metafrasi banner

four-track stereo

Μήπως ξέρει κανείς τι είναι αυτό;
Λένε ότι η μουσική μιας ταινίας (παλιάς) ηχογραφήθηκε τότε σε υπερσύγχρονο στούντιο στη Γερμανία, σε four-track stereo.

The music was recorded in four-track stereo, at the time.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι το λένε τετρακάναλο, αλλά μπορεί να πλανώμαι οικτρά, οπότε περίμενε κανέναν ειδικό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και μάλλον πλανιέμαι οικτρά γιατί αυτό πρέπει να έχει σχέση με τέσσερις μπάντες.
 

Elsa

¥
Για δες εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Multitrack_recording

Έχω την εντύπωση οτι λέγεται τετρακάναλη ηχογράφηση, αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου.

edit: πλανιέμαι παρέα με τον Nickel, άραγε; Άντε να πλανιέμαι και γω...
 

Elsa

¥
Μπα, καλά πρέπει να τα λέμε, αν και άσχετοι... :)
Κοίτα εδώ που κάνει παραπομπή εδώ:
Τετρακάναλο ψηφιακό recorder με 8 virtual tracks ανά κανάλι και δυνατότητα ταυτόχρονης ηχογράφησης 2 εξ'αυτών -> 4-Track digital recorder features 8 virtual tracks per track, for a total of 32 tracks.Two tracks of simultaneous recording.
 
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, Έλσα και Νίκελ!
Θα γράψω "τετρακάναλη στερεοφωνική ηχογράφηση", ελπίζοντας να μην με λιντσάρει κανείς! :-)
 
Νομίζω ότι το λένε τετρακάναλο, αλλά μπορεί να πλανώμαι οικτρά, οπότε περίμενε κανέναν ειδικό.
Αν και ούτε εγώ είμαι ειδικός, νομίζω ότι δεν αεροπλανάσαι: track είναι το κανάλι.

Θυμάμαι κάτι παμπάλαιους τετρακάναλους δίσκους κλασικής μουσικής που είχε ο πατέρας μου (με ένα μεγάλο 4 φαρδύ-πλατύ στο εξώφυλλο), τους οποίους άκουγε στο εξίσου παμπάλαιο one-piece στερεοφωνικό με τέσσερα ηχεία. Αιχμή της τεχνολογίας πριν από 30 χρόνια...
 

nickel

Administrator
Staff member
Λοιπόν, εγώ για καμιά τριανταριά χρόνια, άκουγα μουσική από μαγνητόφωνα με ταινίες που είχαν τέσσερις μπάντες ήχου, όπως λέει εδώ:

Quarter Track, also known as four-track stereo
Four tracks alternating directions: the 1st and 3rd track comprise "SIDE A" and the 2nd and 4th comprise "SIDE B." Tape stock is ¼" wide. Note: channel 1 = side A left; channel 2 = side B left; channel 3 = side A right; channel 4 = side B right.


Αυτό είναι, ας πούμε, στέρεο δύο κατευθύνσεων, αμφίδρομο στέρεο.

Διαβάζω επίσης:
Συγκεκριμένα ο Ι. Ξενάκης συνέθεσε τα έργα Διαμορφώσεις (1957, νεότερη έκδοση 1968) για μαγνητοταινία τεσσάρων καναλιών.

που δεν είναι το ίδιο πράγμα (τα εξηγεί καλά η Wiki). Και το τετρακάναλο με φοβίζει γιατί άλλο είναι το κανάλι ήχου της ταινίας (track) και άλλο το κανάλι ήχου στο four-channel stereo (quadrophonic). Στην ταινία τεσσάρων καναλιών μπορείς να γράψεις σε διαφορετικές φάσεις τα τέσσερα κανάλια και μετά να μετατρέψεις την ταινία σε απλό στέρεο 2 καναλιών. Μπερδεύτηκα εντελώς.
 
Ο όρος είναι 100% τετρακάναλο. Λέμε (το Metal Hammer, δηλαδή, και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις) ότι το τάδε συγκρότημα έχει ηχογραφήσει σε τετρακάναλο, κ.λπ.
 
Top