟΙΑΡΧΑΙΟΙΔΕΝΗΤΑΝΠΟΛΥΕΞΥΠΝΟΙΓΙΑΤΙΟΥΤΕΚΙΕΚΕΙΝΟΙΕΙΧΑΝ
ΙΑΜΙΕΑΛΛΑΟΚΙΡΟΖΟΓΙΛΙΑΝΙΕΝΟΔΗΦΥΟΡΤΣΥΟΒΟΤΟΤΥΑ)ΑΤΑΜΥΕΝΠΙΑΚΣΥΟΝΟΤ
ΣΙΓΟΥΡΗΟΤΙΚΑΝΕΙΚΑΛΟΣΤΟΜΥΑΛΟ)
 
Συμφωνώ με τον Ρογήρο ότι, αν δεν ξαναρχίσουμε να γράφουμε βουστροφηδόν, θα καταντήσουμε όλοι δυσλεξικοί. Αλλά τι να περιμένεις από do-e-ro της εβραιομασονείας;

Υ.Γ. ΠΑΛΑΒΡΑΤΑΜΕΓΑΛΑΠΝΕΥΜΑΤΑ
ΙΑΤΝΥΟΙΤΝΑΝΥΣ
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
 
Συμφωνώ με τον Ρογήρο ότι, αν δεν ξαναρχίσουμε να γράφουμε βουστροφηδόν, θα καταντήσουμε όλοι δυσλεξικοί. Αλλά τι να περιμένεις από do-e-ro της εβραιομασονείας;

Υ.Γ. ΠΑΛΑΒΡΑΤΑΜΕΓΑΛΑΠΝΕΥΜΑΤΑ
ΙΑΤΝΥΟΙΤΝΑΝΥΣ

ΓΙΑΤΟΑΝΤΟΒΟΥΣΤΡΟΦΗΔΟΝΚΑΤΑΠΟΛΕΜΑΤΗΔΥΣΛΕΞΙΑΔΕΝΞΕΡΩ
ΙΕΣΗΓΗΔΟΑΝΙΑΤΕΧΕΔΝΕΑΜΜΑΡΓΟΡΠΟΤΣΩΣΟΤΕΙΓΒΑΝΙΡΧΕΜΣΩΤΝΑΠ
ΤΟΥΣΘΙΑΣΩΤΕΣΤΟΥΣΤΗΝΑΠΟΛΥΤΗΠΑΡΑΝΟΙΑ
ΩΖΑΜΙΚΟΔΑΝΑΞΟΤΝΕΔΦΥΟ

:) :) :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ό,τι και να λέτε εσείς οι δύο, συγγνώμη, οι τρεις, είναι προφανές ότι μας αποστόμωσε ο δόκτορας.
 

SBE

¥
Επιστροφή στα ιδεογράμματα τώρα!
Θεραπεύουν τη δυσλεξία, οξυγονώνουν τον εγκέφαλο.
 
Top