Πρόβλημα με Word2007

Σήμερα το πρωί με το που άνοιξα τον υπολογιστή έκανε εγκατάσταση κάποιων update, έκλεισε και ξανάνοιξε, και από τότε το Word2007 δεν λειτουργεί. Δηλαδή ξεκινάει, ανοίγει, αλλά μόλις πατήσεις κάποιο πλήκτρο π.χ. να ανοίξεις άλλο αρχείο ή να τυπώσεις, αρχίζει να γυρίζει το κυκλάκι (αντί της κλεψύδρας, έχω Vista) και κρεμάει, not responding.

Σας έχει παρουσιαστεί κάτι ανάλογο;

Δοκίμασα να βρω το normal.dot, δεν κατάφερα να εντοπίσω πού είναι.

Από κάποια φόρουμ είδα ότι υπάρχει ένα πρόβλημα με τους default printers, αλλά κάποια πειράματα που έκανα δεν απέδωσαν.

Καμιά ιδέα; -όχι επανεγκατάσταση όμως, διότι έχουμε και ταξίδι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το Diagnostics το δοκίμασες; In Microsoft Windows, click Start, point to All Programs, point to Microsoft Office, point to Microsoft Office Tools, and then click Microsoft Office Diagnostics.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν είναι απαραίτητο να αποεπιλέξεις τις Αυτόματες Ενημερώσεις - απλώς, αντί για αυτόματη εγκατάσταση, επίλεξε να ερωτάσαι πριν από την εγκατάστασή τους. Έτσι θα έχεις φροντίσει εσύ να κλείσεις πρώτα όλα τα ανοιχτά προγράμματα, και μετά να εγκατασταθούν οι ενημερώσεις. http://windowshelp.microsoft.com/Windows/en-US/Help/61fb9ef2-03c9-4a03-9b78-95bed6e508331033.mspx
 
Εμένα το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζεται στον Εxplorer. Σε κάποιες σελίδες (όχι πάντα στις ίδιες) κολλάει το κυκλάκι, η σελίδα ξεθωριάζει και περιμένεις με τις ώρες και τελικά δεν υπάρχει καμία πρόοδος. Κάνεις task manager και λέει not responding. Λέτε και γι'αυτό να φταίνε οι ενημερώσεις;
 
Χριστίνα, δοκίμασε Tools->Internet Options->Advanced->Reset και επίσης γύρνα σε Opera ή Firefox. :)
 
Αυτό ακριβώς έχω κάνει. Δηλαδή έχω καταλήξει σε Firefox, ο οποίος (ήθελα να το αναφέρω στο αρχικό μου post αλλά το ξέχασα) δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα. Τον άλλον τρόπο θα τον δοκιμάσω στο λάπτοπ στο σπίτι που έχω Vista γιατί στη δουλειά έχουμε XP.

Θενκς, Ζεφυράκι. :)
 
Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι η άσχετη; Αν δεν επιλέξουμε να κάνουμε αυτόματη ενημέρωση, πώς καταλαβαίνουμε ποια ενημέρωση από αυτές που είναι έτοιμες να γίνουν θα δημιουργήσει πρόβλημα ώστε να την αποεπιλέξουμε; Ή δεν το καταλαβαίνουμε και μόλις την πάθουμε ψάχνουμε να δούμε τι εγκαταστήσαμε και αρχίζουμε την απεγκατάσταση;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ο Firefox είναι σαφέστατα καλύτερος (κι εγώ από το Ζέφυρο είχα ενημερωθεί, μη νομίζεις :))
Ζαζ, μερσί για την υπενθύμιση, ξέρω πώς να μην κάνω αυτόματη εγκατάσταση. Το πρόβλημα είναι να βάζω ενημερώσεις ή όχι; Αν είναι να παρουσιαστεί πρόβλημα αργότερα, πού θα το ξέρω; (Τι ρωτάω κι εγώ τώρα...)
 
Ζαζ, έχεις ένα κέρασμα, πράγματι αυτό ακριβώς είχε συμβεί. Και διορθώθηκε, μιλ μερσί!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Παρακαλώ, Νίκο! :) Ωστόσο, πρόσεχε τι μου τάζεις: :D
Δεν θα το σχολιάσω γιατί θα πρέπει να σε μαρτυρήσω που τρως και το επιδόρπιο για ορεκτικό. Ορισμένες φορές, αν σε αφήναμε, θα έτρωγες επιδόρπιο για ορεκτικό, κύριο γεύμα και επιδόρπιο.
 
Top