Φανταρίστικα γλωσσάρια

Τουλάχιστον έχουν φαντασία...
Φαντάσου τι πήξιμο τρώνε εκεί μέσα, για να σκέφτονται τέτοιες λαλακίες. :)
 
Πίστεψέ με: αφού έχουν χρόνο για να γράφουν σε φόρα, δεν τρέχουν αρκετά...
 

andy

New member
Δυστυχώς, τα λένε και δεν τα λένε μόνο μεταξύ τους. Τα λένε και σε όποιον δύστυχο έχει την ατυχία να βρεθεί στο δρόμο τους. Εγώ τους όρους "εμπλοκή", "μπιφτέκι", "σκοπέτο" και άλλα τέτοια ευφυολογήματα τα ακούω τηλεφωνικώς καθημερινά. Και καλά αυτοί, πήγαν φαντάροι. Εμείς τι φταίμε;

(Ααααχ, τα 'πα και ησύχασα...)
 
Σχετική ιστοριούλα:

Είμαι με τον κολλητό μου και έχουμε πιάσει κουβέντα περί στρατού. Ο Μήτσος, με τον ρομαντισμό που τον διακρίνει, αναπολεί με νοσταλγία τις ένδοξες μέρες που ήταν δόκιμος στην Κω:
"Τι γαμάτα που περνούσαμε τότε! Όλη μέρα πάνω στην καναδέζα: την καβάλαγα, τη φόρτωνα, έμπαινα από πίσω..."

Ανυποψίαστη φίλη που βρίσκεται δίπλα μας ακούει τα τελευταία λόγια και φρικάρει τελείως.
:D :D :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η σχέση του τυπικού άντρα με το στρατό είναι άξια ενδελεχούς μελέτης... Προτού πάει στρατό, καταριέται την τύχη του. Όταν τελικά πάει, είναι στα μαύρα πανιά - αλλά σε κάθε του έξοδο, όταν πίνει καφέ με τους κολλητούς του, μοναχά για το στρατό μιλάει μαζί τους (κι οι όποιες κοπέλες της παρέας κόβουν τις φλέβες τους). Όταν δε κάποτε απολυθεί, και τύχει ο διάολος να 'ρθει η κουβέντα πάλι στο στρατό, μπορεί να μιλά ασταμάτητα για μέρες ολάκερες... :D
 
Αλήθεια 1η: πλην βισμάτων, όταν είσαι στον στρατό χάνεις (σχεδόν) κάθε επαφή με τον έξω κόσμο. Αποτέλεσμα: όταν βγαίνεις άδεια είσαι ακόμα "μέσα". Δυστυχώς, τα πληρώνει η κοπέλα σου (γεγονός αδιαμφισβήτητο).

Αλήθεια 2η: όταν είσαι μέσα κάνεις ό,τι μπορείς για να περάσεις κάπως καλύτερα. Το γεγονός αυτό μπορεί να οδηγήσει σε καταπληκτικές πλάκες/φάσεις/περιστατικά, τα οποία αναπόφευκτα τα θυμάσαι --και τα αναπαράγεις-- και αφού απολυθείς.

Αλήθεια 3η: ομολογουμένως, στον στρατό θα σου συμβούν πράγματα που δεν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου συμβούν στον έξω κόσμο. (Ως πολίτης, π.χ. δεν έχει χρειαστεί ποτέ να πηδήξω από φορτηγό που δεν παίρνει μπροστά, προκειμένου να καλυφθώ επειδή επίκειται έκρηξη πυρομαχικών προς καταστροφή). Διάολε, κάτι τέτοια τα θυμάσαι... (βλέπε Αλήθεια #2)
 
Δυστυχώς, τα λένε και δεν τα λένε μόνο μεταξύ τους. Τα λένε και σε όποιον δύστυχο έχει την ατυχία να βρεθεί στο δρόμο τους. Και καλά αυτοί, πήγαν φαντάροι. Εμείς τι φταίμε;
Το να μην αφήνεις το στρατιώτη να σου πει τις ατάκες και τα αστεία του στρατού (ασχέτως αν τα καταλαβαίνεις ή όχι), δηλαδή το μόνο πράγμα που έχει να σου πει, είναι κομματάκι σκληρό, ειδικά αν τυχαίνει να τα έχεις μαζί του. Από την άλλη βέβαια, και ο στρατιώτης θα πρέπει να είναι ευγνώμων που έχει κάποια γυναίκα να τον ψυχαγωγεί σ' αυτή τη δύσκολη φάση, οπότε he can't complain.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Υπάρχει έννοια υψηλότερη από την αγωγή της ψυχής; :p
 
Ο λεξοπλάστης μιλά ορθώς, Έλσα. Η αλλοτρίωση εκεί μέσα είναι τέτοια, που μόνο για ψυχαγωγία μπορείς να κάνεις λόγο. Τι συμπαράσταση και συντροφιά, εσύ να κοιμηθείς μισή ωρίτσα παραπάνω θέλεις.
 

andy

New member
Το να μην αφήνεις το στρατιώτη να σου πει τις ατάκες και τα αστεία του στρατού (ασχέτως αν τα καταλαβαίνεις ή όχι), δηλαδή το μόνο πράγμα που έχει να σου πει, είναι κομματάκι σκληρό, ειδικά αν τυχαίνει να τα έχεις μαζί του. Από την άλλη βέβαια, και ο στρατιώτης θα πρέπει να είναι ευγνώμων που έχει κάποια γυναίκα να τον ψυχαγωγεί σ' αυτή τη δύσκολη φάση, οπότε he can't complain.

Μα γι' αυτό ακριβώς γκρινιάζω εδώ, γιατί εκεί το καταπίνω αμάσητο. Κι επίσης αυτό το "ψυχαγωγεί", βρε παιδί μου, καμιά γυναίκα δεν το διαβάζει χωρίς να τις σηκωθούν όρθιες οι τρίχες στον σβέρκο. Αγαπάει, στηρίζει, φροντίζει, παρηγορεί, συμπαραστέκεται και συντροφεύει που είπε και η Έλσα, τόσες άλλες ωραίες λεξούλες υπάρχουν για να περιγράψουν μια σχέση. Να ξέρω δηλαδή, αν ο ρόλος μου σε μια σχέση είναι να ψυχαγωγώ, να ψάξω στο πατάρι να βρω την κόκκινη μύτη και την περούκα με τα φουντωτά μαλλιά.
 
Δεν μιλάμε για στρατό, αγαπητή μου, αν αυτά που θα πούμε δεν κάνουν τις τρίχες στο σβέρκο σου να σηκωθούν.
 

andy

New member
Τότε να τα λέτε μεταξύ σας, καλέ μου, και να ψυχαγωγείτε ο ένας τον άλλο.
 
Andy, η ψυχαγωγία που εννοώ είναι η καλύτερη στήριξη που μπορεί να προσφέρει κάποια σε στρατιώτη. Δε μιλάω γενικά για σχέσεις, αλλά για σχέσεις με στρατιώτες. Τώρα, όσον αφορά τις περούκες και τα λοιπά αξεσουάρ, είναι δικό σας θέμα και καλά κάνετε αν έτσι σας αρέσει. :)

Συμπαράσταση έχει και από τους άλλους στρατιώτες της σειράς του, γι' αυτό άλλωστε και δημιουργούν αυτόν τον κώδικα: για να μπορούν να συμπάσχουν και να αντιμετωπίζουν τη θητεία με χιούμορ. Ένα χιούμορ που μόνο εκείνοι πιάνουν.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Να ξέρω δηλαδή, αν ο ρόλος μου σε μια σχέση είναι να ψυχαγωγώ, να ψάξω στο πατάρι να βρω την κόκκινη μύτη και την περούκα με τα φουντωτά μαλλιά.
Όχι, εδώ είναι καλύτερα να ψάξεις: :p
Ααααα, υπάρχει και αυτός εδώ ο Hedonists' Guide.
http://www.myla.com/uk/hg2-life-a-hedonists-guide-to-life-1190/category.html

Παρεμπιπτόντως, όλο το σάιτ, μούρλια για δωράκια. ;)
 

andy

New member
LOL.
Να'στε καλά Zaz και lexoplast, με ψυχαγωγήσατε και σήμερα!
:D
 
Top