παντελονάτος (επίθ.) || παντελονάτα (επίρ.)

Zazula

Administrator
Staff member
(Επειδή δεν βρίσκονται όλα στο slang.gr ;))

Το επίθετο παντελονάτος (και σε θέση ουσιαστικού) έχει τις ακόλουθες σημασίες (με ενδεικτικά παραδείγματα χρήσης - παντού διατηρείται η ορθογραφία του πρωτοτύπου):

1. αντρίκιος, μπεσαλής [παντελόν- από τη φράση "τιμά τα παντελόνια που φοράει" + -άτος]
Eυάκι, με έκανες να θυμηθώ τον μπαμπά μου που μου έλεγε "Ο άντρας που θα αγαπήσεις να είναι παντελονάτος."
Να'σαι ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΤΟΣ και ΜΑΓΚΑΣ, να παραδέχεσαι τα λάθη σου!

2. αρχιδάτος [για να αποφευχθεί η χυδαία έκφραση, από επιτατική χρήση της σημασίας (1)] σημ. καλό μετάφρασμα με αργκό αέρα για τα gutsy, ballsy
Ολοι οι αλλοι κο-κο-κο. Ο Σωφερ εξαφανιζολ. [...] Σαλπι, θηριο στο γηπεδο και παντελονατος! Ετσι πρεπει να ναι οι ηγετες!
ΕΙΝΑΙ γμτ το κερατο το τραγιο κανενας ΕΛΛΗΝΑς πολιτικος παντελονατος???

3. λεφτάς, παραλής [παντελόν- που δημιουργεί νοερή εικόνα για τις μεγάλες τσέπες που είναι γεμάτες χρήμα + -άτος]
Ας βαλει ΕΝΑ ΕΥΡΩ και μετά να το παιξει παντελονατος.

4. άρχοντας [από επιτατική χρήση της σημασίας (3)]
Αρρωστο μπαογκι ο Θοδωρας. ΠΟΛΥ ΑΡΡΩΣΤΟ. Αλλα παντελονατος.

5. (ειρων.) άντρας για κλάματα || παρουσιαζόμενος ως πλούσιος χωρίς να είναι || τσιγκούνης [από τη χρήση με την αντίθετη έννοια]
Μεγαλο λαμογιο ο Δροσος. Νεος Μπιγκ-Μακ! Αφησε στα κρυα του λουτρου τον καημενο τον Σπορτινγκ!!! Ωραιος!! Παντελονατος!!

===

Το επίρρημα παντελονάτα χρησιμοποιείται πρωτίστως στη σημασία (1), δηλ. "αντρίκια, μπεσαλίδικα, ξηγημένα". Ωστόσο, όταν το αντικείμενο αφορά οικονομική συμφωνία (ή χρήματα εν γένει), η χρήση τού παντελονάτα δίνει αναπόφευκτα χρώμα και από την παραλίδικη σημασία (3), οπότε σημαίνει "πλούσια, άνετα κι αεράτα".

δεν παει στην αστυνομια να πει...μαγκες εγινε αυτο και αυτο, εδω ειμαι, ετοιμος να δεχτω τις συνεπιες...αντρικια και παντελονατα
φιλαρακι: Ξεκολλα. Αν θες να της το σφυριξεις πεστης το παντελονατα. Δεχτηκε? Εχει καλως. Δε δεχτηκε? Αποδω παν κι οι αλλες.
οι μαγκες τις δουλειες τους τις κλεινουν παντελονατα
Για μενα, η ιδανικη ηλικια να παντρευτω ειναι οταν θα ειμαι αφεντικο, θα καθομαι στο γραφειο, θα εχω γραμματεα (ομορφη), και θα βγαζω 5000 παντελονατα
 

Elsa

¥
Τα λόγια θα μασάς στο φάτσα κάρτα
κι αυτός θα σου μιλάει παντελονάτα
μα δε βαριέσαι, τις μαλακίες πληρώνω και σας λέω
συγνώμη, που υπάρχετε και οι δυο σας, εγώ φταίω.


Active Member, από τους "Μύθους του Βάλτου"
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η χρήση τής λέξης είναι πλέον ευρύτατη, σε όλες τις σημασίες: γκουγκλεύσεις. Και, ένα τρίμηνο μετά την εδώ ανάρτηση, τελικά λημματογραφήθηκε και στο σλανγκρ. :)
 

pidyo

New member
Η κατοχύρωση του όρου ίσως υποβοηθήθηκε από την συζήτηση περί παράγκας (βλ. και μία από τις πολλές σχετικές δηλώσεις Μπέου: «Εγώ τα παντελόνια δεν τα φοράω επειδή κρυώνω.»)
 
Top