Το σείριαλ της αντιπαράθεσης σειριακού με σειραϊκό

Zazula

Administrator
Staff member
Όπως αναφέρει το ΛΣΓ, αλλά και στο σημείωμά του Σειριακός ή σειραϊκός; ο φίλτατος Dr Moshe, ο ορθός σχηματισμός του επιθέτου από το ουσ. σειρά είναι σειραϊκός κι όχι σειριακός. Σε αυτό τον όρο όμως η ΕΛΕΤΟ έχει αποδεχθεί κι υιοθετήσει την ευρύτατα χρησιμοποιούμενη λέξη σειριακός για να αποδώσει το αγγλ. serial (και το σειριακοποιώ για το serialize, μεταξύ άλλων παραγώγων). Το σχόλιο του Dr Moshe είναι περσινό, αλλά η συζήτηση για το θέμα είχε ανάψει εδώ και χρόνια - λ.χ. ιδού νήμα άλλου φόρουμ απ' το 2004. Ωστόσο, παρά τις όποιες προσπάθειες (π.χ. περιοδικό RAM κ.ά.), η λέξη σειραϊκός δείχνει αδύνατον να εδραιωθεί. Έτσι έχουμε 137.000 σειριακός και 2.470 σειραϊκός (σε όλα τα γένη και πτώσεις). Η υπεροχή τού σειριακός (που παλιά είχε σχέση μοναχά με το Σείριο) έναντι του ορθού (μα αδύναμου να αντιστρέψει την κατάσταση) σειραϊκός είναι συντριπτική.

Ωστόσο, ο δικός μου προβληματισμός είναι άλλος. Η σειραϊκή επικοινωνία σιγά-σιγά εγκαταλείπεται, έχοντας δώσει τη θέση της σε άλλα, ταχύτερα και αποτελεσματικότερα πρωτόκολλα μεταφοράς δεδομένων. Κανείς σχεδόν πια δεν αγοράζει σειραϊκά παρελκόμενα για τον υπολογιστή του, και κανείς πλέον δεν ενδιαφέρεται αν η μητρική που αγοράζει βγάζει σειραϊκή θύρα ή όχι. Επίσης, μία συχνότατη χρήση τού serial (εννοώ το "serial number") αποδίδεται "αριθμός σειράς" (ή "αύξων αριθμός", αναλόγως) - οπότε σε κάθε περίπτωση δεν χρειάζεται εδώ το επίθετο. Άρα θα μπορούσαμε να πούμε "ό,τι έγινε έγινε" για την επικράτηση του σειριακού στην πληροφορική, και να χρησιμοποιούμε το σειραϊκός, πέραν της μουσικής, και σε όλες τις νεότερες χρήσεις.

Έλα όμως που ούτε κι εκεί τα καταφέρνει ο κακόμοιρος ο σειραϊκός! Τι πιο τελευταίας τεχνολογίας από το σειραϊκό κιβώτιο - δείτε όμως: 9690 σειριακά κιβώτια απέναντι σε μόλις 16 σειραϊκά κιβώτια! Εκεί που η γενική σχέση είναι 55,5 προς 1, στην ολόφρεσκη χρήση η σχέση είναι 605,5 προς 1 - ενδεκαπλάσια υπέρ του σειριακού! Και να φανταστεί κανείς ότι για το serial=σειριακός υπήρχε η δικαιολογία της ισχυρότατης επίδρασης από το αγγλικό - τι να πούμε τότε εδώ που το αγγλικό ουδεμία σχέση με το serial έχει (πρόκεται για το sequential gearbox);!

Θέμα 1ο: Μήπως είναι καιρός να παρατήσουμε εντελώς μία ανεπίτρεπτη για τεχνικό/τεχνολογικό/ορολογικό συγκείμενο διπλοτυπία, να παραδεχθούμε ότι το παιχνίδι για τον ορθό τύπο σειραϊκός έχει ανεπιστρεπτί χαθεί, και να σφάξουμε το μόσχο το σιτευτό για να τον προσφέρουμε, υποδεχόμενοι εκ νέου στην αγκαλιά μας (και μάλιστα δικαιωμένον αυτήν τη φορά), στον σειριακό;

Θέμα 2ο: Υπάρχει μονολεκτική απόδοση για το "εν/σε σειρά" (π.χ. στο εξακύλινδρος εν σειρά κινητήρας); Στο παράδειγμα αυτό, το "εν/σε σειρά" είναι προσδιορισμός που δηλώνει τη διάταξη των κυλίνδρων, κι όχι άμεσος επιθετικός προσδιορισμός για τον κινητήρα. Εάν υπήρχε μία καλή μονολεκτική απόδοση, θα γινόταν η ζωή μας ευκολότερη - κι ίσως βρίσκαμε δουλειά για έναν πρόσφατα απολυμένο όρο.

Θέμα 3ο: Μια και μιλήσαμε για κάρτα ανεργίας λέξεων, υπάρχει κι ο ήδη αρχαίος σειραίος - αν έχετε υπόψη σας καμιά καλή σημασιούλα να τον βολέψουμε, πείτε το. Βέβαια, χώρια την πλάκα, τον αναφέρω εδώ επειδή όντως πιστεύω πως μπορεί κάποια στιγμή να αποδειχθεί χρήσιμος - έστω και με εντελώς νέα έννοια.

Θέμα 4ο: Μην ξεχάσω να καυτηριάσω το ΛΚΝ που, γι' άλλη μια φορά, αποφεύγει να λημματογραφήσει έστω μία από τις δύο λέξεις - λαμβάνοντας ενδεχομένως και θέση στο ζήτημα.
 

oublexis

Member
Έχετε κάνει ένα σοβαρό λάθος, αγαπητέ κύριε Ζάζουλα. Ο κόσμος δεν ήθελε να πει τίποτα σε σχέση με τη «σειρά». Δεν άνοιξαν κανένα λεξικό να δουν σειρά > επίθ. σειραϊκός. (Άλλωστε πόσες λέξεις έχουμε που να τελειώνουν σε –ά, τονούμενο, και να κάνουν επίθετο σε –αϊκός; Χωρίς το λεξικό, κάνα σειρικός θα είχε προκύψει από τη σειρά.) Ο κόσμος μετέγραφε το serial. Σιριακός έλεγε. Ή σηριακός. Το σίριαλ/σήριαλ ήξερε ο κόσμος (η τηλεόραση προηγήθηκε αυτών των καλωδίων, έτσι;). Αλλά ήρθε μετά η ετυμολογική ορθογραφία και έκανε σει- το σι-/ση- και έμεινε το σειριακός.

(Τα παραπάνω είναι εντελώς ανιστόρητα αλλά περιέχουν δόση αλήθειας.)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα, φίλτατε mumblexis oublexis, γι' αυτό άλλωστε κι εγώ κοτσάρησα το σείριαλ στον τίτλο του νήματος. :D
 

curry

New member
Παιδιά, δεν θέλω να διαλύσω τη συζήτηση, αλλά εμένα αυτό το σειραϊκός... μου θυμίζει τον Πανσερραϊκό!
 

Elsa

¥
Παιδιά, δεν θέλω να διαλύσω τη συζήτηση, αλλά εμένα αυτό το σειραϊκός... μου θυμίζει τον Πανσερραϊκό!
Extra off topic: Και μένα, όπως είχα πει κάποτε αλλού, μου θυμίζει ζαχαροπλαστείο και σοροπιαστό καταΐφι! :D
Υπάρχει και συνταγή για Μπριαμάκι Σερραϊκό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Συνέχεια του σίριαλ:

Γιατί το serialization μεταφράζεται σειριοποίηση; Ποια η σχέση με τον Σείριο; Καμιά. Με το σειριακός; Πιθανότερο (είπα, το σίριαλ συνεχίζεται). Μήπως θα ήταν πιο σωστό να πούμε σειριακοποίηση; (Το προτιμά και η ΕΛΕΤΟ. Και, εντάξει, δεν έχω την απαίτηση να πούμε και σειραϊκοποίηση!) Και αν από τη χαρά έχουμε χαροποίηση, αν φτιάξουμε -ποίηση από τη σειρά δεν θα ήταν σειροποίηση;

Στην τηλεόραση, φαντάζομαι θα είχαμε σιριαλοποίηση.

Στον Σαρτρ; Στο τελευταίο του φιλοσοφικό έργο (του 1960), την Κριτική του διαλεκτικού λόγου, χρησιμοποιεί τον όρο sérialisation για να περιγράψει τον τρόπο με τον οποίο το σύστημα μετατρέπει κάθε άνθρωπο σε έναν αύξοντα αριθμό. Λέμε αριθμοποίηση του ανθρώπου. Φτάνει; (Ε, να μην πούμε και αυξονταριθμοποίηση!)
 

EpsilonSigma

New member
Τι «σειραϊκός» και πράσιν’ άλογα! Ακόμη κι έτσι να ’ναι το «ετυμολογικώς ορθό», δεν μπορεί μια λέξη να πάθει τέτοια αλλοίωση, όπως τροπή του δυσπρόφερτου/χασμωδιακού «ai» σε «ia»; Βεβαίως και μπορεί, πολλές λέξεις παθαίνουν αλλοιώσεις τέτοιες, είναι απολύτως φυσικό. Με κουρουφέξαλα ασχολούνται μερικοί, μου φαίνεται…Ο καθένας θέλει να πει την εξυπνάδα του, να δείξει πόσο βαθιά έχει χωθεί στα λεξικά για να «ανακαλύψει» κάτι που δεν ξέρουν οι άλλοι… Ψάχνουν να βρουν κάτι πιασάρικο να πουν, να κάνουν ντόρο. Άντε και στον πρωινό καφέ! (Οι παρόντες εξαιρούνται, βεβαίως-βεβαίως!)

ΠΡΟΣΘΗΚΗ: Και από πού κι ως πού να βγαίνει ο τύπος «σειραϊκός»; Το «αρχαϊκός» παραπέμπει στο «αρχαίος». Το «σειραϊκός» πού; Υπαρχει «σειραίος»; [Άκυρο: τώρα είδα ότι υπάρχει.]
 

nickel

Administrator
Staff member
ΕΣ, εκτός του ότι δεν ακούς Σένμπεργκ (και δεν σε αδικώ, κι εγώ δεν τον αντέχω) ούτε διαβάζεις RAM, έχεις κάποιο πρόβλημα με τα εβραϊκός, θηραϊκή γη, πειραϊκός, πατραϊκός, κερκυραϊκός κ.τ.ό. και ισχυρίζεσαι ότι δεν τα αντέχει η γλώσσα μας; Εντάξει, επικράτησε το λάθος και τρέχα γύρευε να το αλλάξεις, αλλά ας μην ισχυριστούμε ότι επικράτησε επειδή ενοχλούσε το σωστό. Απλώς πριν από 30 χρόνια που χρειαζόταν η λέξη για το serial των υπολογιστών, το μετέφρασαν κατά το δοκούν κάποιοι που ούτε από σχηματισμό λέξεων ήξεραν ούτε λεξικά άνοιξαν. Δεν ήταν συνειδητή επιλογή του είδους: «Σιγά μην πουν οι Έλληνες αυτό το δυσπρόφερτο “σειραϊκός”!».

Για τον Πρωινό Καφέ δεν ξέρω να σου πω κάτι, τον δικό μου τον παίρνω μεσημέρι. :)
 
ΕΣ, εκτός του ότι δεν ακούς Σένμπεργκ (και δεν σε αδικώ, κι εγώ δεν τον αντέχω)

Από το στόμα μου το πήρες. Νομίζω ότι η πρώτη φορά που ήρθα σε επαφή με αυτή τη λέξη ήταν λόγω του συγκεκριμένου συνθέτη, οπότε δεν με ξενίζει καθόλου το σειραϊκός ή σειραϊκή μουσική. Ούτε και το σειριακός, βέβαια. Ας τα έχουμε και τα δύο να μας βρίσκονται.
 
Ααα, όλα κι όλα: μια χαρά είναι ο Σαίνμπεργκ! Τα κομμάτια για πιάνο του είναι πολύ συγκινητικά, το ίδιο και ο Μωυσής και Ααρών. Και το κουιντέτο πνευστών του επίσης, και ο Επιζών της Βαρσοβίας (ή κάπως έτσι).
 

nickel

Administrator
Staff member
Ααα, όλα κι όλα: μια χαρά είναι ο Σαίνμπεργκ! Τα κομμάτια για πιάνο του είναι πολύ συγκινητικά, το ίδιο και ο Μωυσής και Ααρών. Και το κουιντέτο πνευστών του επίσης, και ο Επιζών της Βαρσοβίας (ή κάπως έτσι).
Ίσως τον πήρα στραβά και έχω κάνει κι άλλους να παραξενευτούν. Ευκαιρία, μια και έριξες προτάσεις, να ξαναδοκιμάσω το αφτί μου. Θα σε ενημερώσω.
 
Εγώ πάντως, να ομολογήσω την αμαρτία μου, όταν χρειάστηκε να μεταφράσω το serial processor, το απέδωσα σειριακός επεξεργαστής. Πρέπει να το είχα θεωρήσει αυτονόητο, δεν θυμάμαι να άνοιξα λεξικό. Ο επιμελητής το διόρθωσε τελικά σε σειραϊκός επεξεργαστής, κάτι που πρέπει να πω ότι με ξένισε αρκετά (και συνεχίζει να με ξενίζει).

Τον συνειρμό με τη σειραϊκή μουσική δεν τον είχα κάνει. (Τελικά ούτε εγώ πολυακούω Σένμπεργκ, αν και υπάρχουν αρκετά ατονικά κομμάτια διαφόρων συνθετών που μου αρέσουν). Ακόμα όμως κι αν μου είχε έρθει στο μυαλό, πάλι θα δυσκολευόμουν να καταπιώ τον σειραϊκό επεξεργαστή ή τη σειραϊκή μηχανή.
 
Top