Prostibulo Poetico/Πορνείο Ποίησης

Καλοί μου Λεξιλόγοι,

Εϊναι Δεκαπενταύγουστος, πλησιάζει η γιορτή της Παναγίας και ίσως δεν θα έπρεπε να ανεβάσω αυτό το βλάσφημο ποστ. Παρόλα αυτά όμως και επειδή πρόκειται για το αρχαιότερο επάγγελμα, νομίζω πως θα κρίνετε κι εσείς πως ένα τέτοιο θέμα παραμένει πάντα επίκαιρο.

Εδώ και λίγους μήνες συμμετέχω σε ένα ποιητικό πρότζεκτ με τον τίτλο Πορνείο της Ποίησης ελληνιστί. Πρόκειται για μια ποιητική εκδήλωση κατή την οποία οι ποιητές είναι οι πόρνες ή οι σχετιζόμενοι με ένα πορνείο και διασκεδάζουν τον κόσμο με τα ποιήματά τους. Όταν τον Ιούνιο πήγα στη Βαρκελώνη συμμετείχα σε μια τέτοια εκδήλωση και πραγματικά εντυπωσιάστηκα και από το πόσο καλά οργανωμένη ήταν αλλά και από τη συμμετοχή του κόσμου (των θαμώνων του πορνείου, αφού πάντα παρουσιάζεται σε μπαρ ή πολιστικό κέντρο).

Στη Βαρκελώνη εδρεύει λοιπόν το Prostibulo Poetico, αδερφάκι του πρώτου Πορνείου Ποίησης που δημιουργήθηκε στη Νέα Υόρκη εδώ και αρκετά χρόνια.

Πώς λειτουργεί;
Κάθε ποιητής δημιουργεί έναν χαρακτήρα, μια περσόνα, ο οποίος έχει πραγματική ζωή, έχει ιστορικό, έχει παιδική ηλικία ενίοτε, έχει συγγενείς και φίλους. Έτσι, συμμετέχοντας στο Πορνείο γράφει ως η περσόνα του και όχι ως Βασίλης, Κώστας, Javier, Maria κλπ.
Για τους αλλοδαπούς χαρακτήρες (μη Ισπανόφωνους) επιλέγεται συνήθως να παρουσιάζεται κάποιο κλισέ. Έτσι όταν μου ζήτησαν να δημιουργήσω έναν χαρακτήρα, εγώ έφτιαξα το κλισέ του Έλληνα στην Αμερική, έναν χαρακτήρα μπερμπάντη και προπαντός χαρτοπαίκτη. Κατ' αυτόν τον τρόπο γεννήθηκε ο Nick the Greek, απόγονος του γνωστού Νικ Ντάντος, ο οποίος ταξιδεύει ανά τον κόσμο παίζοντας σε κακόφημα μέρη και μαδώντας αθώα θύματα.

Από τις 19 έως τις 26 Ιουλίου είχα καταλάβει το παρακάτω ιστολόγιο του Πορνείου ανεβάζοντας τα ποιήματά μου, αφού είναι ο μόνος τρόπος να επικοινωνώ με τις φίλες μου πόρνες και τους λοιπούς φίλους μου στο Πορνείο της Βαρκελώνης. :)

Δείτε λοιπόν τα πονήματά μας εδώ: http://prostibulopoetico.com/pr0sbl0g/ και πατώντας στους χαρακτήρες δεξιά θα δείτε τι έχει ποστάρει ο καθένας, αλλά και τις απαντήσεις μεταξύ μας.

Καλή ανάγνωση!
 
Top