metafrasi banner

eighty and eight tenths percent (80.8%)

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα σε όλους!

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό σημείο, αλλά θα ήθελα τα φώτα σας. Πώς γράφουμε ολογράφως τον αριθμό στον τίτλο; Ογδόντα και οχτώ δέκατα τοις εκατό (μπλιαχ!); Ογδόντα τοις εκατό και οχτώ δέκατα (κάτι δε μου κάθεται καλά);

Πείτε μου κι εσείς, γιατί προσανατολίζομαι στο να γράψω ογδόντα κόμμα οχτώ τοις εκατό :)
 
Ωχ, κόλλησα τώρα! Όταν όμως βάζω αυτό στο γκούκλι, κοίτα τι μου βγάζει (την 1η εύρεση)

(Δεν ξέρω αν είναι σωστό, απλά είναι το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό!)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ θα έγραφα "ογδόντα και οχτώ δέκατα τοις εκατό". 'Η "οχτακόσια οχτώ τοις χιλίοις". :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Συμφωνώ, όλα αυτά, χωρίς μπλιαχ, με εξαίρεση το «ογδόντα τοις εκατό και οχτώ δέκατα», που είναι «ρατσιστικό», κάνει διακρίσεις σε βάρος των δεκαδικών.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα, το «ογδόντα τοις εκατό και οχτώ δέκατα» ισούται με 0.8+0.8=1.6 (δηλαδή «εκατόν εξήντα τοις εκατό») - που είναι εντελώς άλλο πράγμα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Επομένως «ογδόντα και οχτώ δέκατα τοις εκατό». Κατοχυρώνεται άνευ μπλιαχ.
Όπως πάντα, σας ευχαριστώ όλους!
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα, το «ογδόντα τοις εκατό και οχτώ δέκατα» ισούται με 0.8+0.8=1.6 (δηλαδή «εκατόν εξήντα τοις εκατό») - που είναι εντελώς άλλο πράγμα.
Συγγνώμη, Ζαζ, δεν το σκέφτηκα καθόλου μα καθόλου μαθηματικά, από κοινωνική ευαισθησία εκφράστηκα έτσι, μου τονώθηκε «πρωινιάτικα».
 
Ρε παιδιά, συγνώμη, αλλά εγώ θα το έλεγα ογδόντα κόμμα οχτώ τοις εκατό και ούτε που θα σκεφτόμουνα άλλη δυνατότητα.
 
Αχ, να αγιάσει το στόμα σας, κύριε Σαραντάκο μου! Εγώ και στα αγγλικά αν το διάβαζα θα έβαζα και το "point" κάπου...δεν ξέρω τώρα ολογράφως πώς θα το έγραφα.
 
Top